Sozialen Medien

#Bergamot Nedir? Faydaları Nelerdir? #SosyalMedya #Tv #BB

Bergamot Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bergamot Nedir?

Bergamot (Citrus bergamia), sedef otugiller (Rutaceae) ortalama 4 m boyunda bir ağaç türü. Esas vatanı Batı Hindistan’dır. Yaprakları uzun ve koyu yeşildir. Çiçekleri beyaz renkli ve küçük olup, meyveleri küre veya armut biçiminde, 5–7 cm çapında etli kısmı ekşi lezzetli, kabuk kısmı limon sarısı renklidir. Türkiye’de yetiştiği yer Doğu Akdeniz’in kıyı kesimleridir (Adana, Mersin, Hatay). Meyve kabuklarından sıkma usulü ile bergamut esansı elde edilmektedir. Yeşilimtrak sarı renkli, hoş kokulu ve acı lezzetli bir sıvıdır. Parfümeri (ıtriyat) sanayisinde kullanılmaktadır. Usaresinden kalsiyum sitrat ve sitrik asit elde edilir. Koku vermesi için bazen çaylara da karıştırılır. Çay sektöründe kullanılan aromasına Earl Grey aroması ismi de verilir. Ayrıca reçeli de yapılır. Bergamot ismi Türkçe “Bey Armudu” sözcüğünün bozularak önce İtalyanca’ya (Bergamotta) ardından da Fransızca’ya (Bergamote) geçmesiyle oluşmuştur.

  #Doğayla İç İçe Olmak İsteyenlere: Temel Kamp Malzemeleri ve Fiyatları

 Bergamotun Faydaları

 • Hoş kokusu sayesinde vücutta aroma terapi etkisi yaratır, stresin azaltmaya yardımcı olur. Özellikle çay olarak tüketildiğinde asabiyet ve gerginlik gibi olumsuz ruh hallerine iyi gelir.
 • Polifenoller açısından zengin olduğundan antioksidan özellikler gösterir, vücudu toksinlerden korur, bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Damarların tıkanmasının, kalp ve damar hastalıklarının önüne geçmeye yardımcı olur.
 • Yine güçlü antioksidan özelliğinin kötü kolesterole iyi geldiği de bilinmektedir.
 • Bergamot, özellikle çay olarak tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olur.
 • Bergamot, az miktarda da olsa kafein içerdiğinden vücuda enerji verir.
 • Antioksidan özelliği sayesinde cilt sağlığına da katkıda bulunan bergamot, zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırması sayesinde, yaşlanma karşıtı bir etki oluşturur.
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olan bergamot, hazımsızlığa, kabızlığa iyi gelir.
 • Bergamot yağı, banyo suyuna eklendiğinde ateş düşürücü bir etki yaratır.
 • Antiseptik özellikler gösterdiğinden yağ olarak kullanılıp buhar banyosu yapıldığında ağız içi yaralara ve ağız kokusuna iyi gelir.
 • Aroma terapi etkisi sayesinde masajlarda kullanılabilen, antiseptik özelliğiyle sabunlarda kullanılabilen bergamot yağı, stres kaynaklı ağrıların da geçmesine yardımcı olur.

Ödem Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Mayonez Tarifi (Ev Yapımı)

Turunçgiller Ailesinin Küçük Mücevheri “Kamkat” Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kaynak

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"