Technologie

PlayStation 5 kontrolcüsü Dualshock 5 böyle mi olacak? [Video]PlayStation 5 kontrolcüsü Dualshock 5

Sony PlayStation 5 kontrolcüsü Dualshock 5 için ortaya çıkan patentlerden gerçekçi bir taslak tasarım videosu hazırlanmış durumda.

Sony PlayStation 5, biliyorsunuz resmi olarak 2020’nin sonunda geliyor. Şu an aktif olarak test edilen konsolun, nasıl görüneceği henüz bilinmiyor. Sadece bazı çok ilginç geliştirici sürümleri ortaya çıktı ancak onlar da son sürümü / tasarımı yansıtmıyor. Aynı şekilde yeni nesil kontrolcü Dualshock modeli de nasıl görünecek bilinmiyor. Ancak bunu LetsGoDigital ortadan kaldırmış olabilir. Sony’nin aldığı patentlerden hazırlanan yukarıda izleyebileceğiniz taslak tasarım, Dualshock 4’ten aşırı farklı olmasa da daha konforlu bir kolun yolda olduğunu gösteriyor. Bünyesinde fazladan dört farklı buton yer alacak denilen kontrolcü, PlayStation 5 tasarımından daha çok önem arz ediyor ve çok merak ediliyor. Peki yeni kontrolcü Dualshock için teknik olarak neler biliyoruz? Sony yeni kol için “haptic feedback” ile çok daha iyi geri bildirimler sunacak diyor. Yeni kolda en ufak detayların dahi titreşim üstünden hissedilebileceği söyleniyor. Ayrıca kontrolcüde R2 ve L2 tetik tuşlarının adaptif olacağı da resmi açıklamalar arasında. Söylendiği kadarıyla oyun geliştiricilerinin bu tetik tuşlarının direncini duruma göre değiştirebilecekleri bir altyapı kuruluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için bildiklerimiz şöyle

Tekrar hatırlamak adına yeni nesil oyun konsolu gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine de çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği dikkat çeken detayları arasında yer alan konsolun, ses konusunda da ciddi yenilikler getireceği belirtiliyor. Bunun için konsolda özel bir AMD ses çipinin yer aldığı söyleniyor. PlayStation 4’ten tam 4 kat daha güçlü olduğu belirtilen sürüm, grafik gücü açısından Nvidia GeForce RTX 2070 ile benzer düzeyde bulunuyor.

Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!