Technologie

Rekabet Kurumu, Google hakkında yeni açıklama yaptı

Rekabet Kurumu, Google tarafına kesilen ceza ve sonrasında gelişen Android telefonlar odaklı büyük konular hakkında yeni bir açıklama yaptı.


Yeni ortaya çıkan bu açıklama direkt olarak şu şekilde karşımıza çıkıyor ve bakıldığı zaman Rekabet Kurumu çok net konuşuyor: “Google Inc, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.den oluşan ekonomik bütünlüğün (Google), Android işletim sistemi ve mobil uygulama ve hizmetlerin sunumuna ilişkin davranışlarının ve Google ile cihaz üreticileri arasında imzalanan sözleşmelerin rekabeti ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla 09.02.2017 tarihinde Kurulumuzca soruşturma başlatılmıştır. Bu kapsamda temel olarak, Google’ın mobil işletim sistemleri pazarında sahip olduğu tekele yakın pazar gücünü, faaliyette bulunduğu diğer pazarlarda, özellikle de internet arama hizmetleri pazarında, hâkimiyetini korumak veya güçlendirmek amacıyla kötüye kullanıp kullanmadığı hususuna yoğunlaşılmıştır. 

Yürütülen soruşturma sonucunda Google’ın cihaz üreticilerine getirdiği yükümlülükleri kullanarak, internet arama hizmeti pazarındaki diğer rakiplerinin ürünlerinin mobil cihazlara yüklenmesine engeller getirdiği ve mobil cihazlarda tek arama hizmeti sağlayıcısı olması koşuluyla mobil cihaz üreticilerine finansal destek sağladığı tespit edilmiştir.

Bu çerçevede, Google’a 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun uyarınca idari para cezası verilmiş, ayrıca Kanun kapsamında ihlal sayılan uygulamalara son verip gerekli uyumu sağlaması için 6 ay süre tanınmıştır. İlgili süre 06.08.2019 tarihinde sona ermiş ve aynı tarihte Google ilgili sözleşmelerde yaptığı değişiklikleri Rekabet Kurumuna sunmuştur. Google tarafından sunulan değişikliklerin Rekabet Kurulunca değerlendirilmesi neticesinde bu değişikliklerin soruşturma sonucunda tespit edilen ihlalleri ortadan kaldırmada yetersiz kalacağı tespit edildiğinden, Google’a 07.11.2019 tarihinden itibaren Kanun’da öngörülen süreli (günlük) idari para cezası uygulanmaya başlanmıştır.

Google’ın soruşturmaya konu uygulamaları Avrupa Birliği (AB) ve Rusya Federasyonu nezdinde de benzer soruşturmalara konu olmuştur. Rusya Federasyonu Rekabet Otoritesi tarafından yürütülen süreç Google’ın bu uygulamaları sonlandırmaya yönelik taahhütleri neticesinde sonuçlandırılmıştır. Yine, AB Komisyonu yürüttüğü incelemelerde konuyla ilgili olarak rekabet ihlali sonucuna ulaşmış ve Google’a 4,34 milyar Avro para cezası vermiştir. Bunun yanı sıra, AB Komisyonu tespit ettiği ihlalleri sona erdirmesi için Google’dan Kurulumuz tarafından talep edilen yükümlülüklerden daha kapsamlı adımları atmasını istemiş ve bu talebin gereği Google tarafından yerine getirilmiştir.

“Gelinen noktada Google’ın, diğer ülkelerde yaptığı gibi, kurulumuz kararında yer alan yükümlülükleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir.”

Burada özellikle son paragrafta geçen cümle dikkat çekiyor. Rekabet Kurumu beklendiği üzere bir geri adım atmıyor ve Google’a “kurulumuz kararında yer alan yükümlülükleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir” cümlesiyle önemli bir gönderme yapıyor. Burada çözümün direkt olarak Google’dan geçtiği açıkça görünüyor ve firma bu konuda Rekabet Kurumu ile görüşmeye devam ediyor. Türkiye’de milyonlarca Android cihaz satılıyor ve Google’ın bu konuda mutlaka bir geri adım atacağı düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki Google geri adım atmazsa ne olacak?

Google’ın Türkiye’deki lisans iptali, Türkiye’de önümüzdeki dönemde satılacak yeni Android cihazlarda Google servislerinin ve uygulamalarının ön yüklü olmayacağı anlamına geliyor. Buna ek olarak Google uygulamaları ve servislerinin APK’lar aracılığıyla yüklenmesi halinde bile çalışmama ihtimali bulunuyor. Huawei Mate 30 ailesinde de genel Android lisansı sunulmadığı için her uygulama harici olarak APK ile yüklenebiliyor ancak hepsi çalışmıyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO ekran altı kamera teknolojisi

Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!