Technologie

Rolls-Royce’dan dünyanın en hızlı tamamen elektrikli uçak modeli

Elektrikli uçak çalışmaları ciddi ciddi hız kazanmaya başladı. Havacılığın geleceği burada yatıyor ve Rolls-Royce imzalı dünyanın en hızlı tamamen elektrikli uçak modeli karşımızda bulunuyor.

Havacılık dünyasının en önemli isimlerinden (Motor üretimi konusunda) olan Rolls-Royce, İngiltere’de görücüye çıkardığı kendi sınıfında –yakın zamanda geçen olmazsa– dünyanın en hızlı tamamen elektrikli uçak modeliyle çok iddialı görünüyor. Tek kişilik tasarlanan bu pervaneli uçak modeli, ilk olarak çok modern görünüyor. Firmanın şimdilik başka bir uçakta test ettiği altyapıyı taşıyacak uçak, söylendiği kadarıyla 6 bin hücreli pil paketi ile 750 kW (Yaklaşık 1.000 beygir) güç üretebiliyor. İşte bu yüksek güç ile saatte 480 km hıza çıkabileceği aktarılan elektrikli uçağın, menzili ise tek şarjla 320 km olacak. Pilleri korumak adına aktif bir soğutma sistemiyle tasarlanan uçağın, üç adet 750R e-motor üzerine kurulacağı  Rolls-Royce tarafından verilen bilgiler arasında yer alıyor. Özel pervane tasarımıyla olabildiğince sessiz olduğu aktarılan elektrikli uçak, firmanın ACCEL programı kapsamında geliştiriliyor ve YASA ile Electroflight desteğinde hayat bulacak deniyor. Modelin yüksek hız denemesi 2020 bahar ayarlarında yapılacak açıklaması yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rolls-Royce kendi elektrikli uçak modeliyle hız konusuna odaklanırken, kısa süre önce elektrikli deniz uçağı  gökyüzünde süzülmeye başladı

Hatırlarsınız Harbour Air ve MagniX tarafından ortak hazırlanan bu tamamen elektrikli pervaneli deniz uçağı, bünyesinde 750 beygirlik bir elektrik motoru taşıyor. Pilinin 300 kWh seviyesinde olduğu açıklanan standart tasarımlı uçak, toplam 1 ton ağırlığa sahip ve aktif olarak göreve hazır durumda bulunuyor. Uçağın yapısı gereği çok uzun mesafeler katetmesi gerekmiyor. Bu açıdan pilin ve motorun uçağın kullanılacağı kısa mesafeli rotalara özel olarak seçildiği ve ayarlandığı aktarılıyor. Bu rotaların da Victoria, Vancouver, Nanaimo, Whistler, Seattle, Tofino, Salt Spring Island, the Sunshine Coast ile Comox olduğu biliniyor.

İlginizi Çekebilir

Havacılığın geleceği, insansız uçabilen helikopter modeli

Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!