Wissenschaft

BİFED: Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali

BİFED Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’ne sayılı günler kaldı. 22-25 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Festival’in yarışma bölümünde 16 film yer alacak.

Yarışma filmlerinin konuları nükleer felaketler ve nükleer atıklardan dijital kirliliğe ve çöp sorununa, küçük ve yöresel tarımdan küresel gıda üretimine, göçten yoksulluğa ve su kaynaklarının tükenmesine, kırsaldan şehre yaşam mücadelesi ve direnişlere uzanıyor. Tüm dünyada toplumların benzer sorunlarla mücadele ediyor olması şaşırtıcı (belki de çok değil). Sorgulanan konulara bir kaç örnek vermek gerekirse dayanışma hareketleri, yaşam mücadeleleri, kırsal nüfusun hayatta kalma savaşı ve sürdürülebilir-yenilenebilir enerji üretimi mücadelelerinin hükümetler ve çok uluslu şirketlerin engellerine takılarak çevresel bir kâbusa dönüşmesi sayılabilir.

YARIŞMA FİLMLERİ 13 ÜLKEDEN…

45 ülkeden toplam 180 filmin başvuruda bulunduğu Festival’de yarışma bölümünde 13 ülkeden 16 film yer alıyor. Japonya, Myanmar, Şili, Meksika ve Kore’den gelen filmlerin yarışacağı yapımlar şunlar: Japonya’dan Yönetmenliğini Kana Tomoko’nun yaptığı “A Lullaby under the Nuclear Sky / Nükleer Gökyüzü Altında Bir Ninni”, Kamboçya’dan Kalyanee Mam yönetmenliğinde “A River Changes Course / Yönünü Değiştiren Nehir”, Avusturya, Almanya ve İrlanda ortak yapımı olan “Aftermath, the Second Flood / Sonuç-İkinci Taşkın”. Bu yıl festivalin yarışmalı bölümünde İsveç yapımı iki film var: Fredrik Gertten yönetmenliğinde “Bikes vs Cars / Bisikletler Arabalara Karşı” ve Jesper Wachtmeister’ın yönettiği “Microtopia / Mikrotopia”.

Festivalin yarışmalı bölümüne Türkiye’den üç film katılıyor: Erkal Türek yönetmenliğindeki “Sudaki Suretler”, Turgay Kural’ın filmi “Çibik”, Hasan Basri Özdemir ve Musa Ak’ın birlikte yönettikleri “TURAB”. Fransa’dan katılan Anna Roussillon’ın yönettiği, “I am the People / Ben Halkım” ile Kanada-Fransa ortak yapımı “The Messenger / Ulak”, Su Rynard’ın yönetmenliğini yaptığı filmler. Ayrıca İtalya’dan Paolo Pissanelli’nin filmi “Good Morning Taranto / Günaydın Taranto” ve yine Avrupa’dan,Alman yapımı Sebastian Mez, imzalı “Metamorphosis / Metamorfoz”.

Dünyanın farklı coğrafyalarından Meksika yapımı “Sunu” Teresa Camou Guerrero yönetmenliğinde, Şili’den iki yönetmenli Bettina Perut ve Iván Osnovikoff’un filmi “Surire”, yönetmenliğini Sai Kong Kham yaptığı Myanmar yapımı”, “This land is our land / Bu Topraklar Bizim Topraklarımız”, Güney Kore’den YI Seung-Jun yönetmenliğinde “Wind on the Moon / Ay’daki Rüzgar” filmleri katılacaklar.

FESTİVAL JÜRİSİ

Bu yıl Festival Jürisi Yapımcı ve senarist Funda Alp, ABD’li belgesel yönetmeni ve insan hakları aktivisti Liz Miller, Yunanlı sinema yazarı Maria Chalkou, Belgesel yönetmeni ve yapımcı Manou Khalil, Gazeteci ve belgesel yönetmeni Banu Güven, Yönetmen Özcan Alper, Belgesel yapımcısı Gaye Günay ve Cinemambiente Festivali Yönetmeni GFN kurucusu, sinema yazarı Gaetano Capizzi’den oluşuyor…

FETHİ KAYAALP BÜYÜK ÖDÜLÜ

7000 TL değerindeki Fethi Kayaalp Büyük Ödülü için yarışacak filmlere verilecek heykelcik bu yıl üzüm kütüğünden yapıldı. Festival çantalarını Pınar Tınç Akarsu tasarladı, heykelleri Zeki Dinlenmiş yaptı. Festivalde ikinci olacak filme 5000 TL ve üçüncü filme 3000 TL ödül verilecek.

ÖĞRENCİ FİLMLERİNE DESTEK İÇİN GAİA ÖDÜLÜ

Bu yıl BIFED’e öğrenci filmlerini desteklemek ve farklı bir yarışma alanı sağlamak için eklenen ve yalnızca öğrenci filmlerinin yarıştığı Gaia Ödülü İşçi Filmleri festivali kurucularından fotoğraf sanatçısı Alaattin Timur, Eurocup Moskova Çevre Filmleri Festivali kurucu yönetmeni Anastasia Laukannen ve sinema yazarı Janet Barış’tan kurulu jüri tarafından seçilen yalnızca bir öğrenci filmine verilecek.

www.bifed.org

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!