Technologie

Bekleyiş sona erdi; Wikipedia sonunda yeniden erişime açıldı! – BBWikipedia

Wikipedia, Anayasa Mahkemesi‘nin resmi gazetede yayımlanan kararı sonrasında yeniden Türkiye’den erişime açıldı. Uzun bekleyiş sona erdi.

Türkiye’yi terörle aynı düzlemde gösteren içerikler tespit edilerek engellenen Wikipedia, 2017’den bu yana kapalı durumdaydı. Hatırlarsınız bu konuda geçtiğimiz haftalarda önemli bir gelişme yaşanmış ve Wikipedia’nın sahibi Wikimedia Vakfı, erişim yasağının kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulunmuştu. Bu başvuruda, Wikipedia’nın tamamına erişimin engellenmesi kararı verilmesinin, ifade özgürlüğünü ihlal ettiği iddia edilmişti. Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü, başvuruyu ele almış, ancak başvurunun niteliği itibarıyla Genel Kurul tarafından karara bağlanması gerekli görüldüğünden, Anayasa Mahkemesi İç Tüzüğü’nün 28. maddesinin (3) numaralı fıkrası uyarınca Genel Kurul’a sevkine karar vermişti. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, söz konusu bireysel başvuruyu kısa süre önce görüştü ve erişim engelinin hak ihlali olduğuna karar verdi. Oy çokluğuyla yasağın ifade özgürlüğünü ihlâl ettiğine karar veren Anayasa Mahkemesi, Wikipedia için erişim engeli kararı veren sulh ceza hakimliğinden yasağın kaldırılmasını istemişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Wikipedia sonunda yeniden açıldı

Geçtiğimiz günlerde bu konuda bir açıklama yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararı açıklayınca Wikipedia açılacaktır.” demişti. İşte bu beklenen hamle sonunda an itibariyle gerçekleşti ve Türkiye’den Wikipedia’ya normal yollardan erişim tekrardan sağlanmaya başladı. Milyonlarca kişiyi fazlasıyla sevindiren bu karar, 2020’nin internet dünyası tarafında en önemli gelişmeleri arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin dikkat çeken modeli


Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!