Wissenschaft

Harika haritalar ile binaların yaşını öğrenin

 

Yaşadığı yerdeki binaların yaşını merak eden Justin Palmer, Portland metro alanındaki her binanın yaşını içeren bir veritabanına ulaştı. Eline geçen bu fırsatı değerlendirmek isteyen Palmer, sadece bulunduğu yerdeki binaların yaşını öğrenmekle kalmayıp şehrin tüm binalarının yaşını gösteren bir harita hazırladı.

Palmer, hazırladığı haritayı kendi internet sayfasında yayınladı. Harita, kısa sürede diğer haritacıların ilgisini çekmeyi başardı. Palmer’ın ardından birkaç gün sonra Thomas Rhiel de PLUTO adlı veri paylaşım ağında Brooklyn’e ait benzer bir haritayı yayınladı. Kısa süre içinde İzlanda’nın başkenti Reykjavik ve Slovenya’nın başkenti olan Ljubja’nın kendine özgü renk ve desenlerle hazırlanan haritaları yayınlandı.

Palmer, hazırladığı harita sayesinde hem yaşadığı şehrin en eski binasının 1851 yılında inşa edildiğini öğrendi hem de 1890 yılından yaşadığımız güne kadar tam 942 binanın dimdik ayakta olduğunu öğrendi. Ayrıca 90’lı yıllarda inşa edilen 75.434 binanın hala hayatta olduğunu öğrendi. Palmer, harita sayesinde bir de 2005 yılından bugüne bina inşasının düşüşe geçtiğini gösteren bir grafik hazırladı.


Palmer’in haritasından etkilenen Marko Plahuto, yaşadığı şehir Ljubljana’nın binalarının yaş haritasını hazırladı. Her yıl inşa edilen binaların sayısını çıkardıktan sonra hazırladığı grafik onu şaşırttı. Nedenini öğrenmesi çok uzun zamanını almadı. 1899 yılında yaşanan depremden sonra bina yapımı sayısı zirveye ulaşmıştı. Aynı durumun şehri etkileyen savaşlardan sonra da yaşandığı gördü. Plahuta 1500-2013 yılları arasında şehrin büyümesini gösteren haritasının hoş bir videosunu da hazırladı.

Hollanda, 10 milyon bina ile bu harika veritabanının en etkileyici haritalarına sahip.

Siz de bu sayfada bulunan adımları izleyerek kendi şehrinizin haritasını hazırlayabilirsiniz.

Kaynak: wired.com

 

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!