Wissenschaft

Google 2017 itibariyle sadece yenilenebilir enerji ile çalışacağını açıkladı

Google yaptığı açıklamada; önümüzdeki yıl itibariyle, firmanın tüm data merkezleri ve ofislerinin, satın alınacakları yenilenebilir enerjiyle çalışacak olduğunu söylüyor.

Bu şu demek, ne zaman Gmail’e girseniz veya Google’da bir arama yapsanız, dünyanın bir yerlerinde bir yenilenebilir enerji kaynağı çalışıp bunun için elektrik sağlayacak. Bu plan 2010’dan beri devam etmekte.

Her bir Google binasına bir güneş paneli tarlası kurmak veya RES yerleştirip direkt bağlantı sağlamak lojistik olarak mümkün olmadığı için, şirket dünya çapında tükettiği yıllık 5,7 terawatt/saat enerjiyi sağlayacak projeleri fonlamakta.

Google yetkililerinden Urs Hözle şöyle diyor;  “Bu hedefi gerçekleştirmek için, birim bazında dünya çapında yıllık elektrik tüketimimizi karşılayacak kadar rüzgar ve güneş kaynaklı elektrik alımı yapacağız. Ayrıca; bizim projelerimizle geliştirilen yatırımlarla üretilecek yenilenebilir enerjiyi satın almaya odaklandık. ”

Google, bunun yanı sıra, temiz enerji çalışmalarının sonucu bir “beyaz gazete” bastırmakta ve açtığı yeni çevresel farkındalık web sitesiyle, yasadışı avlanmayı önleyen proje veya Street View uygulamasındaki araba kirlilik sensörleri  gibi girişimleri tanıtıyor olacak.

Bir milyardan fazla düzenli Gmail kullanıcısını, milyonlarca saat Youtube videolsu izleyicilerini göz önünde bulundurursak Google inanılmaz miktarda enerji tüketiyor –neredeyse San Fransisco şehrinin tamamı kadar.

Google anlaşmalara yılsonuna kadar bağlı kalacak ve sadece mecbur kaldığı durumlarda diğer enerji türlerini kullanıyor olacak; örneğin, yeterli güneş ışığı almadığı için üretim yapılamadığı zamanlarda. Ancak asıl plan, yıllık bazda yenilenebilir kaynaklardan fazladan alım yaparak bu açığı kapatmak. Şirket “beyaz gazetesinde” şöyle anlatıyor, “bazen tüketimimiz için gerekli olandan daha fazla yenilenebilir enerji satın alarak, yıllık tüketimimizi toplamda tamamlıyor olacağız.”

Güzel haber, Google’ın çevre dostu enerji tüketimi konusunda bu sözü veren tek şirket olmaması. Apple’ın, dünya çapındaki operasyonlarının  %93’ünün yenilenebilir enerji kaynaklı olduğunu, şirketin 2020’ye kadar 4 gigawatt’lık temiz enerji üretecek projeleri destekleyeceğini açıklaması da gelen diğer güzel haberlerden.

Bir diğer “çok enerji tüketen” teknoloji devi Facebook, 2018’e kadar sitelerini destekleyen enerjinin %50’sinin temiz ve yenilenebilir kaynaklı olmasını hedeflediğini açıkladı.

Hala alınacak çok yol var, yine de teknoloji devlerinin bu yolda olduğunu görmek cesaret verici. Bu ayrıca, ticari olarak da mantıklı görünüyor –Google, son altı yıl içinde; RES kaynaklı enerji maliyetlerinin %60 oranında, güneş enerjisi maliyetlerinin ise %80 oranında düştüğüne işaret ediyor.

Bunun da ötesinde, bu projeler ücretsiz doğal kaynaklar kullanmaktalar, yani petrol veya kömür fiyatlarındaki değişmelerden etkilenmeleri olası değil.

Yine Urs Hölze açıklamasında, “Bugün biz, toplamı 2,6 gigawatt tutarına ulaşan anlaşmalarla dünyanın en fazla yenilenebilir enerji satın alan şirketiyiz. Bu pek çok büyük tesisten daha fazla, hatta Geleceğe Dönüş filminde Marty McFly’a gereken 1,21 gigawatt enerjiden bile daha fazla.” diyor.

Kaynak: sciencealert.com

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!