Technologie

Volkswagen elektrikli otomobil modelleri için hazırlanan ilginç yapay motor sesi [Dinle]Volkswagen elektrikli otomobil


Elektrikli otomobil pazarında ID serisi modelleri ses getirmeye başlayan dev üretici Volkswagen, bu araçlar için hazırlanan ilginç motor sesini paylaştı.


Volkswagen, geleceğin elektrikli tarafta olduğunu iyi biliyor. Firma aynı zamanda bu araçların güvenliği için yapılması gerekenleri ve konulan kuralların da farkında. İşte bunun için ID serisi araçlarda kullanılacak yapay bir motor sesi hazırlandı. Direkt olarak Leslie Mandoki tarafından hazırlanan bu ses, açıklandığı kadarıyla “Acoustic Vehicle Alerting System (AVAS)” sisteminin merkezinde yer alıyor. Yukarıdaki videoda dinleyebileceğiniz ses, 30 km/s üstüne geçerken çıkıyor ve hem aracın içinde hem de dışında duyulabiliyor. Bize göre çok da etkileyici veya fütüristik olmayan ses, Avrupa’da yasalar ile zorunlu kılınıyor. Hıza ve gaz pedalının pozisyonuna göre değiştiği de aktarılan yapay motor sesi, özellikle aracın dışındaki kişiler için büyük önem arz ediyor. Çünkü elektrikli otomobillerin sessiz yapısı şehir içlerinde bazı görünmez kazalara neden olabiliyor. Bu arada Volkswagen elektrikli otomobil modeline yapay motor sesi ekleyen tek firma konumunda yer almıyor. Elektrikli Porsche Taycan’da da örneğin yapay motor sesi bulunuyor. Günümüzde bazı standart içten yanmalı motora sahip otomobillerde de yapay motor sesi kullanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen imzalı en son elektrikli otomobil ID Space Vizzion olmuştu

Hatırlamak adına araçta onu tek şarjla 480 km götüren 82 kWh lityum-iyon pil paketi yer alıyor. 275 beygir güç üreten elektrik motoru arkasında yer alan ID Space Vizzion için, dört tekerden çekişli bir versiyon da planlanıyor. Bunun öne konulacak ikinci elektrik motoruyla toplam 355 beygir güç sunacağı aktarılıyor. Normal haliyle 0’dan 100 km/s hıza 5 saniyede çıkabildiği aktarılan araç, 150 kW şarj desteğiyle geliyor. Kokpitinde Tesla Model 3 gibi yatay yerleştirilmiş 15,6 inç gibi büyük bir dokunmatik ekran yer alan araç, artırılmış gerçeklik temelli bir AR HUD sistemi de taşıyor.

Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!