Wissenschaft

#Bağırsak İltihabının Temel Sebeplerinden Biri Anlaşılmış Olabilir

Bağırsak İltihabının Temel Sebeplerinden Biri Anlaşılmış Olabilir

İnsanlarda bulunan katil T hücresi. NIAID

Dünya çapında 6 ila 8 milyon insan, iltihabi bağırsak hastalığından muzdarip. Kronik nitelikteki bağırsak bozukluklarından oluşan bu hastalık; karın ağrısına, sık ve ısrarlı bağırsak hareketlerine, kanlı dışkılara ve kilo kaybına sebep olabiliyor.

Yeni bir araştırma, hastanın kendi bağışıklık sisteminin yanlış çalışan bir üyesinin (katil T hücresi), hastalığın sebeplerinden biri olabileceğini öne sürüyor. Bu keşif, bağırsak iltihabı ilaçlarında yeni bir hedef sağlayabilir.

Bağırsak iltihabının iki ana tipi; temel olarak kolonu etkileyen ülseratif kolit ve sindirim sisteminin tamamını etkileyebilen Crohn hastalığından oluşuyor. Araştırmacılar günümüzde bağırsak iltihabının, fazla aktif bir bağışıklık sisteminin bağırsaklardaki zararlı bakterilere saldırmasıyla tetiklendiğine inanıyor.

Bağırsak iltihabı için pek çok tedavi bulunsa da, bağırsak iltihabı olan kişilerin yüzde 75 kadarı için uzun vadeli ve etkili bir tedavi bulunmuyor. Bu durum, pek çok hastayı iyi seçeneklerden mahrum bırakıyor.

John Chang/The Conversation. Ç: O.

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Dizi || Film izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Kaynak

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"