Sozialen Medien

#Fobilerimizden Kurtulabilir Miyiz?

Fobilerimizden Kurtulabilir Miyiz?

Reklamsız Dizi Film izlemek isterseniz Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi ziyaret edebilirsiniz .

Birçok insanın hayatında çeşitli fobiler vardır. Kimileri yüksekten korkarken, kimi karanlıktan kimi de böcekten korkabilmektedir. Bu fobiler bazen insanların hayatlarını onlara göre organize etmeye sebep olabilmektedir. Böyle durumlara düşürebilen fobik korkular kişileri gerçek bir sıkıntıya düşürebilmektedir.

Fobi belli nesnenin, durumun veya etkinliğin yarattığı aşırı ve yoğun olarak hissedilen korkudur. Korku insan doğası gereği kendisini korumaya yönelik doğal bir duygudur. Fobiler kişide tehdit algıladığı zamanlarda oluşsa bile kişinin günlük hayatını etkileyecek boyuta dönüştüğünde olumsuz bir yöne doğru ilerlemektedir. 

Fobik durumlarla karşılaşıldığında rahatsızlık hissi, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, ağız kuruluğu, terleme, öleceğini düşünme gibi fizyolojik belirtiler görülmektedir. 

Korku ile Fobi Arasındaki Farklar

Korku bizim hayatta kalmamıza yardımcı olan bir duygudur. Fobi ise, bir şeye duyulan korku sebebiyle bireyin yaşamının olumsuz etkilenmesidir. Yaşanan korku kronikleşir ve yoğun olarak kendi gösterdiği için mantıkdışı olarak kabul edilir.

Fobiler genel olarak üç grupta ele alınmaktadır.

Sosyal Fobi: Sosyal ortamlarda başkaları tarafından incelendiğini düşünme ve eleştirileceği, küçük düşeceği korkusunu yaşamasıdır. Kişi bu tür sorunlar yaşadığı için sosyal ortamlara girmekten çekinmektedir.

Agorafobi: Genel olarak açık alan korkusu olarak bilinen agorafobi, yanlız başına kalmak, yanlız sokağa çıkmak gibi durumları da kapsamaktadır. Çoğu agorafobisi olan kişiler panik nöbetleri geçirebilmektedir.

Özgül Fobi: Belirli nesneler ya da durumlar karşısında duyulan yoğun korku durumudur. Fobi nesnesi veya durumuyla yüz yüze kalındığı zaman panik derecesinde korku ortaya çıkmaktadır. 

Fobilerimizden Nasıl Kurtuluruz?

Genel olarak özgül fobilerin tedavisi başarılı bir şekilde mümkündür. Tedavi yöntemi olarak daha çok terapi uygulanmaktadır. İlaç tedavisi fazla önerilmemekle birlikte sadece ilk başlarda kullanılabilmektedir. Terapi sırasında çeşitli fobi duyulan nesneye ya da duruma karşı alıştırmalar yapılması mümkündür. 

Dizi || Film izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!