Dizi || Film izlemek için Dizi.BuradaBiliyorum.Com Adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medya

The Mandalorian Sezon Finali: Darksaber nedir?

The Mandalorian dizisinin sezon finalinde karşımıza çıkan Darksaber’ın Star Wars külliyatındaki önemi ne? İkonik kılıç daha önce kimler tarafından taşındı?

Disney+ ile aynı anda çıkışını gerçekleştiren The Mandalorian, sekizinci bölümüyle birlikte ilk sezonunu tamamladı. İlk üç bölümün yüksek temposunu takip eden filler bölümler dizinin sezon finaline dair kaygıları arttırsa da The Mandalorian beklentileri karşılayacak bir sezon finaliyle ekranlara henüz belli olmayan bir süreliğine veda etti.

Pedro Pascal, dizinin sezon finalinde ilk kez yüzünü gösterdi

The Mandalorian sezon finali birtakım gizemleri açığa çıkarırken, birçok soruyu da ikinci sezona bıraktı. Pedro Pascal’ın yüzünü ilk kez gördüğümüz finalde aynı zamanda ana karakterin isminin Din Djarin olduğu söylendi. Sezon boyunca parça parça ilerleyen flashback sahnesi tamamlanarak aslında Mandalore gezegeninden olmayan Din Djarin’in yıllar önce İmparatorluk saldırısı esnasında ailesini kaybetmesinin ardından Mandalorianlar tarafından kurtarılarak onların bir parçası haline geldiği gösterildi. Bunun yanında eski bir shocktrooper olan Cara Dune karakterinin Leia Organa’nın gezegeni olarak bildiğimiz Alderaan’lı olduğunu da öğrendik.

  #Çukur Son Bölüm İZLE, Çağatay’ın Sonumu #SosyalMedya #Tv #BB

Dizinin sezon finalinin ardından akıllarda kalan en büyük soru ise beklenmedik bir sürpriz sonucu ortaya çıktı. Giancarlo Esposito‘nun hayat verdiği ve ilk kez yedinci bölümde seyirci karşısına çıkan Moff Gideon, bölümün son sahnesinde gördüğümüz üzere Tie Fighter patlamasından Star Wars külliyatında önemli yere sahip bir silah yardımıyla kurtuldu: Darksaber.

Darksaber nedir?

Star Wars evreninde yeşil, mavi ve kırmızı gibi alıştığımız renkleri taşıyan ışın kılıçlarını neredeyse her yapımda görüyoruz. Bunun yanında çoğunlukla Grey Jedi’lar tarafından tercih edilen sarı ışın kılıcı, Ahsoka Tano’nun beyaz çift kılıcı ve Mace Windu’nun mor ışın kılıcı gibi değişik renkler de karşımıza çıktı. Star Wars külliyatında yer alan ışın kılıçları bunlarla sınırlı değil. Bu yazımızda Star Wars evrenindeki en ilginç ışın kılıçlarını listelemiştik.

  #Spenser Confidential soundtrack: Filmde yer alan şarkılar #SosyalMedya #Tv #BB

Darksaber kılıcının bir İmparatorluk kumandanının eline nasıl geçtiği gizemini koruyan bir konu. Kılıç, ilk olarak 2010 yılında yayınlanan bir The Clone Wars bölümünde ortaya çıkmış ve özgün ışın kılıçları arasındaki yerini almıştı. Darksaber’ın binlerce yıl önce Jedi olan ilk Mandalorian Tarre Vizsla tarafından yaratıldığı biliniyor.

Darksaber kimler tarafından kullanıldı?

The Clone Wars dizisiyle külliyata dahil olan Darksaber, Tarre Vizsla’nın soyundan gelen ve The Mandalorian dizisinin yaratıcısı Jon Favreau’nun seslendirdiği Pre Vizsla tarafından taşındı. Dizide kötü bir karakter olarak karşımıza çıkan Pre, Darksaber’ı Obi-Wan Kenobi ile arasında geçen bir dövüşte kullandı.

Favreau tarafından seslendirilen tek Star Wars karakteri Pre Vizsla değil. The Mandalorian dizisinin üçüncü bölümünde yer alan Paz Vizla karakteri de Jon Favreau tarafından seslendirildi. Paz’ın soy isminde bir ‘s’ harfi eksik olsa da kendisinin de Tarre Vizsla’nın soyundan geldiği tahmin ediliyor. Aynı zamanda sezon finalinde gördüğümüz flashback sahnesinde genç Din Djarin’i kurtaran Mandolardan biri Vizsla hanesinin sembolü olan bir mühürü taşıyordu. Ana karakterimiz Din Djarin’in Star Wars filmlerinin prequel döneminde kurtarıldığını varsayarsak, flashback sahnesinde gözüken isimlerden biri Pre Vizsla olabilir.

  #Masum 24.Bölüm Fragmanı ve Özeti #SosyalMedya #Tv #BB
The Clone Wars dizisinden Pre Vizsla

Darksaber’ın detaylı hikayesi ilk olarak The Clone Wars dizisinin ”The Mandalore Plot” isimli ikinci sezon on ikinci bölümünde yer aldı. Bu bölümde tarafsız bir gezegenin Ayrılıkçılar için bir ordu oluşturduğu dedikodusunu alan Obi-Wan, Mandalore’u ziyaret ediyor ve Death Watch isminde hain bir grubun varlığından haberdar oluyordu. Kültürlerinin özüne, yani savaşçı kimliklerine dönerek barışçıl bir politika izleyen Mandalore hükümetini zor duruma sokan Death Watch ise Pre Vizsla’nın da içerisinde bulunduğu bir grup. Kılıca dizinin dördüncü sezon on dördüncü bölümü olan ”Eminence’ ‘ ile bir kez daha yer verildi. Bu bölümde Paz Vizsla ve ekibi ölmek üzere olan Darth Maul’u kurtarmıştı.

  #Carrie Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 15 Detay #SosyalMedya #Tv #BB

Darksaber, Star Wars evrenine ait diğer yapımlarda da kendisine yer buldu. 2014 yılında yayınlanan Rebels animasyon dizisi üçüncü sezon on birinci bölümüyle birlikte Maul’un gezegenine yolculuk yaptı. Dizinin kahramanlarından biri ve aynı zamanda bir Mandalorian olan Sabine Wren, gezegende bulduğu Darksaber’ın kültürel ve tarihi önemini fark ederek onu yanına aldı. Aynı sezonun on beşinci bölümü olan ”Trials of the Darksaber” ise isminden de anlaşılacağı üzere birçok ışın kılıcı düellosuna sahne oldu. Wren, bu bölümde Kanan Jarus ile olan eğitiminde Darksaber’ı kullandı. Kanan Jarus, The Rise of Skywalker filminde Rey karakterinin duyduğu Jedi seslerinin sahiplerinden biri olarak karşımıza çıktı.

Darksaber, daha sonra bir Mandalorian olan Sabine Wren’in eline geçti

Rebels dizisi üçüncü sezon on altıncı bölümü ”Legacy of Mandalore”, Wren’in Darksaber’ı bir zamanlar halkını birleştiren sembol olarak ana gezegenine götürmesini konu aldı. Dördüncü sezonun başında ise Sabine Wren, Darksaber’ı kültürlerinin gerçek bir temsilcisi olduğuna inandığı Mandalorian savaşçısı Bo-Katan Kryze’e verdi.

  #Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’da yeni bir dönem başladı! #SosyalMedya #Tv #BB

Darksaber Moff Gideon’un eline nasıl geçti?

Moff Gideon, Darksaber yardımıyla Tie Fighter enkazından kurtuldu

Peki Star Wars evreninde son olarak Bo-Katan Kryze’nin elinde olan Darksaber, bir İmparatorluk kumandanı olan Moff Gideon’un eline nasıl geçti? Hikayenin bu kısmı henüz belirsiz. Star Wars evreninin The Empire Strikes Back filminde Luke Skywalker’ın elinden kaybolan kılıcın daha sonra The Force Awakens sırasında Maz Kanata’nın kalesinde ortaya çıkmasıyla gördüğümüz üzere bu tarz konular hakkında net bir açıklama getirme alışkanlığı yok. Fakat kılıcın Moff Gideon’un elinde olması ve dizinin Mandalorian kültürüne önemli zaman ayırmış oluşu ikinci sezonda bu gizemin ardındaki perdenin aralanacağının sinyallerini veriyor.

The Mandalorian ikinci sezon ne zaman yayınlanacak?

The Mandalorian dizisinin ikinci sezonunun ne zaman yayınlanacağı henüz belli değil.

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu