Technologie

Xbox Series X, çıkışta kendisine özel oyuna sahip olacak mı?Xbox Series X

Xbox Series X için çok merak edilen bu başlıktaki sorunun cevabı kısa süre önce resmi olarak verildi. Cevap hem iyi hem de kötü görünüyor.

2020 sonunda PlayStation 5 karşısına çıkacak Xbox Series X, biliyorsunuz teknik olarak iddialı geliyor. Konsol kişiselleştirilmiş AMD Zen 2 işlemci taşıyor ve Radeon RDNA mimarisini kullanıyor. 8K oyun desteğiyle gelen ve kare hızı 120 fps’ye kadar çıkacak denilen Ray tracing destekli konsol, 4K 60 fps’yi ise standart olarak sunmaya hazırlanıyor. İşte bu konsol, Microsoft Studios başındaki isim Matt Booty‘e göre 2020 sonunda yani çıkışında “kendisine özel (Exclusive)” hiçbir oyuna sahip olmayacak. Hatta konsolun daha sonra da exclusive oyun kazanmayacağı yönünde bir açıklama yapılıyor. Yani gerçekten hep söylendiği gibi Xbox Series X Microsoft imzalı bir oyun bilgisayarı olarak yolda bulunuyor.

Konuya genel bir özet yaparsak gelecek yeni oyunlar hem Xbox hem de PC tarafında oynanabilir olacak. Bu açıdan kişilerin sırf özel oyunlar için yeni dönemde Xbox almasına gerek kalmayacak. Böylelikle oyuncular bütçelerini özel oyunlara sahip olacak PlayStation 5‘e ayırabilecek. Series X‘in burada tek avantajı fiyat olacak gibi görünüyor. Söylendiği kadarıyla Series X‘in taşıdığı donanım, eşdeğer bir PC’den ilk aşamada daha uygun olacak. Ancak bu da yüzde 100 kesin değil. Eğer bu da doğru çıkmazsa, Series X‘in işi pazarda biraz zor görünüyor. Yeni nesli de PlayStation ile Sony domine edecek gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Biliyorsunuz özel oyunların konsol satışına çok büyük etkisi bulunuyor. Xbox One serisinde bu konuda çok eleştirilen Microsoft, evrensel yapı adı altında aynı hataya bir kez daha düşmeye hazırlanıyor izlenimi oluşuyor. Ancak yine de PC donanımlarıyla uğraşmak istemeyen, uzun yıllar sorunsuz görev yapacak ve oyunların tam optimize çalıştığı bir oyun sistemi isteyenlerin Series X‘e yöneleceği tahmin ediliyor. Burada şirket fiyatı biraz düşük tutabilirse, ciddi şekilde ses getirebilir deniyor.

Son dedikodularda ayrıca konsolun Steam ve Epic Games oyun marketlerine destek vereceği de söyleniyor. Bu da konuda büyük fark yaratabilir deniyor. Eğer konsol tahmini 500 dolarlık fiyatıyla bu iki market içerisindeki mevcut ve gelecek tüm oyunları uzun süre boyunca üst seviye grafik ayarlarında oynatabilirse, bu gerçekten sektörü değiştirebilir. Özellikle Steam ve Epic Games içerisindeki indirimler / hediye oyunlar, oyuncuların ilgisini fazlasıyla çekebilir. Ancak bu detayın henüz yüzde 100 kesin olmadığını belirtelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xbox Series X rakibi PlayStation 5 hangi detaylarla geliyor?

PlayStation 5, gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği dikkat çeken detayları arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Oyun dünyasının geleceği Google Stadia


Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!