Wissenschaft

En eski dinozor türü keşfedildi

Geçtiğimiz hafta yayınlanan bir çalışmaya göre Tanzanya’da bulunan dinozor kemikleri, bilinen en eski dinozor türüne ait olabilir. İngiliz ve Amerikalı araştırma gruplarının ortak çalışmasıyla ortaya çıkan bu yeni tür Nyasasaurus parringtoni olarak adlandırıldı.

Nyasasaurus parringtoni’nin 10 milyon yıl yaşında olduğu ve bu nedenle ya bulunmuş en eski dinozor türü ya da dinozorların çok yakın bir akrabası olduğu düşünülüyor. Her iki ihtimal de dinozorların düşündüğümüzden çok önce dünyaya yayıldıklarını gösteriyor. Kemiklerin bulunduğu bölge, o zamanlar Afrika, Güney Amerika, Antartika ve Avustralya’yı kapsayan devasal bir kara parçasıydı. Kıtaların ayrılması bundan sonra gerçekleşiyor. Bu da güney yarım küredeki dinozor yayılımını açıklıyor.

Aslında bu devirde yaşamış bir dinozor fikri ilk olarak 150 yıl önce ortaya atılmıştı. Ancak o zamanlar elde pekala diğer canlılara da ait olabilecek ayak izlerinden başka bir kanıt yoktu. 1930’larda Tanzanya’dan ilk örnekler toplandığında, bunların analiz edilip yayınlanması 20 yıldan fazla zaman aldı. Fakat örneklerin asıl değeri, ancak kemikler üstünde daha detaylı bir araştırma yapıldıktan sonra ortaya çıkı.

Nyasasaurus parringtoni‘nin kemikleri hızlı büyüyen memeli ve kuşlarda görülebileceği üzere kemik hücresi ve kan damarları açısından bir hayli zengin. Bu büyüme hızı bize bu türün yavaş büyüyen ilkel dinozorlarla hızlı büyüyen daha sonraki dinozorlar arasında yaşamış olması gerektiğini söylüyor.

Bu çalışmayla ilgili bir ilginç bir detay da 80 yıl önce örnekleri toplayan Rex Parrington’un adının dinozora verilmesi. Bu vefa örneğini gösteren paleoantropolog Alan Charig’in ise ilk bilimsel makalesi bu çalışma. Son olarak müzelerin yüz yıllar boyu örnekleri saklayarak bilime hatırı sayılır katkısını da anmadan geçmeyelim.

 

Kaynaklar:

http://www.futurity.org/science-technology/new-dinosaur-may-be-oldest-by-10-million-years/
http://rsbl.royalsocietypublishing.org/content/9/1/20120949.full

 

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"