Sozialen Medien

#Alibaba ve AliExpress Arasındaki Fark Nedir?

Alibaba ve AliExpress Arasındaki Fark Nedir?

Alibaba ve AliExpress online alışveriş siteleri, Çinli e-ticaret devi Alibaba Group güvencesi altında hizmet vermekte olan dünyanın en popüler çevrimiçi pazarıdır.

Alibaba ve AliExpress Arasındaki Farklar

Başta Çin olmak üzere dünyanın en büyük ve tanınmış çevrimiçi pazarları arasında yer alan Alibaba ve Aliexpress, hem toptan hemde perakende satış hizmeti sunmaktadır. Perakendeciler ve satıcılar hangi site üzerinden ürün satmalarının daha iyi olacağını düşünürken, kullanıcılar ise hangi sitenin daha ucuz fiyata satış gerçekleştirdiğini merak ediyor. Peki ya Alibaba ile AliExpress arasındaki fark nedir? Merakla beklenen sorunun cevabını detaylı bir şekilde inceledik. 


Alibaba ve AliExpress Arasındaki Farklar

Alibaba ve Aliexpress Arasındaki Farklar

  Alibaba AliExpress
Fiyatlandırma Son derece düşük ve pazarlık edilebilir Biraz daha yüksek ve pazarlık edilemez
Minimum Sipariş Yüksek, genellikle en az 100 ürün Yok
Kargo Ücreti Satıcıya göre değişiklik gösterir Genellikle ücretsiz
İşletmelere Açık  Evet Evet
Tüketicilere Açık Hayır Evet
Alıcı Koruması Sınırlı 0 Alıcı Koruması
Üretim Süresi 15-45 gün 7-45 gün
Kolaylık Çok  Çok
Daha Fazla Bilgi Alibaba ziyaret et AliExpress ziyaret et

Not: AliExpress Alışveriş hakkında detaylı bilgi için AliExpress’ten Alışveriş Yapmak adlı içeriğimize göz atabilirsiniz. Eğer ki Çin’den toplu sipariş vermek istiyorsanız ve Alibaba Alışveriş işlemleri hakkında bilgi sahibi değilseniz Alibaba’dan Alışveriş Nasıl Yapılır? adlı içeriğimizi muhakkak inceleyin.


1. Alibaba.com, 1999 yılında Çinli grup tarafından hizmete açılan ilk çevrimiçi pazardır. Site, Amazon ve eBay gibi müşterilerin elektronikten giyime, oyuncaktan gıdaya, oto yedek parçadan bahçe malzemelerine kadar geniş ürün yelpazesine sahip 40’ın üzerinde kategoride hizmet vermektedir. B2B girişiminde hizmet vermekte olan site, üreticiden veya tedarikçiden işletmelere toptan ürün satışı gerçekleştirmektedir.


2. AliExpress.com, 2010 yılında hizmete açılan perakende satış sitesidir. B2C girişimine sahip site, bireysel kullanıcıların aradığı her ürünü kolaylıkla satın almasına olanak sağlamaktadır. A’dan Z’ye milyonlarca ürünü barındıran AliExpress, üreticiden veya tedarikçiden kullanıcıya ürün satışı gerçekleştirmektedir. 


3. Alibaba.com üzerinden alışveriş yapacak olan kullanıcıların ilk olarak satıcıyla iletişime geçmesi gerekmektedir. Satıcıyla yapılan görüşmeler ürünün kalitesi, minimum satın alma sayısı, ödeme seçenekleri, pazarlık ve numune teklifi gibi ön görüşmeleri içermektedir. 


4. AliExpress.com üzerinden alışveriş yapacak olan kullanıcılar, beğendiği ya da satın almak istediği ürünü sepete ekleyerek 3 adımda sipariş işlemini gerçekleştirebilmektedir. Satın alma işlemlerinde herhangi bir minimum sayı bulunmamaktadır. 


5. Alibaba alışveriş sitesi üzerinden sipariş edilen ürünler toplu alıma girmesinden dolayı belirli ödemelere tabi tutulmaktadır. Siparişin Türkiye’ye ulaşmasının ardından anlaşmalı lojistik firmasıyla mallar kara yoluyla ya da hava yoluyla işletmeye ulaştırılmaktadır. Öte yandan Alibaba üzerinden gerçekleştirilen alışveriş işlemleri sonrasında KDV ve ÖTV ödemelerinin gerçekleştirlmesi gerekmektedir. 


6. AliExpress alışveriş sitesi üzerinden satın alınan siparişlerin Türkiye’ye ulaşmasının ardından vergi ödemesi zorunludur. Öte yandan satın alınan ürünün bedeli her ne olursa olsun 8 TL gümrük vergisi ve 0,70 TL damga vergisi ödenmelidir. Eğer satın alınan ürün cep telefonuysa 1.500 TL açtırma parası vermeniz gerektiğini unutmayınız. (Aliexpress’ten satın alacağınız toplu siparişler için KDV ve ÖTV ödemeniz zorunludur.)


Alibaba Nedir?

Alibaba ve AliExpress Arasındaki Farklar

Alibaba, internet üzerinden veya mağazadan satış yapmak isteyen işletmelerin toptan ürün ithal edebileceği en alternatif çevrimiçi alışveriş platformudur. Dropshipping hizmeti sunmayan site, işletmelerin yüzlerce veya binlerce toptan ürün sipariş etmesine olanak sağlamaktadır. Eğer işletmeniz için kaliteli ve uygun fiyata toptan ürün satın almak istiyorsanız Alibaba.com’u ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Toptan ürün satışı konusunda uzman olan Alibaba, AliExpress sitesine nazaran çok daha ucuz fiyatlarla hizmet vermektedir. Alibaba alışveriş sitesini ziyaret etmek için buraya tıklayınız.


AliExpress Nedir?

Alibaba ve AliExpress Arasındaki Farklar

AliExpress, Türk kullanıcıların üreticilerden ve satıcılardan ahesaplı fiyata alışveriş yapabileceği e-ticaret platformudur. Alibaba’da olduğu gibi minimum sipariş kriteri bulunmayan AliExpress, satın almak istediğiniz herhangi bir üründen bir adet almanıza izin vermektedir. Bu durumda eğer bir deponuz ya da büyük bir işletmeniz yoksa, AliExpress alışveriş sitesi üzerinden siparişlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Perakende satış hizmeti sunmakta olan AliExpress, Alibaba sitesine nazaran daha yüksek fiyatlar içermektedir. AliExpress alışveriş sitesini ziyaret etmek için buraya tıklayınız.


Alibaba vs Aliexpress: Hangisi Daha Ucuz?

Alibaba ve AliExpress Arasındaki Farklar

Alibaba ve AliExpress diğer e-ticaret platformlarıyla karşılaştırıldığında son derece uygun fiyata alışveriş yapabileceğiniz çevrimiçi platformlardandır. eBay ve Amazon gibi diğer büyük sitelere göre çok daha ucuz fiyata ürün satışı gerçekleştiren Çinli siteleri, hem toptan hem de perakende alımlar için birbirinden farklı fiyat seçenekleri sunmaktadır. 

Alibaba, toptancılar için hizmet vermekte olan bir çeşit B2B platformudur. Bu durumda ürünlerin fiyatlandırması toptan ele alınarak hesaplanacaktır. Büyük miktarda mal almak isteyen işletmeler bu sebeple Alibaba’yı ziyaret etmektedir. Aliexpress ise perakende satış hizmeti sunmakta olan bir çeşit B2C platformudur. Bu durumda kullanıcılar satın almak istediği ürünü bir kereliğine daha az miktarda sipariş edebilmektedir.


Alibaba vs AliExpress Kargo Süresi

Alibaba ve AliExpress Arasındaki Farklar

Alibaba sipariş teslimi, satın aldığınız ürünün büyüklüğüne, satın aldığınız ürüne, tedarikçinin hızına ve gümrüğe bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genellikle ödeme yapılmasının ardından bir ay içerisinde tedarikçi ürünleri göndermektedir. Öte yandan Alibaba sipairş iptalleri, teklif süreci, doğru tedarikçiyi bulmak son derece zaman alacaktır.

AliExpress kargo süreci, satın aldığınız ürünün hangi nakliye firmasıyla gönderildiğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bazen satıcı kaynaklı sorunlarında yaşanabileceği teslimat aksaklıklarında ürünün türü, büyüklüğü ve vergi ödemelerine göre süreç değişiklik gösterebilmektedir. 


Alibaba vs AliExpress Minimum Sipariş

Alibaba ve AliExpress Arasındaki Farklar

Alibaba minimum sipariş sayısı üretici veya tedarikçiye göre değişiklik göstermektedir. Alibaba satıcıları genellikle ürünlerini çok düşük fiyata sattığı için  50 ile 1.000 parça arasında minimum sipariş zorunluluğu sunmaktadır. Bu ilk bakışta sizi ürkütse de Alibaba’nın B2B platformunda hizmet vermekte olan internet toptancısı olduğunu unutmayın.

AliExpress B2C platformunda hizmet vermekte olana online çevrimiçi pazardır. Bu AliExpress’in tüketicilere yönelik bir site olduğu anlamına gelmektedir. Her kullanıcının minimum sipariş bedeli gözetmeksizin sipariş verebileceği AliExpress sitesi, genellikle Alibaba’dan daha pahalıdır. Alibaba satıcıları düşük fiyata çok mal satışı yaparken AliExpress perakende satış hizmeti sunmaktadır.


Alibaba vs AliExpress: Kullanım Kolaylığı

Alibaba ve AliExpress Arasındaki Farklar

Alibaba ve AliExpress, aradığınız ürünü bulmak ve site içerisinde gezinmek için son derece kolay kullanıma sahiptir. Her iki sitede mobil uyumluluğa sahip olmasından dolayı iOS ve Android cihazlarda kolaylıkla kullanılabilmektedir. Öte yandan kaliteli tema yapısı ve kategorileriyle dikkat çeken Çinli siteler, farklı dil seçenekleriyle dünyanın dört bir yanında ziyaretçilerine kolay ve pratik bir alışveriş deneyimi sunmaktadır. Eğer toptan sipariş verme konsun da deneyimli değilseniz AliExpress daha kolay gelecektir. Alibaba doğrudan tedarikçilere ulaşmanız ve anlaşmanız için bir dizi işlem gerektirmektedir.


Alibaba vs AliExpress: Hangisi Daha İyi?

Alibaba ve AliExpress Arasındaki Farklar

Alibaba ve AliExpress sitelerini karşılaştırdığımızda hangisi daha iyi veya daha kötü gibi bir sonuç elde etmemiz mümkün olmayacak. İki site arasında ki en büyük fark birinin B2B diğerinin B2C girişiminde hizmet vermesidir. Alibaba toptan ürüns atın almak isteyenlere yönelik fırsatlar sunarken AliExpress bireysel müşterilere perakende satış hizmeti sağlamaktadır.

İşletmeniz için toptan ürün mü almak istiyorsunuz? Öyleyse Alibaba.com’u ziyaret etmeniz yeterli olacak. Genellikle Çinli üreticilerin yer aldığı sitede birbirinden hesaplı tekliflerle karlı bir alışveriş gerçekleştirebilirsiniz. Eğer ki satın almak istediğiniz ürünlerden teker teker satın alacaksanız sizin için en doğru adres AliExpress.com olacak. Alibaba’ya göre daha pahalı olan site, bireysel alışverişleriniz için oldukça hesaplı fiyat seçenekleri sunmaktadır.

Önerilen İçerik; AliExpress Vergi Oranları Nedir?

Neoldu.com

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Dizi || Film izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Kaynak

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"