Technologie

Firefox kullanıcılarını riske atan büyük güvenlik açığıFirefox

Mozilla tarafından geliştirilen dünyanın en popüler internet tarayıcılardan Firefox, maalesef kötü bir güvenlik konusuyla gündemde bulunuyor.

Gelen bilgilere göre Firefox tarayıcının eski sürümlerinde çok önemli bir güvenlik açığı bulunuyor. Bu açığı kullanarak saldırganların sistemleri ele geçirebileceği aktarılıyor. Bu durum kötü ancak neyseki sorun yayımlanan son güncellemeler ile çözülmüş durumda. Bu güvenlik açığından etkilenmemek adına Firefox‘un 72.0.1 ve kurumsal sürüm ESR’ın en az 68.4.1 sürümlerinde olması gerekiyor. Bu açıktan etkilenmemek adına her kişinin ve şirketin hemen tarayıcılarını son sürüme güncellemesi tavsiye ediliyor. Bu konuda Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı‘nın dahi bildirim geçtiği gelen bilgiler arasında yer alıyor. Yani durum o kadar ciddi bir seviyede yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firefox güvenlik konusunda en iyilerden sayılıyor

Hatırlarsınız tarayıcının 69. sürümüyle beraber “Enhanced Tracking Protection” yani “Gelişmiş Takip Koruması” özelliği yerleşik olarak açık gelmeye başlamıştı. Daha önce isteğe bağlı olarak sunulan bu özellik, şimdiye kadar sadece toplam Firefox kullanıcılarının yüzde 20’sini koruyordu. Yeni güncelleme ile bunun yüzde 100’e ulaşmasını hedeflediklerini aktaran firma, önemli ve güzel bir adım atmıştı. Bu özellikle sayesinde sitelerin kullandığı üçüncü parti takip sistemleri direkt olarak engelleniyor. Bu sayede üçüncü parti kişiler sizin için profil oluşturamıyor ve bunları satamıyor. Tarayıcının dünyasında Google’ın elinde olan Chrome ve Çinlilerin elinde olan Opera’ya göre çok daha güvenli bulunan tarayıcısı, sürekli olarak gelişmeye devam ediyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung robot şef


Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!