Wissenschaft

Dünyadaki en ölümcül 15 hayvan

Dünyanın en ölümcül hayvanı bir köpekbalığı değil, insan hiç değil. Bill Gates’in günlüğünden alınan bir grafiğe göre, dünyanın en ölümcül hayvanları aşağıdaki gibi sıralanıyor. Ölümlerin çoğunluğu hayvanlar tarafından gerçekleştiriliyor, ancak hayvanların kendilerinden ziyade bulaştırdığı hastalıklardan dolayı ölümler gerçekleşiyor.

Bazı ölüm sayılarının diğerlerine göre daha kesin olma
durumu zayıf, dolayısıyla bunlar çoğunlukla kaba tahminlerden ibaret – bazıları
ise çok kaba tahminlerden oluşuyor. Listede farklı ölümcül hayvanlar var, ancak
listenin hiçbir şekilde tamam olduğunu düşünmemek gerek.

Aşağıda insanların ölümüne yol açan hayvanları göreceksiniz. En korkutucu hayvanların beklediğiniz kadar tehlikeli olmadığına şahit olacaksınız – ancak küçük hayvanları küçümsemeyin.

15. Köpekbalıkları: Yılda 6 ölüm

Köpekbalığı saldırıları oldukça nadirdir. 2014 yılında köpekbalığı saldırısı ile ilgili olarak dünya çapında sadece üç ölüm kaydedilmiştir. 2015 yılında ise bu sayı 6 olup ortalamaya yakındır.

14. Kurtlar: Yılda 10 ölüm

Kurt saldırıları, kurtların yaşadıkları yerlerde yaygın
görülmüyor. Avrupa ve Kuzey Amerika’da 2002 yılına kadarki 50 yıllık süreçte
çok az saldırının gerçekleştiği görülüyor, ancak Hindistan’ın bazı bölgelerinde
yirmi yıllık süreçte birkaç yüz saldırı kayıt edilmiş, böylece yılda 10’a yakın
bir ortalama elde ediliyor.

13. Aslanlar: Yılda 22+ ölüm

Aslan kökenli saldırılardan ölümler yıldan yıla değişiyor. 2005 yılında yapılan bir çalışma 1990 yılından beri arslanların yalnızca Tanzanya’da 563 kişiyi öldürdüğünü ve yıllık ortalamanın 22 civarı olduğunu buldu. Buna ilave olarak ölümler bir olasılıkla Tanzanya’nın dışında gerçekleşiyor, ancak kesin ve global bir sonuç bulmak zor.

12. Filler:
Yılda 500 ölüm

Filler insan ölümlerinin bir kısmından sorumlu tutuluyor. 2005 yılında yayınlanan bir National Geographic makalesinde fil saldırıları sonucunda bir yılda 500 ölüm gerçekleştiği belirtiliyor. Ancak insanlar tarafından çok daha fazla filin öldürüldüğü de bir gerçek.

11.
Hipopotamlar: Yılda 500 ölüm

Uzun zamandır, hipopotamların Afrika’daki en ölümcül hayvan olduğu düşünülmekteydi. Hipopotamlar insanlara karşı agresif davranışlarıyla biliniyor, örneğin tekneleri alabora etmek gibi.

10. Tenyalar:
Yılda 700 ölüm

Şimdiki ise parazitler dünyasından. Tenyalar kistiserosis isimli bir enfeksiyona yol açıyor ve yılda 700 civarı insanın ölümüne sebep oluyor.

9. Timsahlar: Yılda 1000 ölüm

Timsahlar Afrika’da en çok insan ölümüne sebep olan hayvanlar olarak kabul edilmiş (Birleşik Devletler’in Gıda ve Tarım Organizasyonu kaynaklı), ancak kesin rakamlar elde etmek güç.

8. Ascaris yuvarlak solucanları: Yılda 4.500 ölüm

Ascaris yuvarlak solucanları askariazis isimli bir enfeksiyona yol açıyor ve 2013 yılında yapılan bir yayına göre 4.500 kişinin ölümüne neden olmuş.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre enfeksiyon insanların incebağırsağında oluşuyor ve yetişkinlere göre çocuklarda daha sık görülüyor.

7.
Tsetse sinekleri: Yılda 10.000 ölüm

Tsetse sineği uyku hastalığı denen bir hastalığı bulaştırıyor, bu hastalık bir parazit enfeksiyonu olup öncelerde baş ağrıları, ateş, mafsallarda ağrı ve kaşıntı yapıyor, daha sonra bazı ciddi nörolojik sorunlara yol açıyor. Ölüm sayısı azalmış durumda.

Her yıl bildirilen yaklaşık 10.000 yeni vaka
ile, yıllık ölümlerin tahmin edilen sayısı da düşmekte.

6. Katil böcekler: Yılda 12.000 ölüm

Katil böcek (öpen böcek olarak da biliniyor), Chagas hastalığını taşımakla meşhur ve ortalama yılda yaklaşık 12.000 kişiyi öldürüyor.

Chagas hastalığı parazit enfeksiyonu olup böcek
tarafından bulaştırılıyor, böcek insanları yüzlerinden ısırarak enfeksiyonu
bulaştırıyor.

5. Temiz su salyangozu: Yılda 20.000 ölüm

Temiz su salyangozu parazit kurtlar taşıyor ve
skistozomiyazis isimli bir hastalığı bulaştırıyor. Bu hastalık şiddetli karın
ağrısı, dışkıda ve idrarda kan gözlenmesi ile karakterize.

Milyonlarca insan enfeksiyonu bulaştırıyor ve WHO tahminlerine göre skistozomiyazis kaynaklı 20.000-200.000 ölüm gerçekleşiyor.

4. Köpekler: Yılda 35.000 ölüm

Köpekler ve bilhassa kuduz virüsü taşıyan köpekler, mevcut en ölümcül hayvanlardan biri, ancak virüsün aşı ile önlenmesi mümkün.

Kuduz ile yaklaşık 35.000 ölüm gerçekleşiyor, WHO’ya göre bunların %99’unun sorumlusu köpekler.

3. Yılanlar: Yılda 100.000 ölüm

Yılan ısırmaları 2015 yılından itibaren 100.000’den fazla insanın ölümüne neden olmuş. Daha da kötüsü, esaslı bir panzehirin bulunmaması.

2. İnsanlar: Yılda 437.000 ölüm

ABD Uyuşturucu ve Suç Ofisi’ne göre, 2012 yılında 437.000 cinayet oldu, böylelikle insanlar insanlara göre en ölümcül hayvan (ve en ölümcül memeli hayvan) olarak tescillendi. Kendimizin en kötü düşmanı henüz değiliz, ama çok yakınız.

1. Sivrisinekler: Yılda 750.000 ölüm

Sivrisinekler kanımızı emerler ve insandan insana virüs
bulaştırırlar, hayvan kaynaklı ölümlerde ilk sırayı alırlar.

Sıtma kendi başına, sivrisinek kaynaklı ölümlerin yarısından fazlasından sorumludur, büyük kısmı Sahra altı Afrika bölgesinde görülür, ancak sayının azaldığına yönelik raporlar var: 2000-2015 yılları arasında, WHO’nun tespitlerine göre sıtma sayısı %37 düşmüş.

Dengue humması da sivrisinekler tarafından bulaştırılan bir hastalıktır, bazı Asya ve Latin Amerika ülkelerinde yaşayan çocuklar arasında önde gelen hastaneye yatma ve ölüm sebebi olmuştur.

Kaynak: These Are The Top 15 Deadliest Animals on Earth | ScienceAlert

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!