Wissenschaft

Yeni lityum pillerle akıllı telefonların şarj ömrü ikiye katlanacak

SolidEnergy Systems’ın MIT (Massachusetts Institute of Technology) laboratuarlarında üretilen  pili, diğerpillere göre iki kat daha fazla enerji depolayabiliyor. Bu yeni icatta lityum metali ince bir folyo halinde kullanılmış ve daha fazla iyon tutabilecek kapasiteyi kazanmış, böylece diğer pillere göre çok daha ince ve hafif olmuş. Yeni bir elektrolit ile pilin ısınıp alev alması da engelleniyor. Diğer piller kadar uzun ömürlü ve güvenli olan pili SolidEnergy Systems ticarileştirmeye hazırlanıyor.

2012 yılında MIT mezunu ve eski doktora sonrası araştırmacısı Qichao Hu tarafından kurulan SolidEnergy Systems, “anotsuz” lityum metal pili geliştirmiş ve bunun çok sayıda avantajı var. Hu’dan alınan bilgilere göre, enerji yoğunluğu diğer pillerin iki katı olduğu için pil boyutu yarıya küçültülürse aynı oranda performans alınıyor, ya da bir lityum iyon piliyle aynı boyutta yapılırsa iki kat daha uzun süre dayanıyor.

SolidEnergy firması Ekim 2015 tarihinde, iki katı enerji yoğunluğuna sahip lityum metalli ve yeniden şarj edilebilir akıllı telefon pilinin ilk çalışan prototipini piyasaya lanse ederek 12 milyon dolardan daha fazla gelir kazandı. Iphone 6’daki pilin yarısı boyutundaki pil 2,0 amper saat veriyor ve lityum iyon pilinin 1,8 amper saatlik performansından daha iyi olduğunu kanıtlıyor.

SolidEnergy, 2017’nin ilk aylarında pilleri akıllı telefonlara ve giyilebilir cihazlara sunmaya hazırlanıyor. elektrikli araçların ise 2018’de bu pilleri kullanması bekleniyor. Ancak önümüzdeki Kasım’da hizmete sunulacak ilk uygulama uçan robotlar (drone) olacak. Gelişmiş dünyaya bedava internet erişimi sağlamak için pek çok firma uçan robot ve balon kullanıyor, bunlar ayrıca felâket zamanlarında da iş görüyor. Hu, bu amaçlara hizmet vermenin çok heyecan verici ve onurlu bir hareket olacağını söylüyor.

Elektrikli arabalarda da endüstri standardı olan tek şarj ile 200 mil (yaklaşık 322 km) hedefi yeni pillerle de yakalanacak gibi gözüküyor. Pilin boyutu yarıya indirilerek aynı hedefe ulaşılması veya pilin boyutunu normal tutarak bir kerede 644 km gitmesini sağlamak mümkün olacak.

Kaynak: techxplore.com

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!