Technologie

Türkiye’deki tüm Android telefon sahiplerini ilgilendiren büyük gelişme!Google Android

Türkiye’de satılan ve gelecekte satılacak Android telefon modelleriyle ilgili büyük bir gelişme gündemde bulunuyor. Sürecin merkezinde de Google yer alıyor.


İnternet devi Google, ortaya çıktığı kadarıyla Rekabet Kurumu’nun yazılımsal anlamda rakiplere şans tanımayarak “haksız rekabete yol açtığı” gerekçesiyle kestiği cezanın ardından iş ortaklarına bir mektup yazdı. Google’ın mektupta oluşan bu durumun düzeltilmemesi durumunda, Türkiye’de piyasaya sürülecek Android telefonlara kendi programlarını kullanabilmeleri için lisans vermeyeceğini aktardı. Biraz daha detaylı bakarsak firma, 12 Aralık itibariyle Türkiye’de satışı yapılan Android akıllı telefonlardaki kendilerine ait programların lisansını iptal ettiğini, bu tarihten sonra piyasaya girecek Android telefonlara kendi programları için lisans verilmeyeceğini ve uygulamaların yeni sürümlerinin de kullanılamayacağını bildirdi. Gönderilen yazıda, bundan böyle Google Search, Google Play, YouTube, Gmail vb gibi diğer uygulamalarının yeni sürümleriyle Türkiye’de satılan Android telefonlarda kullanılamayacağı belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google süreç hakkında baskı yapılmasını istedi

Ceza ile bağlantılı alınan yeni karara göre Türkiye’de satılan Android cihaz üreticilerine Google’ın dışında herhangi bir arama hizmetini varsayılan olarak seçme hakkının sunulması gerekiyor. Aynı zamanda Google Webview’in yüklü olarak sunulması zorunluluğunun da kaldırılması gerekiyor.

İnternet devi de bu elbette süreçten çok hoşnut değil. Bu kararlar üzerine firma, Türkiye’deki iş ortaklarına, telefon üretici firmalarına ve akıllı telefon satışı yapan GSM operatörlerine bir yazı yazarak aldığı kararı duyurdu. Bu duyuruda Google, müşterileriyle Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Rekabet Kurumu Başkanı Bilal Küle’nin iletişim bilgilerini paylaşarak, kararın geri alınması ya da düzeltilmesi için bu kurumlar nezdinde telefon/maille baskı yapılmasını istedi.

Bu gerçekten karmaşık ve tam olarak netleşmeyen süreçten çıkardıklarımıza genel bir özet yaparsak hem mevcut hem de gelecek modeller için büyük bir karmaşa karşımıza çıkıyor. Mevcut telefonlarda Google’ın servisleri ve uygulamaları “yeni sürümleriyle” kullanılmaz hale gelecek gibi görünüyor. Biliyorsunuz firmanın telefonlara sürekli olarak uzaktan erişimi şansı da bulunuyor. Türkiye’de satılacak diğer yeni telefonlarda ise Huawei’nin Mate 30 ailesine düştüğü durum olacak gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Biliyorsunuz Mate 30 ailesinde Android lisansı olmadığından Play Store başta olmak üzere Google’ın ana servisleri “normal şekilde” kullanılamıyor. Google’ın “Türkiye’deki telefonlar için Android lisansını iptal ettik” demesi, Türkiye’de satılacak gelecek “Android cihazlarda Google servisleri ön yüklü olmayacak” ve “APK’lar yüklenen birçok Google uygulaması da çalışmayacak” anlamına geliyor. Ayrıca kaynaklar Google’ın Türkiye piyasasından kesin olarak çıkma kararı da alabileceğini de belirtiyor. Ancak bu çok olası görünmüyor. Çünkü firma Türkiye’de sadece Android telefonlardan para kazanmıyor.

Şimdilik tam olarak net olmayan konu hakkındaki gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin.

İlginizi Çekebilir

OPPO ekran altı kamera teknolojisi

Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!