Technologie
Trend

İPad veya iPhone’unuzla Fare (Mouse) Nasıl Kullanılır

İPad veya iPhone ile fare kullanımı :Apple, iOS 13 ve iPadOS 13’ün duyurulmasıyla beraber, farelere destek ilave ederek dünyayı şaşırttı. Fare desteği, iPhone için iOS 13’te bulunur. 30 Eylül’de planlanan iPadOS 13 özellikli iPad’ler geliyor.

iPhone ve iPad’de fare desteği için hala erken günler var ve bu özellik varsayılan olarak etkin değil. Nasıl etkinleştirebileceğimize, hangi cihazlarla çalıştığına ve dokunmatik giriş için sıfırdan tasarlanmış bir işletim sisteminde işaretleme cihazını kullanmanın faydalarına bir göz atalım.

iPhone ve iPad’de Fare Uygulaması

Şu anki durumunda, fare desteği, uygun fare kontrolünden oldukça parmak simülasyonu şeklinde hissediyor. Apple, fareyle kullandığınızda işletim sisteminin emek verme biçiminde herhangi bir değişim yapmamıştır. iOS ve iPadOS hala tamamen dokunmatik tabanlı bir işletim sistemi.

Bunun bir örneği, metin manipülasyonunun fare ile iyi mi çalıştığıdır. Normal bir bilgisayarda, işaretçiyi seçmek istediğiniz metnin üstüne getirin, peşinden tıklayıp sürükleyin. Ancak mobil işletim sisteminde çalışmaz. Metin imlecini seçip sürükleyip taşımak için çift tıklatıp sürüklemeniz yada çift tıklatmanız gerekir.

Bu da beklediğiniz şeklinde çalışmaz. Çift tıklayıp sürüklerken, işaretçinin tam konumundan seçim yapmak yerine kelimenin tamamını seçin. Ufak bir sual şeklinde geliyor ve uyum sağlamakta zorlanmadık fakat gene de uygun fare kontrolünden ziyade dokunma simülasyonu şeklinde geliyor.

Bunun bir başka örneği de düğme haritalama. Fare düğmelerini ortak iOS ve iPadOS özelliklerine eşleyebilirsiniz. Varsayılan olarak, sol fare tuşunuz, parmağınızın yapmış olduğu şeklinde „basitçe“ basacaktır.

İşletim sistemi bir fareden girdi almak için tasarlanmadığından „sol fare düğmesi“ yada „sağ fare düğmesi“ işlemi eklemenin bir yolu yok.

Apple’ın gelecekte konsepti genişletip genişletmeyeceği ve mobil işletim sistemini doğru fare girişlerini kabul etme kabiliyeti ile donatacağı belirsiz. Bu, şüphesiz, iPad Pro’yu, Apple’ın oldukça dikkatli bir halde ezdiği bir yol olan dizüstü bilgisayar değişiklik yapma alanına daha da itecektir.

iPad yada iPhone’unuza bir fare iyi mi bağlanır

Aşağıdakiler de dahil olmak suretiyle neredeyse her tür fareyi iPhone yada iPad’inize bağlayabilirsiniz:

 • Bluetooth kablosuz fareler
 • Kablosuz USB fareler (yada adaptörlü PS / 2 ile)
 • RF dongle kullanan kablosuz fareler

Bluetooth farenin bağlanması

İlk ilkin, Bluetooth farenizin yakında olduğundan ve kafi şarj olduğundan güvenli olun. Şimdi iPad yada iPhone’unuzda:

 1. Ayarlar> Erişilebilirlik> Dokunma kısmına gidin.
 2. AssistiveTouch öğesini seçin ve açın.
 3. „İşaretçi Birimleri“ ne gidin ve „Birimler“ e basın.
 4. Eşleştirme işlemini başlatmak için „Bluetooth Aygıtları“ üstüne tıklayın.
 5. Şimdi Bluetooth farenizi keşfedilebilir (yada eşleştirme modunda) yerleştirin ve iPad yada iPhone’unuzda görünmüş olduğu süre ismine dokunun.

Fareyi eşleştiremiyor musunuz? İPhone’unuzu yada iPad’inizi ve farenin kendisini bisiklete binmeyi deneyin ve tekrardan bağlanmayı deneyin. Apple, hangi belirli farelerin iOS 13 yada iPadOS 13 ile uyumlu bulunduğunu belirlemediğinden yalnızca belirli modelinizin testler ve hatalarla çalışıp çalışmadığını bilirsiniz.

Kablolu Fare Bağlama

Kablolu fareyi iPhone yada iPad’inize bağlamak için, daha ilkin Kamera Bağlantı Kiti olarak malum Apple Lightning – USB Kamera adaptörüne ($ 29) ihtiyacınız var. Bu ufak ve hafifçe Lightning to USB aksesuarı, görüntüleri bir dijital kameradan cihazın dahili depolama alanına aktarmak için tasarlandı.

USB Tip C konektörlü daha çağdaş bir iPad Pro’nuz var ise ve daha eski bir USB Tip A fare kullanıyorsanız, USB adaptörünü USB adaptöründen kullanmalısınız ($ 19). USB Tip-C adaptörlü ve uyumlu bir fareli bir iPad’iniz var ise, direkt takabilirsiniz.

Tabii ki, bu Kamera Bağlantı Kiti için tek kullanım değil. Farelere ek olarak, USB MIDI cihazlarını, USB mikrofonları ve hatta öteki akıllı telefonları (Android dahil) iOS yada iPadOS cihazınıza bağlamak için kullanabilirsiniz. Burada rahat bir USB kablosu desteği eklemek için kullanıyoruz:

 1. Farenizi USB bağlantı noktasına ve peşinden Lightning jakını iOS yada iPadOS aygıtınıza bağlayın.
 2. Ayarlar> Erişilebilirlik> Dokunma kısmına gidin.
 3. “AssistiveTouch” ı seçin ve açın.

Dongle’a kablosuz bir fare bağlama

Dongle’lı kablosuz fareler, kullandıkları durumlar haricinde kablolu farelerle aynı kısa mesafelerden kontakt için ufak radyo frekansı dongle’ı. Dongle ve fare kutuya aslına bakarsanız bağlı olduğundan, talimatlar kablolu bir fareyi bağlamakla aynıdır:

 1. Dongle’ı USB bağlantı noktasına ve peşinden Lightning jakını iOS yada iPadOS aygıtınıza bağlayın. [19659016] Fareyi açın ve gücünün olduğundan güvenli olun.
 2. Ayarlar> Erişilebilirlik> Dokunma kısmına gidin.
 3. “AssistiveTouch” ı seçin ve açın.

Fare desteğini etkinleştir ve fareyi yapılandır

Fare desteği, Ayarlar> Erişilebilirlik> Dokunma altındaki AssistiveTouch hususi durumunu etkinleştirdikten sonrasında kullanılabilir. İşaretleme aygıtınız bağlandığında, ekranda „imleci“ bir parmak uçları dairesi olarak görebilmelisiniz.

Fareyi, Ayarlar> Erişilebilirlik> Dokunma> AssistiveTouch seçeneğine giderek yapılandırabilirsiniz. „İzleme Hızı“, işaretçinin girmeye ne kadar duyarlı bulunduğunu ayarlamanıza izin verir ve „İşaretçi Stili“, ekrandaki işaretçinin boyutunu ve rengini değiştirmenizi sağlar.

“Aygıtlar” düğmesine basın ve fareyi seçin (kablolu bir farenin en üzerine basın yada Bluetooth aygıtlarına basın ve farenizin tarafındaki ufak „i“ ye dokunun). Kullanılabilir fare düğmelerinin listesini görmelisiniz. Her düğmeye tıklayın ve bir giriş tipi atayın.

Farede belirtilenden daha çok düğme var ise, yapılandırmak için „Ek düğmeleri özelleştir“ e basabilirsiniz. Sizden faredeki düğmelerden birine basmanız ve peşinden bir fiil seçmeniz istenecektir. Fareyi istediğiniz şeklinde yapılandırana kadar devam edin.

Test ettiğimiz iki fare için değiştiremediğimiz tek ayar kaydırma tekerleğinin davranışıydı. Bunlar, Safari ve Notes şeklinde uygulamalarda muhteşem çalışır, sadece bazı UI öğelerine göz atmaya çalışırken olmaz (bunun yerine, tıpkı dokunma girişi kadar düzgüsel bir tıklama ve sürükleme gerekir).

Hangi işaretleme aygıtları iOS 13 ile çalışıyor?

Apple, iOS uyumlu işaretleme aygıtlarının bir listesine haiz değil, farenizin çalışıp çalışmadığını bilmenin tek yolu tecrübe etmek. iOS 13 ve iPadOS 13, hem üçüncü taraf kablolu hem de kablosuz çevre birimleri için taşkın kapılarını açarak Apple’a doğru atılmış, hem fare desteği hem de gamepad desteği aynı güncellemeyle geliyor.

Bu, bir çok genel USB ve Bluetooth farenin yalnızca emek harcaması gerektiği anlamına gelir. İki kablolu fareyi (bir ucuz HP etiketli ve daha azca ucuz bir Microsoft markalı) kontrol ettik ve her ikisi de beklendiği şeklinde kutudan çıktı.

Apple’ın Magic Trackpad 2’si iPhone’lar ve iPad’lerle çalışır, sadece yalnızca durağan(durgun) bir bağlantıyla. Magic Mouse 2 de çalışır, sadece Redditor’un belirttiği şeklinde, Mac’inizin Bluetooth’unu dönem dışı bırakmanız ve emek harcaması için eşleştirirken fare düğmesini basılı tutmanız gerekir. Apple’ın işaretleme aygıtında dokunma tabanlı kaydırmayla ilgili problemler var. İPad veya iPhone ile fare kullanımı

iPad yada iPhone’da fare yardımı ile ne yapabilirsiniz?

Hata yapma, iPhone ve iPad’deki fare desteği her şeyden ilkin bir erişilebilirlik özelliği. İPad’inizi dizüstü bilgisayar yerine koymak için tasarlanmamıştır. Bir engelli sebebiyle dokunmatik arayüzü kullanmakta mesele yaşıyorsanız, oldukça fazla. Kullanılabilirlik açısından muhteşem izleri göz önüne alındığında, bu özelliği eklemek için Apple’ın niçin bu kadar uzun sürdüğünü bile merak edebilirsiniz.

Bununla beraber, fare yardımı için ilginizi çekebilecek bazı kullanımlar var. Ekranla etkileşime geçmek için klavyeden ulaşmak istemeyen iPad ve iPad Pro kullanıcıları için uygun bir seçenektir. Artık bir fareyi bağlı bırakabilir ve bir dizüstü bilgisayar yada masaüstündeki şeklinde internette gezinebilirsiniz.

Fare desteği, standart bir bilgisayarda muntazam çalışmasa bile büyük metin parçalarını seçmek ve düzenlemek için daha doğru bir yöntem sağlar. Bu, özelliğin en fazla öne çıkmış olduğu alandır, sadece yalnızca dokunma esaslı metin manipülasyonunun çoğu zaman ne kadar hantal olduğuna bağlı olabilir.

Bazı reklamlar, fotoğrafları düzenlerken yada vektör grafikleriyle çalışırken farenin fazladan hassasiyetinden yararlanabilir. Biroldukça yaratıcı tür, Apple Pencil desteği için iPad Pro’yu satın aldığından, bu o denli da iyi değil.

Yerel ağ yada web üstünden öteki bilgisayarlara uzaktan erişirseniz, bir fare bu deneyimi birazcık daha naturel hissettirir. Ne yazık ki, hala doğru fare düğmesi desteğinden yoksun kalacaksınız, sadece fareyi favori uzaktan erişim aracınız tarafınca kullanılan giriş yöntemlerini yansıtacak şekilde yapılandırabilirsiniz.

Son olarak, daha geleneksel bir kullanıcı deneyimi istiyorsanız, farenizi doğru klavyeyle eşleştirebileceğinizi ihmal etmeyin. Apple’s Magic Keyboard 2 şeklinde Bluetooth klavyeler, birçok genel USB klavyede olduğu şeklinde, bu tarz şeyleri bağlamak için ihtiyaç duyulan USB adaptörüne haiz olmanız şartıyla iOS ve iPadOS ile çalışır.

Gelecek vaad eden bir başlangıç ​​

iOS 13 ve iPadOS 13’teki fare desteği, bir erişilebilirlik aracı olarak kullanım amacı için mükemmeldir. Verimlilik amacıyla, oldukça fazla yarar yoktur, sadece Apple’ın gelecek için ne planladığını kim bilebilir. Şirket, iPad ve iPad Pro’yu, bir dizüstü bilgisayarda, çoğu zaman bir dizüstü bilgisayarda hibrit bir dizüstü bilgisayar haline getirmeden birçok görevi yerine getirebilen bir tablet olarak yavaşça bastırıyor.

Apple, iPad’i dizüstü bilgisayar yerine yerleştirmeyi düşünüyorsa, fare desteğini iOS (yada iPadOS) 14’te kaplanmış olarak oldukça iyi görebiliriz.

İPad veya iPhone ile fare kullanımı makalemizin sonuna geldik.

İlginizi çekebilecek konular:  Teknolojik Kategorisi

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!