Sozialen Medien

The Witcher: Kitapları ve oyunlarıyla The Witcher hakkında tüm bilgiler

Netflix’in The Witcher dizisi 20 Aralık’ta ekranlarda olacak. İşte dizi öncesinde kitaplardan video oyunlarına kadar The Witcher evreni hakkında bilmeniz gereken her şey!

Netflix, 2019 yılına dev bir yapımla veda edecek. Ünlü yayın platformunun en çok beklenen dizilerinden The Witcher, 20 Aralık’ta seyirci karşısına çıkıyor.

HBO’nun fenomen dizisi Game of Thrones‘un bu yıl final yapmasının ardından Lord of the Rings, Dune ve The Wheel of Time başta olmak üzere birçok ünlü markanın televizyon ekranlarına adım atacağı duyuruldu. Bu önemli isimlerden biri de The Witcher. Polonyalı azar Andrzej Sapkowski’nin roman serisi The Witcher, özellikle CD Projekt RED tarafından geliştirilen video oyun serisinin ardından dünya genelinde ün kazandı. Sapkowski’nin romanlarından uyarlanan oyun serisi birçok ödüle layık görülmesinin yanında en çok satan oyunlar arasına da girmeyi başardı.

Halihazırda global çapta mevcut olan popülaritesiyle Game of Thrones‘un tahtını hedefleyen adaylar arasında en güçlü isimlerden biri olarak göze çarpan The Witcher, cast haberleriyle de uzun süre gündemde kaldı. DC Sinematik Evreni’nde Superman karakterine hayat veren Henry Cavill‘ın aylar süren dedikoduların ardından Rivialı Geralt olarak dizinin başrolünde yer alacağı duyurulmuştu. Cavill, verdiği birçok demeçte The Witcher oyunlarının büyük bir hayranı olduğunu ve bu rolü özellikle istediğini vurguladı.

The Witcher evreni hakkında detaylı bilgi edinmek için önceki yazılarımızı inceleyebilirsiniz:

  • The Witcher evreni hangi kitaplardan oluşuyor?
  • Büyülerden iksirlere, sözcüklerden ritüellere The Witcher ansiklopedisi

Peki The Witcher dizisi öncesinde bilmemiz gerekenler neler?

Ana eser

Rivialı Geralt ismindeki bir Witcher’ın maceralarını merkez alan ve ilk olarak kısa hikayeler şeklinde okuyucularla buluşan The Witcher, Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski tarafından kaleme alındı. Türkçe’ye ‘Efsunger’ olarak çevrilen Witcherlar, Continent isimli kıtada yaşayan, doğaüstü güçlere sahip ve küçük yaştan itibaren oldukça sıkı bir eğitime tutulmuş kişiler. Bu kişilerin en büyük görevi ise çeşitli canavarlar ile mücadele etmek. Sapkowski’nin ilk kaleme aldığı kısa hikaye olan ‘Wiedzmin’, yani The Witcher, bir dergi yarışması için 1986 yılında yayınlandı. Yarışmayı üçüncülükle tamamlayan eser kısa süre sonra Fantastyka isimli fantezi temalı bir dergide yayınlandı. Birbirini takip eden üç hikaye 1990 yılında The Witcher ismiyle bir araya getirildi. İkinci kitap olan Sword of Destiny / Kader Kılıcı 1992 yılında yayınlanırken, üçüncü kitap The Last Wish / Son Dilek ise kısa bir aranın ardından okuyucularla buluştu.

Andrzej Sapkowski, kısa hikayelerden oluşan bu kitapların başarısının ardından Geralt ve Ciri karakterlerine odaklanan ve toplamda beş kitaptan oluşan The Witcher hikayesini kaleme almaya karar verdi. Blood of Elves / Elflerin Kanı ile başlayan hikaye, Polonya’da 1994 yılında yayınlanmış olmasına rağmen ABD’ye 2008 yılında ulaştı. Bu hikaye yıllar süresince Time of Contempt / Nefret Çağı, Baptism of Fire / Ateşle İmtihan, The Tower of the Swallow / Kırlangıç Kulesi ve The Lady of the Lake / Gölün Hanımı ile devam etti. The Last Wish / Son Dilek kısa hikayelerinin arasında geçen bir spin-off olan Season of Storms / Fırtınalar Mevsimi de evrende yer alan kitaplardan biri.

Video oyun serisi

Rivialı Geralt’ın maceralarını merkezine alan The Witcher serisi, bir video oyuna uyarlanmak için oldukça müsait bir yapıya sahip. Hikayeler boyunca görevden göreve koşan, canavarlarla savaşan ve birçok karakterle etkileşime giren Geralt, günümüz video oyunlarının ana mekaniklerine tamamen uyum sağlayabilen bir karakter. Aynı kitaplar gibi Geralt’a odaklanan The Witcher video oyun serisi, Polonyalı geliştirici CD Projekt RED şirketi tarafından aksiyon-macera ve rol yapma oyunu olarak bilgisayar oyuncuları için piyasaya sürüldü. 2007 yılında yayınlanan ilk oyunu 2008 yılında piyasaya çıkan Enhanced Edition takip etti. Hem eleştirmenler hem de oyuncular tarafından son derece pozitif geri dönüşler alan CD Projekt RED, çok geçmeden The Witcher 2 ve The Witcher 3 için çalışmalara başladı.

The Witcher 3: Wild Hunt, gelmiş geçmiş en iyi oyunlardan biri olarak kabul ediliyor

The Witcher 2: Assassins of Kings ismiyle çıkış yapan ikinci oyunun yapımı ilk oyunun başarısını da gölgesinde bırakarak oyun dünyasında ciddi bir kitleye ulaştı. 2011 yılında piyasaya sürülen oyun en iyi grafik, en iyi uyarlama, en iyi hikaye, en iyi bilgisayar oyunu, en iyi rol yapma oyunu ve yılın oyunu olmak üzere 50’den fazla ödülün sahibi oldu. Xbox 360 konsolu için çıkışını 2012 yılında gerçekleştiren The Witcher 2: Assassins of Kings, 1.7 milyon adetten fazla sattı. İlk iki oyunun başarısının ardından CD Projekt RED gözünü çok daha yükseklere dikerek oyun dünyasında yıllar boyunca ses getirecek bir yapıma imza atmaya karar verdi.

The Witcher üç ana oyundan oluşuyor

2015 yılında piyasaya çıkan The Witcher 3: Wild Hunt oyunu CD Projekt RED şirketi için ulaşılması güç bir başarı olarak tarihteki yerini aldı. Oldukça detaylı açık dünyası, muazzam hikaye anlatımı ve başka oyunlardan alışmış olduğumuz dövüş sistemlerini birtakım rol yapma öğeleri ile birleştirmesi sayesinde The Witcher 3: Wild Hunt, gelmiş geçmiş en iyi oyunlar arasındaki yerini aldı. Bu yıla kadar dünya çapında 40 milyon kopyadan fazla satan The Witcher video oyun serisi, bu başarısının büyük bir kısmını üçüncü oyuna borçlu.

The Witcher dizisinin konusu ve karakterleri

The Witcher, ilk olarak bir Netflix filmi olarak planlanmıştı. Projenin konuşulmaya başlandığı dönem Netflix’in uluslararası yapımlarından sorumlu olan Kelly Luegenbiehl, The Witcher evreninin tek bir filme sığdırmak için çok fazla materyale sahip olduğunu savunarak yapımcıları bu fikirden vazgeçirdi. 2017 yılının Mayıs ayında yapılan duyuruyla birlikte Netflix’in video oyun serisi yerine kitapları baz alacak bir The Witcher dizisinin hazırlıklarına başladığı açıklandı.

Daha önce Daredevil dizisinde görev alan Lauren Schmidt, The Witcher dizisinde showrunner ve baş yapımcı olarak yer alıyor. Orta Avrupa’da çekilen ilk sezon sekiz bölümden oluşacak. Evrenin yaratıcısı Sapkowski de dizinin kreatif ekibinde bulunuyor.

Freya Allan (Ciri), Henry Cavill (Rivialı Geralt) ve Anya Chalotra (Yennefer)

DC Sinematik Evreni’nde Superman karakteriyle izlediğimiz ve bir The Witcher hayranı olduğunu çok kez dile getiren Henry Cavill, Rivialı Geralt rolünü üstlenecek. Cavill, ilk duyurunun ardından The Witcher hayranları tarafından yanlış bir cast olarak değerlendirilse de dizi hakkında yayınlanan materyaller kendisinin Geralt için uygun bir isim olduğu sinyallerini vermeye başladı. Genç oyuncu Freya Allan, Prenses Ciri’ye hayat verecekken daha önce büyük yapımlarda yer almayan Anya Chalotra ise Yennefer olarak seyirci karşısına çıkacak.

Netflix’te yayınlanacak olan The Witcher dizisi ilk sezonuyla Geralt, Yennefer ve Ciri üçlüsünün beraber yer alacağı bir hikayeyi konu alacak. İlk sezon fragmanında da gördüğümüz üzere The Witcher evreninin tehlikeli canavarlarının yanı sıra Continent kıtasında yaşanan politik çekişmeleri de izleme fırsatı yakalayacağız.

The Witcher, 20 Aralık’ta Netflix’te yayınlanacak.

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!