Sozialen Medien

Arthdal Chronicles (Aseudal Yeondaegi) 13. Bölümle Hikaye Devam Ediyor.

“Arthdal“ tarih burada başlıyor. Kim sağ kalıp efsane olacak! Kim zayıflığının kurbanı olup yok olacak! Savaş ruhuyla kimliklerini bulmaya çalışan insanlar sizi de bu mücadelenin içine çekiyor.

Saya-Thaelha-Tagon-Eunseom-Tanya-Ipseng dizideki görüntüleri
Saya-Thaelha-Tagon-Eunseom-Tanya-Ipseng

Yayınlanan son 6 bölümle sezon finali yapan Arthdal Chronicles dizisinin devamı gelecek mi, herkes gibi bende bunu çok merak ediyorum. Dizinin büyük bir hayranı olarak yayınlanan 6 bölümü keyifle izledim. Final adıyla yayınlanan 18. bölüm sonundaki çizgi roman tarzı trailer bana dizinin devamının geleceğini hissettirdi. Zaten bu şekilde bitmemeli diye düşünüyorum, bir çok konu yarım kaldı böyle biterse verilen emeğe ve izlerken harcadığımız zamana yazık. Netflix her yapımı seri halinde yayınlarken bu diziyi taksit taksit yayınlaması sonucu son iki bölümü farklı platformlardan izledim. Malumunuz bölümler 80 dk. dan fazla sürüyor. Bu bir eksi mi, bu dizi için bence değil.

Dizinin sonunda gösterilen Wahan Kabilesinin fotoğrafı
Dizinin sonunda gösterilen Wahan Kabilesinin fotoğrafı

12. bölümün sonunda Tanya çanı bulmuş ve Ulu Anne Asa Sin’in doğrudan torunu olduğu anlaşılmıştı. Tabii bu durum bir çok kişinin işine gelmemişti. Thaelha ve Tagon hariç çünkü Tanya, Tagon’u Aramun Haesulla’nın ikinci gelişi ilan etmiştir. Tanya elde ettiği bu güçle Eunseome‘u ve tüm Wahan’lıları kurtaracağını düşünür ama olaylar tabii ki bu şekilde ilerlemez. Tanya’nın ne kadar zor kararlar verdiğini ve güç kazandıkça onun bile değiştiğini gördük. Son 6 bölümde Tagon, Thaelha ve Saya kötülük konusunda çığır açtı, hatta öyle ki iyiler bile yoldan çıktı diyebiliriz. Asa Ron elinden iktidarı gidince hain planlarına çılgınca fikirler eklemişti. Tagon’nun kral olma arzusunun önünde hiç bir engelin duramayacağını ilk bölümler anlamıştık. Kendisi öz babasını bile bu uğurda harcamıştı. Son yayınlanan bölümlerde güzellikle, kan dökmeden yapmaya çalışmıştım diye kelimeler doladılar ağzına ama bu uğurda babasını bile tanımamış bir adam için gereksiz cümlelerdi. Onu tek durduracak kişi olan Thaelha bile bu oyundan nasibini acı bir şekilde alır ve o da artık Tagon’nun aşkından gözü hiç bir şeyi görmeyen kadın değildir.

Aramun Haesulla; Arthdalın kurucusu ve Tanrı olarak kabul edildiği de söylenebilir.

Tagon'nun dizide ki görüntüsü
Tagon

Iguta olmasını bir türlü kabullenemeyen Tagon, bu sırrın ortaya çıkmaması için her türlü önlemi alır fakat işler kendisi için çığırından çıkar. Moogwang gibi o da kötülüğün lanetini üzerine alır. Tagon’un durumu da hava da kalan konular arasında Lanet gerçekleşecek mi? Thaelha’nın düşmanlığı ortaya çıkacak mı? Eunseom’la karşılaşacak mı? kısacası hava da kalan sadece bu karakter için bile bir çok soru var. Jang Dong-Gun Tagon rolünü gerçekten yaşıyor ve bize de bunu hissettiriyor. Kendisinin kısa saçlı halini gördükten sonra uzun saç ve sakal bir erkeğe ancak bu kadar yakışabilirdi demekten alamıyorum kendimi.

Jang Dong-Gun  Tagon gündelik yaşantıda ki görüntüsü
Jang Dong-Gun Tagon
Eunseom ve Saya (Song Joong Ki)
Eunseom ve Saya (Song Joong Ki)

İlham verici bir kahramanın ve şeytani bir prensin rolünü oynayan Song Joong Ki iki karakteriyle de son 6 bölüm olayların gidişine büyük bir yön verdi. Eunseom’un başlarda Aramun Haesulla’nın atıyla olan bağlantıyı kaybetmesi ve bölümler boyunca çok fazla ruh arayışı yaşaması izlerken yordu. İkiz kardeşi Saya ise bu karakterin tam tersi aklı kötülüğe ve kurnazlığa çalışıyor. İnsanın öğrenerek büyüdüğünün bir kanıtı gibi ikisi de. Biri sevgi dolu bir ortamda yetişti diğeri kötülüklerin içinde kuleye kapatılarak ve herkesten saklanarak büyütüldü.

Moyo kabilesinin lideri Xabara
Moyo kabilesinin lideri Xabara

Son bölümlerde diziye dahil olan bir çok karakterden biride Moyo kabilesini lideri Xabara (Erika Karata) Eunseom son bölümlerde yaptığı iyiliklerin karşılığını nihayet Moyo kabilesinden aldı. Xabara komutan edası tavrıyla karşısına çıkan herkesi korkuttu hatta adını duymaları yetti.

Arthal Chronicels’da çok fazla karakter ve çok fazla olay örgüsü var başlarda bu durum kafa karıştırsada sonrasında sizi bir sarmal gibi olayların içine çekiyor.

Toplu çekilmiş Birlik kabilesinin fotoğrafı

Dizi Netflix’te oynadığı gibi Güney Korede TvN kanalında da gösterimde. Dizinin yapımcılarında Studio Dragon ve TvN şirketi dizinin devam edip etmeyeceği konusunda henüz bir açıklama yapmış değil. Dizi büyük bir bütçe ve bol yıldızlarına rağmen Korede çok fazla eleştiri almış ve ülke genelinde yüzde 8,9’luk bir zirveye çıkarak beklenen izlenme oranın altında kalmış. Kore Herald’a göre beklenmedik şekilde düşük izleyici oranı, yatırımcıları şaşırtmış ve Studio Dragon’un hisselerinin fiyatında düşüşe sebep olmuş. TvN ayrıca daha fazla bölüm çekiminin olamayacağını ama kararın beklemede olduğunu ima etti.

Dizinin sonunda yayınlanan çizgi roman tadında trailer da Eunsoma’nın liderlik etmeye başladığı Ago kavmi ile birlikte Arthdal’la savaşa girdiklerini ve ikiz kardeşi Saya ile karşı karşıya geldiğini görüyoruz. Kumsalda yatan kişinin Saya olduğunu ve onu bulunanın da Xabara olduğunu düşünüyorum. Anlaşılan Saya bir süre Moyo bölgesinde kalacağa benziyor. Eunsom yaralı bir şekilde Tanya ile kavuşmuş. Tagon ve Taelha’nın bebekleri olduğunu ve çok mutlu göründüklerini görüyoruz. Daha öncede söylediğim gibi bir çok konu havada kaldı olaylar sonuca bağlanmadı. Son zamanlarda kurgusuyla, karakterleriyle izlediğim en güzel dizilerden biri ve devamını dört gözle bekliyorum. Arthdal Chronicels’ın ilk 12 bölüm inceleme yazısına göz atmayı unutmayın.


Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!