Technologie

Android mi iOS mu Daha Çok Kazanıyor?

Inhaltsverzeichnis

Android mi iOS mu Daha Çok Kazanıyor?

Android mi iOS mu; Neredeyse akılsız telefonun kalmadığı şu günlerde uygulama pazarları, firmalar için ciddi bir gelir deposu olmaya başladı. Uygulama pazarı dediğimizde ise doğal olarak ki akla ilk iOS ve Android geliyor.

Apple tarafınca geliştirilen ve bir tek Apple ürünlerde kullanılabilen App Store ve Google tarafınca geliştirilen, neredeyse tüm cihazlara hitap eden Google Play uygulama platformları; hatta bu iki işletim sistemine geliştirilen uygulamalar devamlı birbirleriyle kıyaslanıyor. Neymiş efendim, o platformdaki uygulama ondan daha iyiymiş, yok bu platformdaki uygulama daha hızlıymış…

Neyse, bizim derdimiz her züğürtte olduğu şeklinde çenemizin yorulması. Yani aslolan mevzumuz kazandıkları paralar.

Dünya üstünde uygulama analitiği mevzusunda etkin bir ekip olarak tanınan Sensor Tower, 2019’un ilk çeyreği için bazı raporlar hazırlamış.

Bu raporlara bakılırsa uygulama kullanıcıları kısaca biz, toplamda 40 milyar dolar harcamışız. Biz!? (Kim o? El kaldırsın bakalım.) Bu harcanan sayı hem App Stor hemde Google Play’deki verilerin toplamı olarak raporlandı.

İOS mu ANDROİD mi
İOS mu ANDROİD mi

Yine aynı ekibin yayınladığı grafiğe baktığımızda iOS kullanıcıları bu yıl App Store’da geçen senenin ilk çeyreğine bakılırsa %13.2’lik bir artışla 25.5 milyar dolar harcamışlar. Android’ciler ise geçen yıla bakılırsa %20’lik bir artışla toplam 14.2 milyar dolar harcamışlar.

Demek ki neymiş? Apple’cılar daha varlıklı : ) Neden mi? Şundan dolayı gene bu ekibin raporlarına bakılırsa uygulama indirme mevzusunda Android’ciler oldukca daha öndeyken, Apple’cılar oldukca geride kalmışlar.

İOS mu ANDROİD mi
İOS mu ANDROİD mi

Yani, daha azca uygulama indirilmesine karşın oldukca daha çok gelir elde eden Apple’ı kutluyorum. (Evet, bende Apple’cıyım.)

Sonuç olarak burası bir webmaster platformu ve siz kıymetli okurlarımıza alttan alttan vermek istediğimiz bildiri şu; para uygulama geliştirmede. Gömülün ve uygulama geliştirin.

“Bitirmeden hazır kıyaslamadan bahsetmişken şunu da eklemek isterim; artık iOS ve Android’i karşılaştırma yaparken birazcık daha yapıcı olalım dostlar. iOS bir tek Apple’ın cihazlarına hitap etmiş olduğu için oldukca daha düşük donanımsal bileşenler ile oldukca daha yüksek performanslar alabiliyorken, Android bir oldukca değişik cihaza bir oldukca değişik markaya hitap edebilmesi için oldukca daha çok bileşene haiz olması gerekiyor ve haliyle oldukca daha yüksek donanımsal özelliklerle sadece iOS kadar performans verebiliyor. Bu durumda karşılaştırma yaparken Android’in aslına bakarsak daha donanımlı bulunduğunu, lakin performans mevzusunda bir iOS olmadığını söylemek isterim. Fakat bununda oldukca oldukca düzgüsel bulunduğunu da biliyorum.”

Siz App Store ve Google Play’deki  uygulama mevzusunda neler düşünüyorsunuz?

Daha oldukca teknolojik bilgi okumak isterseniz lütfen Teknoloji kategorimizi ziyaret edin. Ayrıca forum sitemizede üye olursanız mutlu oluruz : )

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!