Technologie

Facebook’tan sürpriz “işletim sistemi” hamlesiFacebook işletim sistemi

Sosyal medyanın en büyük ismi devi Facebook, kısa süre önce beklenmedik sürpriz gelişme ile gündeme geldi. Firma Android’e olan bağımlılığını bitirmek istiyor.

Facebook, The Information tarafından verilen bilgiye göre kendi işletim sistemini geliştirmeye başladı. Bu projenin başına Windows NT işletim sistemiyle tanınan tecrübeli isim Mark Lucovsky‘yi koyduğu söylenen firma, süreçte çok ciddi görünüyor. Peki bu işletim sisteminin arkasında tam olarak ne yer alıyor? Firmanın Oculus VR ve Portal serisi akıllı cihazları Android işletim sistemi üzerine kuruluyor. Yani firma bu konuda Google‘a bağımlı konumda bulunuyor. İşte sosyal medya devi kendi işletim sistemiyle donanım tarafından yazılımsal olarak bunu kırmak ve en sonunda bağımsız olmak istiyor. Bu da elinde inanılmaz bir maddi güç bulunan Facebook için çok mantıklı duruyor. 2019’u felaket şekilde tamamlayan firma, yine de milyar dolarlar kazanmaya devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook, kısa süre önce bir oyun şirketi satın aldı

Facebook, kısa süre önce İspanya merkezli oyun firması PlayGiga‘yı satın aldı. Bu “bulut temelli oyun firması” PlayGiga‘yı almak için 78 milyon dolarlık bir ödeme yaptığı aktarılan sosyal medya devi, önemli bir adım atıyor. Bu hamlenin arkasında daha önce de söylediğimiz direkt olarak Facebook’un içerisinde oynanabilecek oyunlar yaratmak yer alıyor. Biliyorsunuz Google Stadia gibi servislerin etkisiyle oyunlar buluta yani internet üstünden oynama tarafına taşınıyor. Görünüşe bakılırsa Facebook bu alanda da aktif olarak yer almak istiyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un yeni nesil oyun konsolu

Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!