Sozialen Medien

Netflix 4 milyon abone kaybedebilir

Dijital yayın sektörünün en büyük isimlerinden Netflix, tahtını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Netflix’in 2020 yılında 4 milyona yakın abone kaybetme ihtimalinin arkasında nedenler neler?

Son tahminlere göre dijital yayın devi Netflix’in 2020 yılında 4 milyona yakın abone kaybedebileceği öngörülüyor. Dijital yayıncılık konusunda bir öncü konumunda olan ve uzun bir süre pazarın neredeyse tümünü elinde bulunduran Netflix, yeni yayın platformlarının güçlü şekilde piyasaya girmesiyle baskı altında kalmıştı. Netflix için en büyük problemlerden biri ise bu yeni yayın platformlarının hem çok daha fazla markayı bünyesinde barındırması hem de fiyatlarının daha ucuz oluşu. Uzmanlara göre bu durum Netflix’in 2020 yılını büyük bir kayıpla geride bırakmasına yol açabilir.

2019 itibariyle Netflix’in dijital yayın pazarında birçok ciddi rakibi bulunuyor

Netflix bugüne dek arayüzünden orijinal yapımlarına kadar birçok başarılı elementi sayesinde abonelerin ilgisini çekmekte sorun yaşamadı. Yayın platformu 2019’un ikinci çeyreğinde abone artışında gerilemeye uğrasa da, üçüncü çeyrek itibariyle bu durum normal seyrine döndü. Netflix, geçtiğimiz Eylül ayında dünya çapında 160 milyon abonesi olduğunu açıklamıştı. Şimdi ise 60 milyonu ABD’den gelen bu abonelerin 4 milyonu başka platformlara yönelebilir.

Netflix’in abonelik sayılarında kayıp yaşayacağı tahmini sektörde ünlü bir danışmanlık şirketi olan Needham & Company’nin finansal analisti Laura Martin’den geldi. Tahmininin arkasındaki nedeni Bloomberg’e açıklayan Martin, Netflix’in en büyük probleminin Apple TV+ ve Disney+ gibi yeni yüzlerle fiyat konusunda rekabet etmeyi başaramaması olduğunu söyledi. Disney+ aboneliği şu anda ABD’de aylık 6.99 dolar iken, Apple TV+ ise 4.99 dolar. Bu durum aylık aboneliği 8.99 dolar olan Netflix için baş etmesi zor bir rekabet yaratıyor. ABD’de yaşayan bazı Netflix kullanıcıları aylık 15.99 dolara kadar ödeme yapıyor.

ABD’de 2017 ve 2018 yıllarında en çok izlenen yayın platformu Netflix oldu

Martin’in önerisi ise Netflix’in abone sayılarındaki düşüşü azaltma ve Apple TV+ ya da Disney+ başta olmak üzere diğer isimlerle mücadele edebilme amacıyla 5-7 dolar bandında çok daha ucuz bir paket duyurması. Fiyatlarda yaşanan düşüşün Netflix tarafındaki maddi kaybını önlemek için Martin’in getirdiği öneri ise daha ucuz olacak şekilde düzenlenen giriş paketinin reklam içermesi. Reklamlardan kurtulmak için daha yüksek bir abone planı satın almak oldukça yaygın bir ödeme modeli.

Reklamlı bir Netflix ise izleyici bazında hiç de tercih edilebilir bir alternatif değil. 2019 yılında İngiltere’de yapılan bir araştırma, Netflix’in eğer reklam içerseydi sahip olduğu abonelerin neredeyse 57%’lik bir kısmını kaybedeceğini ortaya koymuştu. Apple TV+ ve Disney+ gibi platformların Türkiye’ye henüz hizmet vermemesiyle Netflix liderliği korusa da özellikle iki şirketin Türkiye gibi ülkelerde izleyeceği fiyat politikası Netflix için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!