Technologie

Nvidia’dan dikkat çeken PlayStation 5 ve Xbox Series X açıklaması

PlayStation 5 ve Xbox Series X
PlayStation 5 ve Xbox Series X

PlayStation 5 ve Xbox Series X için Nvidia’dan dikkat çeken bir dizüstü paylaşımı yapıldı. Konsolların performansı şimdiden geriye düştü.

PlayStation 5, gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği dikkat çeken detayları arasında yer alan konsolun, rakibi Xbox Series X de güçsüz değil. Konsol kişiselleştirilmiş AMD Zen 2 işlemciyle geliyor ve Radeon RDNA mimarisini kullanıyor. 8K oyun desteğiyle gelen ve kare hızı 120 fps’ye kadar çıkarak Ray tracing destekli konsol, 4K 60 fps’yi ise standart olarak sunmaya hazırlanıyor.

2020 sonunda satışa çıktıktan sonra en az 5 yıl pazarda kalacak modeller için Nvidia, kısa süre önce dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Söylendiği kadarıyla GeForce RTX 2080 ekran kartı, şimdiden iki konsoldan da daha yüksek grafik performansı sunuyor. GTC China 2019 kapsamında Nvidia CEO’su tarafından Lenovo Y740 dizüstü bilgisayar içerisinde gösterilen bu kart, Turing temelli ve performans çıtasını şimdiden ciddi şekilde yükseltiyor. Burada elbette yeni nesil konsolların güçsüz olduğu çıkmasın. Ancak konsol tarafında yeni nesil başladığında, PC tarafı çoktan bir adım ileride olacak gibi duruyor. 

PlayStation 5 ve Xbox Series X
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için başka neler biliniyor?

Konsolun, ses konusunda da ciddi yenilikler getireceği belirtiliyor. Bunun için konsolda özel bir AMD ses çipinin yer aldığı söyleniyor. Yeni kontrolcü Dualshock 5 içinse Sony, “haptic feedback” ile çok daha iyi geri bildirimler sunacak diyor. Yeni kolda en ufak detayların dahi titreşim üstünden hissedilebileceği söyleniyor. Ayrıca kontrolcüde R2 ve L2 tetik tuşlarının adaptif olacağı da resmi açıklamalar arasında. Söylendiği kadarıyla oyun geliştiricilerinin bu tetik tuşlarının direncini duruma göre değiştirebilecekleri bir altyapı kuruluyor. Her iki konsolda da SSD depolama biriminin olacağını belirtelim.

İlginizi Çekebilir

Oyun dünyasının geleceği Google Stadia

Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"