Allgemeines

#Kripto Twitter Topluluğundan Hack Olayına Büyük Tepki Geldi

Kripto Twitter Topluluğundan Hack Olayına Büyük Tepki Geldi

Büyük çaplı Twitter saldırısında Joe Biden, Elon Musk, Bill Gates, Kanye West, Kim Kardashian, Wiz Khalifa, Warren Buffett, Mike Bloomberg, Barack Obama ve Jeff Bezos dahil olmak üzere pek çok ünlü ismin Twitter hesapları ele geçirildi.

Saldırgan, ele geçirilen hesaplar üzerinden Bitcoin (BTC) dağıtılacağına dair sahte mesajlar gönderdi.

Twitter’dan resmi açıklama geldi

Hesapların çoğuna ait tweet’ler hızlıca silindi. Twitter, durum çözülene kadar tüm doğrulanmış hesapları geçici olarak dondurdu.

Twitter şu açıklamayı yaptı:

„Twitter’daki hesapları etkileyen bir güvenlik açığını fark ettik. Olayı soruşturmak ve düzeltmek için çalışıyoruz […] Kimi hesapların tweet atmasını kısıtlıyor, şifreni sıfırlama ve bazı işlevleri geçici olarak durduruyoruz.“

Twitter CEO’su Jack Dorsey, ekibin olayı araştırmaya devam ettiğini belirterek „Bu durumdan dolayı hepimiz kendimizi çok kötü hissediyoruz“ açıklamasını yaptı.

Saldırıya uğrayan Binance, dolandırıcıların adreslerini kara listeye alarak varlıklarını korumak için harekete geçtiklerini ve Twitter hesaplarının kontrolünü yeniden ellerine aldıklarını açıkladı. Borsa ayrıca hiçbir Binance kullanıcısının dolandırıcılık adresine Bitcoin göndermediğini belirtti.

Nasıl yaptılar?

Saldırının arkasındaki kişilerin bu hesaplara nasıl eriştikleri merak ediliyor. Bir teoriye göre, eski ya da halen çalışan bir Twitter personeli aracılığıyla bu saldırı gerçekleştirildi.

„Yüksek ihtimalle içeriden birileri tarafından yapıldı… Twitter’ın iç işleyişini bilen biri… bu çok açık… belki mutsuz çalışandır?”

Twitter’ın yönetici paneline eriştiğini söyleyen kişilerin ekran görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı. Bazı kullanıcılar, Twitter’ın eski bir geliştiricisinin saldırının arkasında olduğunu ileri sürdü.

BadCrypto podcast sunucusu Travis Wright, BoboChan adlı bir grubun sorumluluğu üstlendiğini belirten bir ekran görüntüsü paylaştı:

Twitter got rekt by this group today. pic.twitter.com/DRlz2nBsNh

— Travis Wright (@teedubya) July 16, 2020

Andreas Antonopoulos, „Görünüşe göre bazı Twitter API’leri sahte ‚hediye‘ tweetleri göndermek için kullanılıyor. […] Bunun Twitter tarafından gerçekleştiğini düşünmüyorum“ dedi. API hizmetlerinin genellikle daha zayıf güvenlik ve sınırlı 2FA seçeneklerine sahip olduğunu belirtti.

Görünenden daha fazlası mı var?

Tweet’lerin çoğu, saldırıdan beri çevrim dışı olan web sitesine bağlantı içeren „CryptoForHealth“ oluşumuna atıfta bulunuyor.

CZ Binance

Hacken Group CEO’su Dyma Budorin, bu sitenin kötü amaçlı yazılım içerebileceği konusunda kullanıcıları uyardı.

„Bu bağlantıya tıkladıysanız, büyük olasılıkla cihazınızda zaten kötü amaçlı yazılım var demektir. Twitter ve tüm borsa hesaplarından derhal çıkın. Ve olayın gerçek yüzünü öğrenmeden cihazınızı açmayın. #cryptoforhealth ”

Bitcoin kesmek için bir başlangıç

Bitcoin hakkında olumsuz görüşleri ile tanınan altın destekçisi Peter Schiff, saldırıyı „Bitcoin’in hacklenmesinin bir habercisi olup olmadığını“ sorarak, „Güvenliği elden bırakmamak ve sadece altın edinmek daha iyi“ şeklinde yazdı.

Anthony Pompliano ise, „Twitter hacklendi. Bitcoin hiç saldırıya uğramadı“ diyerek duruma açıklık getirdi.

Blockstream CEO’su Adam Back ise, Peter’ın da saldırıya uğradığını ve Bitcoin yerine altın istediğini söyleyen şaka yollu bir mesaj gönderdi: 

The hackers got Peter. (Someone with a bluecheck mark asked me to post 😉 pic.twitter.com/r1IdAH4aNU

— Adam Back (@adam3us) July 15, 2020

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz Genel kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Dizi || Film izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Kaynak

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"