Wissenschaft

Elektrikli arabalar 2035’e kadar Avrupa’da baskın olabilir

Hollanda’lı ING bankası yakın zamanlarda bir rapor yayınladı ve geleneksel petrol ve dizel yakıtlı araçların sonunun geldiğini açıkladı. ING’nin öngörüsüne göre, elektrikli araçlar Avrupa yollarında 2035’e kadar baskın hale gelecek.

Yeni bir rapor, elektrikli taşıtların (ET) yalnızca yirmi yıl içinde Avrupa’da yeni “normal” olacağını öngörüyor. Yavaş bir süreç gibi görünmekte ise de, diğer raporlara göre gerçekten hayli ileride gözüküyor. ING’nin öngörüsü ET’lerin yükselişine atıfta bulunuyor, bu arada elektrikli pillerin giderek daha düşük ücretlere inmesi, hükümetin desteği ve derecelendirme yeteneği de söz konusu.

2017 ve 2024 yılları arasında, elektrikli arabaların “Avrupa’da makul bir tercih olacağı” bekleniyor ve ET satış yerlerinin ücretleri daha ucuz piller ve giderek artan ET aralıkları nedeniyle düşecek. Şarj etme istasyonlarının yapısının da daha yaygın olması bekleniyor, bunun kısmen hükümet desteğinden ortaya çıkacağı ortada.

Fosil yakıtlarından elektrikle çalışan arabalara giden süreç Avrupa otomotiv endüstrisinde bir parçalanmaya yol açabilir. Aslında bu başladı bile, Alman üretici Volvo 2019 yılında hibrit arabalar ve elektrikli taşıtlara yöneleceğini duyurdu. ING raporunda Almanya’da 2024 yılında bir ET sahibi olmanın fosil yakıtı ile çalışan bir arabaya sahip olmakla eşdeğer maliyette olacağı yazıyor. Geçen hafta, Fransa 2040 yılına kadar yeni petrol ve dizel arabalarına yönelik bir yasak getirerek bu harekete katılmış oldu.

Stanford Üniversitesi’nden ekonomist Tony Seba ET’ler üzerine başka bir rapor yayınlamış ve dünya ölçeğinde ET’lerin dünya çapında benimsenmesi konusunda benzer bir gelecek tahmini yapmıştır. Seba, The Guardian’a “Bulgularımıza göre açık bir şekilde bütün taşıtların 2040 yılında (dünya çapında) elektrikli olacağı anlaşılıyor” diye konuştu. Seba şöyle diyor: “Araba endüstrisi 2020’lerin başlarında OET’lerin (otomatik elektrikli taşıt) konusunda ciddi bir teknoloji bölünmesi yaşayacak. Otomatik teknoloji olmasa da, iç yanmalı motorlu araba endüstrisi 2040 yılına kadar tarihe karışmış olacak”.

Kaynak: futurism.com

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"