Sozialen Medien

En pahalı 10 Marvel filmi

Marvel, bu zamana kadar 40’ın üzerinde filme imza attı. Peki bu filmler arasında en pahalı olanlar hangileri?

Marvel, yedinci sanat için çok progresif işler ortaya koymasa da sinema endüstrisinin ilerlediği yolu çizmiş olmasıyla birlikte son on yılın en başarılı şirketlerinden biri. Kevin Feige önderliğinde kurduğu sinematik evrenle birlikte sinema sektöründe bir çığır açan ve daha önce bu alanda hiçbir şekilde ulaşılmamış kazançları dahi aşan Marvel, şu anki formülize başarısına kolay ulaşmadı.

40’ın üzerinde film yapan Marvel, bazı yapımlar için kesenin ağzını açmaktan çekinmedi. İşte bu zamana kadarki en pahalı 10 Marvel filmi!

10) Black Panther200 milyon dolar

Gelişmiş bir Afrika ülkesi olan Wakanda’nın taç giymiş kralı, babasının ölümünün ardından ülkesine dönmek ve onu bekleyen düşmanla karşı karşıya gelmek zorunda kalır. Hayır, bahsettiğimiz hikaye Aslan Kral değil.

T’Challa ve ülkesinin ekranlara geliş bütçesi, bir kilo Vibranium alırmışçasına maliyetli oldu. Neyse ki gişede beklenilenin çok ötesinde bir başarı yakalayan Black Panther, 200 milyon dolarlık bütçesiyle 1.3 milyar dolar kazanmayı başardı.

9) X-Men: Days of Future Past205 ila 220 milyon dolar

X-Men serisinin 2014 yılında vizyona giren bu filmi mutantların geçmişe giderek nesillerinin tükenmesini engelleme çabalarını konu alıyordu. Dr. Bolivar Trask tarafından yaratılan robotik silah Sentinellerin peşlerinde olmasıyla, vakitleri de oldukça kısıtlıydı.

Bazı kaynaklar filmin bütçesinin 220 milyon dolara ulaştığını söylese de, genel yorum 205 milyon dolar civarında yer aldığı yönünde.

8) X-Men: The Last Stand210 milyon dolar

2003 yılında vizyona giren X2 filminin devamı, kendileri için bir tedavinin bulunduğunu öğrenmelerinin ardından mutantların geleceklerini düşünmeye başlamalarını konu alıyordu. Eğer güçlerini feda ederek insan olmaya karar verirlerse, toplum tarafından kabul görme şansı yakalayacaklardı. Fakat bu durum aynı zamanda onları özel yapan şeyleri kaybetmeleri anlamına geliyordu. Böylesi bir karmaşa da elbette ki Magneto ve Charles Xavier arasında bir savaşı doğurdu.

Bu X-Men filminin bütçesi de net olarak belli olmasa da çoğu kaynağa göre 210 milyon dolar civarında bir maliyete sahip. Eğer bu bilgi doğruysa, X-Men: The Last Stand çıktığı tarihe kadar yayınlanmış filmler arasında en yüksek bütçeye sahip olan yapım.

7) The Amazing Spiderman200 ila 230 milyon dolar

Andrew Garfield‘ın Spiderman olarak karşımıza çıktığı rebootun ilk filmi olan The Amazing Spiderman, 2012 yılında yayınlandı. Ben Amca’nın ölümüne bir kez daha şahitlik ettiğimiz filmde güçlerini yeni keşfeden Peter, Dr. Lizard’a karşı savaşıyordu.

Efekt ve CGI açısından oldukça zengin bir film olan The Amazing Spiderman, maliyet olarak 200 ila 230 milyon dolar arasında.

6) The Avengers220 milyon dolar

2012 yılında vizyona giren ilk Avengers filmi Nick Fury’nin Dünya’nın karşılaştığı en büyük tehditlerden birine karşı Captain America, Iron Man, Thor, Hulk, Black Widow ve Hawkeye’dan oluşan ekibi bir araya getirişini konu alıyordu: Loki. Tesseract olarak bilinen oldukça güçlü bir enerji küpü sayesinde tehlikeli amaçlarını gerçekleştirmeyi hedefleyen Thor’un trickster kardeşi, bir an önce durdurulmak zorundaydı.

Büyük bütçeli film 220 milyon dolara mal oldu. Fakat uzun bir yolun başlangıcı olan The Avengers, maliyetini yalnızca ilk on iki gün içerisinde çıkarmayı başardı. 1.5 milyar dolarlık bir hasılat getiren film, milyar dolar barajını geçen ilk Marvel filmi oldu.

5) Captain America: Civil War 250 milyon dolar

2016 yılında vizyona giren film Captain America ve Iron Man olmak üzere iki tarafa ayrılan süper kahramanlarının birbirleriyle mücadelesini konu alıyordu.

Büyük bir çizgi roman olayı olan Civil War, beyazperdede çok daha küçük çaplı şekilde sahne alsa da maliyeti 250 milyon doları buldu. Ana Avengers filmi dahi olmamasına rağmen birçok yıldızı bulundurmasıyla oldukça yüksek bir bütçeye sahip olan film, 1.1 milyar dolar hasılat elde etti.

4) Spider-Man 3258 milyon dolar

İlk iki Spider-Man rebootu öncesinde mahallemizin sevilen kahramanı Spider-Man’e hayat veren ilk isim Tobey Maguire olmuştu.

İlk Spider-Man üçlemesinin üçüncü ve son filmi Peter’ın siyah kostümünü üzerine geçirmesine ve eylemlerinin de buna bağlı olarak daha kaotik bir hal almasına sahne olmuştu. Spider-Man kendisi tarafından yaratılan tehditle baş etmeye çalışırken, Sandman ve Venom da şehri tehdit etmeye başlıyordu.

258 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olan film, vizyona girdiği 2007 yılında en pahalı yapım konumundaydı.

3) Avengers: Infinity War 316 milyon dolar

Avengers filmlerinden üçüncüsü olan Infinity War, altı Sonsuzluk Taşı’nı da eline geçirerek evrendeki popülasyonun yüzde ellisini yok etmeyi amaçlayan Thanos’a karşı verilen mücadeleyi konu alıyordu. Deli Titan’a karşı verdikleri bu mücadele, Avengers ekibinin şimdiye kadarki en büyük sınavı oldu.

Infinity War filminin bütçesi yaklaşık olarak 316 milyon dolar. Filmin özel efektleri bu maliyeti açıklıyor olsa da, Chris Evans ve Chris Hemsworth gibi oyuncuların her birinin 15 milyon dolar civarında ücretler alması da etkenlerden biri.

2) Avengers: Endgame 350 milyon dolar

Avengers serisinin büyük finalinde ekip, Thanos’un yok ettiği yüzde ellilik popülasyonu yeniden hayata döndürme amacıyla tekrar bir araya geldi. Plan arayışı esnasında Scott Lang sayesinde zaman yolculuğunu ve buna bağlı olarak Sonsuzluk Taşları’nı zamanda geriye giderek toplama planını ortaya koyan Avengers, elbette ki bunu bedel ödemeden gerçekleştiremedi.

Filmin maliyetinin 350 milyon dolar olduğu tahmin edilirken, reklam bütçesi ise buna ek olarak 200 milyon dolara ulaşmış durumda. Filmin özel efektleri ve devasa büyüklüğü bu bütçeyi haklı çıkarsa da, reklam için harcanan miktarlar ayrı bir Marvel filmi maliyetinde.

1) Avengers: Age of Ultron250 ila 356 milyon dolar

Listenin ilk sırasında yer alan isim Avengers serisinin ikinci filmi olan Age of Ultron.

Tony Stark’ın Dünya gezegenini koruması için ekibin geri kalanından gizli olarak tasarladığı robotun bilinç kazanarak insanlığı yok etmeyi amaçlamasını konu edinen filmde seyirciler çizgi romanların ünlü ikizlerinin de evrene dahil oluşuna şahitlik ediyordu.

Filmin bütçesi hakkında kesin bir bilgi olmasa da çoğu kaynak maliyetin 350 milyon doları aştığını tahmin ediyor. Eğer bu veri doğruysa, Age of Ultron tüm zamanların en pahalı ikinci filmi konumunda.

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!