Wissenschaft

Çin, fosil yakıtlı araçlara yasak getireceğini duyurdu

Biliyoruz ki; Çin, dünyanın en büyük araç pazarlarına sahip olan bir ülke. Ve geçtiğimiz zamanlarda, fosil yakıtla çalışan araçlara engel koyma konusunda hızla artış yapan ülkeler arasına katılmak istediğini duyurdu.

Bu durum gerçekten de geleneksel otomotiv endüstrisinin dikkatini büyük bir oranda çekti. Büyük analitik incelemeler yapan, Frontera şirketine göre, Çin 2009 senesinden bu yana dünyanın en büyük araç pazarına ev sahipliği yapıyor durumda, ve küresel araç pazarındaki payı, 2025 yılına kadar Dünya genelinin %30’unu kapsayacak gibi duruyor.

Çin, sadece dünyanın en büyük araç pazarına sahip değil, aynı zamanda da elektrikli araçlar için en büyük pazar konumunda. Hatta ABD’yi bile bu konuda, geçtiğimiz yıl büyük bir farkla geçtiği belirtildi. Ve 2016 senesinde, Çin üzerinden 336.000 elektrikli araç kayda geçti.

Çinli yetkililer fosil yakıtlı araçlar hakkındaki yasağın ne zaman gerçekleşeceği konusunda henüz belli bir zaman çizelgesi vermediler.

Sanayi Bakanı yardımcısı Xin Guobin, “Bazı ülkeler, geleneksel yakıtlı araçların üretiminin ve satışının ne zaman durdurulacağına dair belli bir zaman çizelgesi hazırladılar.”  dedi ve “Bakanlık, bu durumla ilgili i araştırmaları başlattı,  ilgili departmanlarla- diğer ülkeler gibi- böyle bir zaman çizelgesi hazırlayacak ve bu önlemler otomobil endüstrimizin gelişimi için kesinlikle önemli değişiklikler getirecektir.” diyerek  de ekledi.

Diğer ülkeler ise fosil yakıtlı araçlarla ilgili yasakları ve zamanlarını zaten açıklamışlardı. İngiltere ve Fransa 2040 yılına kadar bir süre verdiler. Hindistan ise 2030 yılına kadar yalnız elektrikli araçlar üretmeyi planlıyor. 2016’nın Haziranında da benzer bir açıklama yapan Norveç’te, 2025 yılına kadar yalnız elektrikli araçlar satmayı planlıyor.

Çin son zamanlarda, oldukça bu konunun üzerine düşmüş durumda. Fosil yakıt emisyonlarını azaltmak için güçlü bir çaba harcıyor, ve zaten kömür tüketimini de çok büyük bir oranda azalttı.

Çin Hükümeti zaten otomobil üreticilerin, tüm otomobil satışlarının %12’sini karşılayabilecek kadar elektrikli ve hibrit araç üretilmesi için belli planlar yapmış bulunmakta.

Ayrıca devlete ait olan, elektrik sağlayan kaynak şirketlere, daha fazla; elektrikli arabalar için sarj istasyonu kurmalarını emretti.

Aslında, fosil yakıtlı araçların kullanımının azaltılması, yasaklanma çalışmaları; Dünya için, çok büyük bir gelişme ve güzel bir örnek teşkil etse de çalkantılı bir dönem yaratacağı ortada,  dileyelim ki çoğu ülkelere örnek olsun. Ve bu tarz gelişmeler hiç durmasın.

Kaynak: sciencealert.com

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!