Technologie

Kredi kartı hırsızlığı hakkında BKM’den önemli açıklamaKredi kartı BKM

Kısa süre önce Türkiye’den 455 bin kredi kartı bilgisi çalındığı ortaya çıktı. İşte bu konuda BKM’den önemli bir açıklama geldi.


ZDNet‘te yer alan habere göre geçtiğimiz gün 455 binden fazla kredi kartı bilgisi Joker Stash üstünden satışa sunuldu. Hem bankamatik kartlarının hem de kredi kartlarının çalındığını aktaran Group-IB’nin siber suçlar araştırma bölümü başkanı, hatırlarsınız veriler içerisinde “kartların son kullanma tarihi, CVV/CVC kodu, müşteri adı, isim, e-posta adresi ve telefon numaralarının yer aldığını” aktarmıştı. “30 bin + 30 bin + 190 bin + 205 bin” olmak üzere dört farklı paket halinde satılan verilerin, hackerlar’a 500 bin dolardan fazla gelir getirebileceği aktarılıyor. İşte bu can sıkan konuda Bankalararası Kart Merkezi (BKM) aşağıdaki kamuoyu bilgilendirmesi yayımladı:

“Basına yansıyan, Türkiye’de bazı kredi kartı bilgilerinin çalındığına ilişkin haberler, düzenleyici otoriteler, kart çıkaran kuruluşlar ve ilgili tüm paydaşlarca titizlikle takip edilmektedir.

Banka kartı ve kredi kartları kanun ve yönetmeliklerine göre ülkemizde tüm ödeme kartları, kullanıcıları dolandırıcılık risklerine karşı güncel uluslararası standartlarla korunmaktadır.

Türkiye’de faaliyet gösteren tüm kart çıkaran kuruluşlar, güvenlik hizmetleri ve sahtekarlıkla mücadele eden çözümleriyle kart bilgilerini sıkı bir biçimde korumaya her daim özen göstermektedir. Bu kapsamda, zaman zaman bazı internet sitelerinden çalındığı iddia edilen kartlara ilişkin işlemler, kart çıkaran kuruluşlar tarafından yakından takip edilerek gerekli önlemler alınmaktadır.

Tüm kullanıcılar kart güvenliğiyle ilgili her türlü güncel bilgiye www.bilgiguvende.com adresinden her zaman ulaşabilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bankalararası Kart Merkezi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kredi kartı hırsızlığı hangi siteden oldu?

Bu konuda sürekli olarak tek bir e-ticaret sitesinin adı geçiyor. Ancak henüz yüzde 100 net veriler olmadığı ve resmi bir açıklama yapılmadığı için bu kurumun adını vermiyoruz. Eğer doğruysa milyonlarca üyesi bulunan bu e-ticaret sitesinden alışveriş yapan herkes risk altında bulunuyor. Bu gerçekten hem korkutucu hem de üzücü görünüyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun yeni akıllı telefon modeli

Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"