Technologie

“Ultrakapasitör” ile fark yaratan elektrikli motosiklet altyapısı

Elektrikli motosiklet pazarında son dönemde karşımıza çıkan en uçuk sistemlerden birisini gözler önüne seren Nawa Racer, geleceği gösteriyor.

Son dönemde birçok elektrikli motosikletin haberini yapıyoruz. Sürekli olarak birçok birbirinden farklı model karşımıza çıkıyor. İşte bunları en yenisi olan Nawa Racer, bir teknoloji gösterimi için hazırlanmış. Buna rağmen fütüristik bir tasarıma sahip olan model, farkını dediğimiz gibi tasarımdan çok teknik altyapıyla koyuyor. Çünkü bu modelde alanın geleceğini değiştirecek bir hibrit sistem kullanılıyor. Modelin görebileceğiniz üzere ana gövdesi iki parçadan oluşuyor. Burada üst kısımda bir ultrakapasitör yer alıyor. Söylendiği kadarıyla ultrakapasitörler anlık olarak şarj / deşarj edilebiliyor ve bunu milyonlarca kez tekrarlayabiliyor. Ultrakapasitörün “uçuk seviyede güç çıkışı” istenen yerler ve “anlık şarj” için en iyi enerji depolama ünitesi olduğu aktarılıyor. Ancak düşük enerji yoğunlu / kapasitesi ve zamanla yaşanan enerji kayıpları nedeniyle ultrakapasitörlerin araçlar için ana enerji kaynağı olarak kullanılamadığı aktarılıyor. İşte burada Nawa Racer‘ın hibrit yapısı öne çıkıyor.

Konsept modelin üstündeki ultrakapasitörün hemen altında standart bir lityum pil paketi de yer alıyor. Bu sayede araçta 9-kWh lityum pil ile 0,1-kWh Nawa imzalı ultrakapasitör bir araya geliyor. Bu hibrit yapı sayesinde elektrikli motosiklet modelinin fren yapıldığı zaman oluşan enerjinin büyük kısmını anlık olarak geriye kazandığı ve bunu ultrakapasitör ile hemen kullanılabilir hale getirebildiği aktarılıyor. Bu sayede ultrakapasitörün anlık performansı ile lityum pil paketinin yüksek enerji kapasitesi birleşerek, “ultimateelektrikli motosiklet oluşturulmuş oluyor.

Açıklanan verilere göre 99 beygir güç üreten motosiklet, 0’dan 100 km/s hıza 3 saniye altında çıkabiliyor. Ultrakapasitörün etkisiyle menzilinin tam 300 km seviyesine kadar çıktığı açıklanan ve bu konuda da şaşırtan model, toplam 150 kg ağırlığında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli motosiklet pazarı daha yeni başlıyor

Nawa Racer’ın şimdilik satışa çıkma gibi bir amacı bulunmuyor. Çünkü yukarıda da dediğimiz gibi bu araç hibrit yapıyı CES 2020‘de tanıtmak için hazırlanmış durumda. Ancak firmanın altyapıyı başka firmalara 2020 itibariyle satmaya başlayacağı aktarılıyor. Bu da gelecek için oldukça heyecanlandırıyor.

İlginizi Çekebilir

1.600 beygirlik Jesko’nun sesine kulak verin

Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!