Wissenschaft

31. Ulusal Kimya Kongresi’nden izlenimler

31. Ulusal Kimya Kongresi, kuruluşunun 100. yılındaki Türkiye Kimya Derneği’nin sponsorluğunda Yıldız Teknik Üniversitesi’nde 10-13 Eylül 2019 tarihleri arasında yapıldı. Bu yazımızda size kongre hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Kongreye ait geniş bilgiye http://turchemsoc.org/ulusal-kongreler-bildiri-ozet-kitaplari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Kongrenin altın sponsorları İKMİB, Polex Chem, gümüş sponsoru İSKO, stant sponsorları terralab, stm-info, medya sponsorları LabMedya, ChemLife, Chemlife (İngilizce), tekne turu sponsorları Cosmo kimya, ekin kimya ve Rasel oldu.

10 Eylül 2019 Salı

Kongre 10 Eylül 2019 Salı günü başladı. 09:00-18:00 arasında kayıt alımına devam edildi. 09:45-11:00 saatleri arasında kongre başkanı Ayfer Saraç Özkan, Prof. Dr. Emine Karakuş, Türkiye Kimya Derneği yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Bahattin Yalçın ve Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin konuşmalarını yaptılar. Saat 11:00-11:50’de davetli konuşmacı Reşat Apak, “Analitik spektroskopi araştırmalarımızda temel kimya bilgilerimizin kullanımı: Antioksidan ve enerjetik madde tayinlerinden örnekler” başlıklı sunumunu yaptı. Çay-kahve arasından sonra 12:00-12:50 saatlerinde Rana Sanyal, “kemoterapi ajanlarının tümör içinde bırakılması için çalışmalar” isimli sunumunu gerçekleştirdi. Öğrenci yemekhanesindeki öğle yemeğinin ardından saat 14:30-15:10 saatlerinde Vural Bütün, “Çeşitli nanoyapılar ve uygulamalar için uyarılara duyarlı fonksiyonel kopolimerlerin sentez ve karakterizasyonları” isimli sunumunu yaptı. Salon A, B, C ve D’de 18:10’a kadar sözlü sunumlara devam edildi. Davutpaşa Kampüsü, Kongre Kültür Merkezi / Fuaye’de 18:30-20:00 saatleri arasında açılış konseri ve kokteyl gerçekleştirildi.

11 Eylül 2019 Çarşamba

11 Eylül 2019 Çarşamba günü, A salonunda 09:00 – 09:50 saatleri arasında Niyazi Serdar Sarıçiftçi, “Bio-organic semiconductors for electrocatalytic CO2 recyling” isimli sunumu yaptı. 11:30-12:10 arasında A salonunda Ayşe Gül Gürek, “Multifonksiyonel ftalosiyanin türevleri ve biyolojik uygulamaları” isimli sunumu yaptı. Öğleden sonra salon A’da Cihangir Tanyeli tarafından “İsatin temelli heterohalkalı öncül bileşiklerin stereoseçici sentezleri” isimil sunum gerçekleştirildi. Saat 18:10 – 19:30 saatleri arasında poster alanında poster oturumu – 1 yapıldı.

12 Eylül 2019 Perşembe

12 Eylül 2019 Perşembe günü, 09:00 – 09:50 saatlerinde davetli konuşmacı Mehmet Yaman, “Kimyasal analize genel bir bakış: Enstrümanın rolü mü, analizi yapan bilim insanının rolü mü daha önemlidir?” isimli sunumu yaptı. Saat 11:30 – 12:10’da bir başka davetli konuşmacı Mine Yurtsever, “Polimerik malzemelerin yapısal ve morfolojik özelliklerinin hesaplamalı yöntemlerle incelenmesi” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Saat 17:20 – 18:30’da poster oturumu 2, poster alanında yapıldıktan sonra 18:30 – 22:00 arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Hisar Tesisleri’ne hareket edilerek kongre gala yemeği icra edildi.

13 Eylül 2019 Cuma

13 Eylül 2019 Cuma günü Salon A’da 09:00 – 09:50’de Mustafa Ersöz “Blok kopolimerler kullanılarak kontrollü nanoyapılar ve uygulamaları” başlıklı sunumunu yaptı. Öğleden önce iki tane davetli konuşmacı art arda sunum yaptı. Önce Okan Zafer Yeşilel’in “Metal-organik kafes yapılar: Sentez ve uygulamaları” başlıklı sunum yapıldı, ardından Emre Dölen’in “Kimya tarihinden kesitler” sunumu gerçekleştirildi. Kongrenin kapanışının yapıldığı bugünde, saat 13:30 – 13:50 saatleri arasında kongre değerlendirmesi yapıldı ve 14:00 – 19:00 arasında da tekne turu yapılarak kongre kapanmış oldu. Acı anlardan biri de Salon C’de S-308 kodlu “Nitrobenzen sensörü için pipemidik asit ile kordinasyon polimerlerinin sentezi ve yapılarının aydınlatılması” isimli sunumu yapan Güneş Günay Sezer hocamızın Aralık ayı içinde Bartın Üniversitesi’ndeki 5. kattaki odasından atlayarak intihar etmesi oldu.

Kongre kitapçığının
“değerlendirme” bölümünü önemli bulduğumuzdan buraya aynen aktarıyoruz:

Türkiye Kimya Derneği’nin kuruluşunun 100.yılına denk gelmesi nedeniyle özel bir anlam taşıyan ulusal kimya kongrelerinin otuz birincisi 10-13 Eylül 2019 tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilmiş ve kongre 550’ye yakın bilim insanının katılımı ile başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Kongrede 11’i çağrılı, 166’sı sözlü, 263’ü poster olmak üzere toplam 440 çalışma sunulmuş ve sonuçları bilim dünyası ile paylaşılmıştır.

Genel değerlendirmeler

Kongrenin kapanış
oturumunda yapılan genel değerlendirmeler sonucunda, aşağıdaki görüş ve
öneriler öne çıkmıştır:

 • Çağrılı konuşmacıların,
  ülkemizin akademik anlamda tanınmasına katkıda bulunan yüksek etki değerli
  dergilerde fazla sayıda yayın yapma, en fazla atıf alma ve benzeri kriterler
  göz önünde bulundurularak belirlenmesi,
 • Sözlü sunumlarda daha az teorik
  bilgiye yer verilerek deneysel / hesapsal çalışmalar ve sonuçlarına daha fazla
  yer verilmesi,
 • Özellikle yüksek lisans ve
  doktora tez çalışmaların aait sunumlarda etik kurallara uyularak yazar kısmına
  öğrenci ve tez danışmanını (varsa eş danışmanını da) içerecek şekilde yazılması,
 • Ülkemizdeki tüm üniversite ve
  araştırma kurumlarının kimyasal madde envanterlerinin ortak bir linkte
  birleştirilerek kimyasal madde savurganlığının ve gereksiz alımının önüne
  geçilerek ülke ekonomisine katkıda bulunmak ve araştırmacılar arasındaki
  dayanışma ve yardımlaşmayı da artıracak “askıda kimyasal madde” uygulamasına
  geçilmesi,
 • Yıldız Teknik Üniversitesi ve
  Türkiye Kimya Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen 31. Ulusal Kimya Kongresi,
  katılımcılar tarafından genel olarak bilimsel seviyesi yüksek, bilimsel içeriği
  iyi, oldukça sıcak bir şekilde karşılanılan ve ağırlanılan bir kongre olarak
  değerlendirilmiştir.

32. Ulusal Kimya Kongresi Eskişehir, Osmangazi Üniversitesi’nde gerçekleştirilecektir. Tarihler ayrıca duyurulacaktır. Bilgi için Türkiye Kimya Derneği’ne [email protected] adresinden başvurabilirsiniz.

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!