Wissenschaft

Dünyanın en büyük meteor kraterleri

Eldeki jeolojik bulgulara göre bundan yaklaşık 3,8 milyar yıl öncesine dek Dünya ağır bir meteorit bombardımanına maruz kaldı. Dünyanın evriminde bu çarpmaların hiç şüphesiz çok önemli etkileri de oldu. Yerkabuğunda kısa süreli kararsızlıklar, volkanik faaliyetlerdeki artış ve bunun dolaylı bir sonucu atmosferik gaz bileşimlerindeki değişimler gibi… Ama hepsi bir yana, çapı birkaç on kilometreleri bulan bu koca kütleler yerkabuğuna çarptıkları anda genişliği birkaç yüz kilometreleri bulan dev kraterlere yol açtılar.

Peki 3,8 milyar yıl önce bu bombardıman bitti mi? Hayır. Daha seyrek olmak üzere bu doğa olayı devam etti. Bunlardan bir tanesi, meşhur olanlardan, 65 milyon yıl önce dünyaya çarptı ve muhtemelen dinozorları (kuşlar hariç) yeryüzünden sonsuza kadar sildi. Bir başkası bundan 1,85 milyar yıl önce bugünkü Kanada’nın Ontario bölgesine çarptı ve devasa bir krater oluşturdu.

Bugün dünya yüzeyine baktığımızda bu çarpma kraterlerinden bazılarını çok kolay tespit edebilirken bazılarını, hatta büyük olan bazılarını, bulmakta zorlanabiliyoruz. Bunun sebebi dünyanın dinamik bir gezegen olması. Kıta kaymaları, volkanik faaliyetler gibi “dünyanın içi” ile ilgili süreçler, ayrıca akarsular, rüzgarlar, buzullar gibi “dünyanın dışı” nı ilgilendiren süreçler çarpma kraterlerini aşındırarak, doldurarak tespit edilmelerini zorlaştırmakta.

Bir çarpma kraterinin belirginliği çarpmanın zamanına, meteoritin boyutlarına, çarpma bölgesine ve çarpma bölgesindeki jeolojik süreçlerin aktifliğine bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Bugün pek çok çarpma kraterini keşfetmiş bulunuyoruz. Buradaki Google Maps haritasında bunlardan en belirgin 50 tanesinin konumunu bulabilir ve yaklaştırma yaparak bu kraterlerin uydu fotoğraflarını görebilirsiniz.

Kaynak: geology.com

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!