Sozialen Medien

The Two Pope (Netflix) Konusu; Filmin Arkasındaki Gerçek Hikaye

Dünyanın en eski kurumunda ki değişim asla hafife alınacak bir şey değildir. Son yıllarda ki gibi Papa’nın liderliği tanıdık bir tartışma ile karşılaşıyor. Roma Katolik Kilisesinin doğruları, değişen zamanla birlikte yeni çağa uyum sağlama veya eski yollardan daha hızlı ilerleme ikileminde kalıyor.

Bu tartışma, yazar Anthony McCarten (En Karanlık Saat, Bohemian Rhapsody) ve yönetmen Fernando Meirelles‘in (Şehir Tanrısı) yeni filmi The Two Popes’un merkezinde yer alıyor.

Gerçek olaylardan esinlenen film, şu anda seçilmiş olan Papa Francis ve yaşlanan Papa XVI. Benedict arasında geçiyor. Film gösterimine Kardinal Jorge Bergoglio’nun (Jonathan Pryce) vaazı ve sonrasında Papa II. John Paul’un ölüm haberiyle başlıyor. Papa’nın ölümünden sonra yenisinin seçilmesi için dünyanın dört bir yanından kardinaller Vatikan’a toplanıyor. İki saat süren film genel olarak Papa Benedict XVI (Anthony Hopkins) ve Papa Francis arasında gelişen olaylara odaklanıyor. Liderler 21. yüzyılın organize dininin geleceğine odaklanırken, İdeolojik ve mizaç farklılıkları ve onlardan çıkan teolojik tartışmalar filmin eylemini yönlendiriyor. Ve filmin çoğu kurgusal olsa da, bu çok gerçek tartışmaların Vatikan’ın gizlenmiş arşivlerinin çok ötesinde sonuçları var, kilisede rahipler arasında bekaret, eşcinsel eğilimler, çocuk istismarı ve kilisede kadınların yaşamları hakkına varan birçok konu işlenmiş.

Daha önce Buenos Aires Başpiskoposu Jorge Mario Bergoglio olan Papa Francis, The Two Popes’da iradeli, farklı fikirleri savunan, yeniliklere açık, dine aykırı çoğu konuya ılımlı yaklaştığı görülüyor. Yoksullar sesini duyurmak için vaazlar vermek ve Vatikan’ın ciddi törenlerine katılmaktan ziyade halkın içinde olduğu projeler üzerinde çalışan bir adam olarak gösteriliyor.

Anthony Hopkins’a ait instagram paylaşımını da buraya bırakmak istiyorum. Kendisinin çoğunlukla sanatsal ve eğlenceli paylaşımları oluyor. Takip etmekten ve ara ara onu görmekten büyük zevk alıyorum.

View this post on Instagram

#TheTwoPopes premieres on @NetflixFilm tomorrow, December 20th.

A post shared by Anthony Hopkins (@anthonyhopkins) on

Günümüzdeki Papa Francis’in gerçek hikayesi nedir?

Arjantin’de bir Cizvit rahip olan Bergoglio, Katolik düzenin saflarında hızlı ilerleme kaydetmiş. 1973’te ülkedeki tüm Cizvitlerin başına geçmişti. Ancak görev süresi boyunca genç rahip grup içinde yer aldığı iyilik mevkisini kaybetmeye başlamıştı. Tanınmış bir dini lider olmadan önce, ülkesi askeri diktatörler tarafından yönetilirken, iki papazı savunmadığı iddiaları da dahil olmak üzere 1976 ve 1983 yılları arasında gerçekleşen Arjantin’in ”Kirli Savaşı”nda suç ortaklığı yapmakla suçlandı. Papa ile yaptığı sohbetinde ​​konuşan Bergoglio, arkadaşlarını koruyamadığını ve onların ölümüne sebep olduğu için suçluluk hissettiğini anlattı.

1990’da Bergoglio liderlik sorumluluklarından sıyrılıp ve Arjantin’in orta kesimindeki Córdoba’ya gönderilmiş, burada daha sonra ”büyük bir iç kriz zamanı” olarak tanımladığı yolda iki yıl geçirmiş. Geri döndüğünde, değişen bir liderdi olmuştur. Yeni bir perspektif ile o şehrin fakirlerle olan etkileşiminde farklı bir yol izlemiş. Bergoglio yine Arjantin Katolik liderliğinde yükseldikçe, kilisenin yoksulluk ve eşitsizlikle mücadelesinde oynadığı rol ve Vatikan’a karşı tutumunda ne kadar liberalleştiğini göstermiştir.

Papa Francis’in gençliği Juan Minujin tarafindan canlandırılarak bu hikaye de bize yansıtılıyor. En azından The irishman filmindeki gibi şimdi ki hallerini oynatmaya çalışmamışlar.

Papa XVI. Benedict’in gerçek hikayesi nedir?

1927’de Almanya’da doğan Ratzinger, Naziler 1933’te iktidarı ele geçirdiğinde bir çocuktu. 14 yaşından sonra aktif hiçbir eylemde rol almayacakta olsa Nazi Partisinin gençlik kollarına katıldı. Ratzinger uzun yıldır katolik akademisyeni, dogma ve teoloji öğretiyor. 1960’larda ki liberal akimlar Ratzinger’in muhafazakar ve gelenekçi görüşleriyle daha çok pekişiyordu. Ve yıllarca ilerici olarak bilinmesine rağmen, yaşlandıkça daha muhafazakar hale geldi. Ratzinger, 1977’de Münih ve Freising başpiskoposu oldu. 1981’de, II. Papa John Paul yönetiminde Vatikan’ın teolojik bekçisi oldu ve yirmi yılı aşkın bir süre hizmet verdi ve istihbaratının yanı sıra katı tutumlarıyla tanındı.

Papa vasfında lider olarak görev yaptığı süre boyunca kilise aleyhindeki çocuk cinsel istismar suçlamaları, ”Vatileaks” denilen köstebek skandalı ve klise içinde ki eşcinsel lobisiyle baş etmek zorunda kaldı. Soruşturma emretti ve yırtıcı rahipleri disipline etmeyi kolaylaştırmak için 2010 yılında yeni kurallar yayınladı. Ancak, Katolik hiyerarşisini açıklamak için göreceli isteksizliği, birçok tehdidi ortadan kaldırmak için çabalamadığına inanılmasına neden oldu. 2013 yılında, Papa XVI. Benedict yaşını ve sağlık durumunu öne sürerek istifa etti. 15. yüzyıldan bu yana istifa eden ilk papa olduğu açıklandı.

Filmde 2005-2013 yılları arasında görev yapan XVI.Papa Benedict, 21.yy da kilisenin katı ilkelere dönüşü için mücadele ettiği bir yol çizmiş, katı, uzlaşmaz bir lider olarak gösteriliyor.

İki papa arasindaki etkileşim neydi?

İki Papa Bergoglio ve XVI. Benedict benzeri görülmemiş koşullar altında bir araya gelir. Bergoglio emekli olmak için Papa’dan izin ister ve bu yüzden Roma’ya çağrıldığını düşünür. Ancak kendisine kendi planlarını bırakmalarını bir kenara bırakmasını söyleyen ve kendi planını yapmış olan Papa tarafından reddedilir. Bu drama devam ederken, film ideolojik olarak karşıt iki dini lider arasındaki tartışmalara büyüleyici bir pencere açar. Bu konuşmaların doğruluğu ve onları oluşturan durumlara gelince, Bergoglio’nun istifa mektupları gerçeğe dayanıyor, ancak papa ile sonraki ziyareti ve ikisi arasındaki konuşmalar kurgusal. Senaryo yazarı Anthony McCarten, “Bu tarz senaryolara başladığınızda farklı varsayımlar olabilir” dedi. “Kimse bu samimi sohbetlerden mahrum değil, bu film muhtemelen ne olduğunu bilmediğimiz için benzerlerinden daha fazla risk alıyor.”

XVI. Benedict ve Francis arasındaki sohbetler, konuşma ve yazılardaki belirtilen durumlara dayanır. Film yapımcıları, üzerinde bir tür varsayım, tarihsel bir boşluğu doldurmak için makul bir konu. “Her zaman yaptığınız şey spekülasyon yapmaktır,” dedi McCarten “Umarım spekülasyonlar gerçeklere ve gerçeğe dayanır ve umarım ilham verir.”

Francis ve Benedict arasındaki şimdiki ilişki nedir?

Filmin sonunda XVI. Benedict Vatikan’a Francis’i ziyarete gelmiştir ve gösterime göre bu olayın gerçekten yaşandığını görüyoruz. İki Papa Dünya Kupası’nı izlerken pizza yer ve bira içer normal insanlar gibi. Francis, Benedict’i çok sevdiği futbolun ne kadar zevkli olduğuna ikna etmeye çalışır. Papalar arasındaki gerçek hayat ilişkisi o kadar da pürüzsüz değildi. Şimdi 92 yaşında olan Benedict, çocukların uğradığı cinsel istismar kriziyle ilgili kiliseyi, liberal teolojik fikirleri batı ülkelerinde buna izin veren cinsel kültürü de suçlayan bir mektup yayınladı.

Bu mektup, bir saldırı anlamına gelmemiş olsada mesaj kilise reformcuları ve muhafazakarlar arasında yıllarca süren savaşa parmak bastı denebilir. Benedict uzun mektubunun şimdi ki halefi için faydalı olacağını umuyordu. New York Times’a göre, “Kendime sormak zorunda kaldım,” diye yazdı,” emeritus olarak, artık doğrudan sorumlu değilim, yeni bir başlangıca nasıl katkıda bulunabilirim?”

Ratzinger “emerit Papa” (emekli Papa) unvanını alarak bir nevi inzivaya çekilse de, hala hayatta olması ve dönem dönem açıklamalarda bulunması Vatikan’da bir “çift başlılık” izlenimi doğmasına neden oluyor.

Birlikte futbol izleyen papaların son sahnesine gelince, olay gerçek tarihten ziyade komiklik ve yaratıcılık katılmak istenen senaryo “Görünüşe göre Papa Benedict futbolu sevmiyor, Formula 1’den hoşlanıyor” diyor Meirelles USA Today’e. “İyi bir ayrıntı olurdu, ama biz bunu gerçekten uydurduk.” diye de ekliyor.

Anthony Hopkins ve Jonathan Pryce diyorum sizce mutlaka izlenmeli dememe gerek varmı bu iki isim yani gelince bence yok…


Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"