Technologie

#SteelSeries Rival 3 Wireless Oyuncu Faresi İncelemesi

SteelSeries Rival 3 Wireless Oyuncu Faresi İncelemesi

Reklamsız Dizi Film izlemek isterseniz Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi ziyaret edebilirsiniz .

SteelSeries yeni Rival 3 Wireless modeliyle elimizin altında. İlk denemelerde çok memnun kaldığımız farede ilk dikkatimizi çeken şey hız oldu.

Bir kablosuz oyuncu faresi için anahtar nokta gecikmesiz çalışmasıdır. Yani kablolu kadar hızlı olması gerekiyor. SteelSeries, Quantum 2.0 Dual Wireless adını verdiği yeni teknolojisi ile Latency yani gecikme konusunda dersine iyi çalışmış. Kullanırken kablolu mu, kablosuz mu anlaşılmayacak derecede hızlı, tepkisel bir fare.

Bunu nasıl sağlıyorlar derseniz, işin önemli bir kısmı iyi sürücü yazmaktan geçiyor. Kablosuz sinyal teknolojisini doğru ve güçlü kullanmanın ötesinde, bilgisayardaki komutların hızlı anlaşılması ve gecikmesiz uygulanmasında en önemli nokta farenin USB sürücüsü oluyor. Komutlar işlemcide dönüştürülüp hesaplanırken vakit kaybının önüne geçmek önemli.

https://www.youtube.com/watch?v=5MPC0i2EeZY

Tasarım Detayları

Oyunlar için 2.4 GHz kablosuz ve genel kullanım için de Bluetooth bağlantısı var. Bu sayede fare alıcısını çıkart ve tak yapmadan oyun dışında da kullanabilirsiniz. Laptopa geçip bir işi halletmek ya da BT fare destekleyen tablet bilgisayarlara bağlanmak için oldukça güzel bir özellik ve farenin işe yararlılığını artırıyor.

SteelSeries’in üzerinde durduğu bir diğer nokta da pil ömrü olmuş. Yeni sensör ve kablosuz bağlantı teknolojisi düşük güç tüketimine sahip. Bu sayede tek şarj ile 400 saate ulaşan bir kullanım vaadi var. Test ederken pili bitmek bilmedi, bu yüzden doğru bir vaatte bulunduklarını söyleyebiliriz. Günde 8 saat oyun oynasanız bile 50 günde, yani neredeyse iki ayda bir şarj etmeniz yeterli. Daha az vakit geçiren kullanıcılar aylarca şarj etmeden bile kullanabilirler.

Bir diğer önemli nokta olan dayanıklılık da es geçilmemiş. Farenin mekanik anahtarları 60 milyon tuş basımı ömre sahip. Oldukça sağlam bir hissiyatı olan farenin malzeme kalitesi ve el altındaki hissiyatı da son derece kaliteli.

Yazılım Desteği

SteelSeries’de en sevdiğim özellik ise SteelSeries Engine yazılımı. Markanın yazılımı bence oyuncu ekipmanları yazılımı alanında piyasanın en iyisi konumunda. Hem tuş, hem RGB ışıkların ayarlanması çok kolay. Ayrıca API gücü sayesinde SteelSeries ekipmanları oyunlarla anlamlı bağlantılar kurabiliyor. Örneğin oyundaki belirli olayların, faredeki renkleri değiştirmesini sağlayabiliyorsunuz.

Çok taşıyıp her yerde kullanacak olanlar için de güzel bir özellik var. Farenin kendi içerisinde profil depolama. 5 özel profil depolayarak hız ve RGB ayarlarını, hangi tuşun ne işe yarayacağını kaydedebiliyorsunuz. Bu sayede turnuvaya giderken yanınızda götürebilir, kıyasıya yarışabilir ve yazılım kurmakla uğraşmadan her bilgisayarda antrenman, alıştırma maçı yapabilirsiniz.

Teknik Özellikler

SteelSeries bu modelde sensör yani algılayıcı olarak TrueMove Air kullanmış. 18.000 CPI hassasiyete sahip ve 400 IPS maksimum hız sunuyor. 40G maksimum ivmelenme, 1000 Hz yani 1 ms Polling Rate yani raporlama hızı var.

6 Programlanabilir tuşu olan farede tek bölgeli bir RGB aydınlatma var. Ağırlığı boş halde 84 gram, tek 3A pil ile 95 gram, 2 adet 3A pil ile ise 106 gram. Şarj edilebilir piller kullanabilir ya da 3A pilleri tek ya da çift olarak kullanarak ağırlığı ayarlayabilirsiniz. Bu seçeneği çok sevdim zira fareye ağırlık eklemek için tek/çift pil seçimi çok mantıklı. Turnuva koşullarında da büfeden pil alıp takmak ya da çantada yedek bulundurmak, takıp şarj olmasını beklemekten daha avantajlı. Kutudan çıkan 2.4 GHz alıcı da oldukça ufak, bu da taşınabilirliği kolaylaştırıyor.

Sonuç Değerlendirmesi

Artılarına bakarsak, SteelSeries Rival 3 Wireless modeli özellikle kablosuz iletişim hızı ve pil ömrü ile ön plana çıkıyor. Eksileri yok değil, daha pahalı modellerdeki gibi ekran ya da çok bölgeli RGB’ler ve çok sayıda ek tuş içermiyor. Sağ el kullanıcıları için tasarlanmış, bu bağlamda iki elini de kullanan ya da sol el kullananlar Sensei modeline yönelebilirler. Ayrıca inceleme zamanında belirtilen tam CPI değerine erişemedik, bunun için de bir yazılım güncellemesi hazırlandığı bildirildi.

Rival 3 Wireless modelinin el altındaki hissiyatını sevdim, büyük elleri olanlar için uygun bir fare. İster parmak ucuyla, ister pençe tutuşuyla kullanın, ergonomisi daha önceki Rival modellerindeki gibi beğendiğim ve özellikle FPS oyunlarına çok yakıştırdığım bir model.

Kablosuz farenin en büyük özgürlüğü kablo sürüklemek zorunda kalmamak. Bu bağlamda oyuncular arasında Rival 3 Wireless modelinin çok popüler olacağını söyleyebiliriz. Özellikle ürünün sağlamlığına önem verip, kozmetik süslerden kaçınmaları, bu farenin en pahalı SteelSeries modeli olmamasına karşın pek çok pro sporcunun tercihi olacağını gösteriyor. Rival 3 Wireless her koşulda kullanılabilecek bir oyuncu faresi olmuş.

 

Dizi || Film izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"