Wissenschaft

Stephen Hawking’in desteği ile 100 galakside dünya dışı akıllı yaşam aranacak

10 yıllık SETI girişimi Stephen Hawking’e göre milyoner tarafından desteklenecek. Dünya dışı akıllı yaşam arayışında 10 yıllık, 100 milyon dolarlık bir girişim, organizatörlerin 20 Temmuz tarihli duyurusunda “Dünya’nın ötesindeki akıllı yaşam izlerini arayan en güçlü, kapsamlı ve yoğun bilimsel araştırma” olarak lanse edildi.

“Breakthrough Initiatives” kuruluşu milyarder teknoloji yatırımcısı Yuri Milner tarafından destekleniyor ve alanında son derece uzman bilim adamları tarafından yürütülüyor. Bu kişiler arasında astronom Martin Rees ve astronom Frank Drake (SETI Enstitüsü‘nün emekli başkanı) yer alıyor. 1960 yılında, Drake yıldızlar arası radyo iletişimini tespit etmek için bir radyo teleskopu kuran ilk kişi oldu ve ertesi yıl Drake denklemini formüle etti. Stephen Hawking etkinlikte yer aldı ve Nature’nin aktardığına göre şöyle dedi: “Sonsuz bir Evrende, başka hayatlar olmalıdır. Daha büyük bir soru yoktur. Cevabı bulmanın zamanı gelmiştir.”

Resmi açıklamaya göre, sağlanan parasal destek “dünyanın en kuvvetli teleskoplarından ikisine belirgin erişim sağlayacak. Bu teleskoplar 100 metrelik Robert C. Ryrd Green Bank Teleskopu (Batı Virginia) ve 64 metrelik Parkes Teleskopu (New South Wales, Avustralya) olarak belirtilmiş.

Nature’ye göre, Berkeley SETI Araştırma Merkezi’nin müdürü Andrew Siemion “Yılda bir teleskopta 24-36 saat alabiliyorduk, ancak şimdi en iyi cihazlarda yılda binlerce saat bizim oldu” şeklinde görüş bildirmiş. “Bunun ne kadar büyük olduğunu söylemek çok zor. Bu bir devrim” diyor.

“Breakthrough Listen”, açıklanan iki projeden biri olarak, Dünya’ya en yakın 1 milyon yıldızı araştıracak ve Samanyolu’nun ötesindeki 100 en yakın galaksiden mesajları dinleyecek.

Açıklamada, “yaygın uçak radarı gücünde, 1000 en yakın yıldızdan birinden bir uygarlık bize mesaj gönderirse, Breakthrough Listen teleskopları bunu algılayabilecek” deniyor. “Samanyolu’nun merkezinden bir uygarlık, Güneş Sistemi’ni gözlemek için kullandığımız gezegenler arası radarların çıktı gücünün 12 katından biraz daha kuvvetli bir enerji ile mesaj gönderirse, Breakthrough Listen teleskopları bunu algılayabilecek”. Yakın bir yıldızdan (25 trilyon mil uzaklıkta), Breakthrough Listen’in optik araması ile 100 watt’lık bir lazerin (evlerde kullanılan normal bir ampülün enerji çıktısı kadar) enerjisi tespit edilebilecek.

Proje tarafından üretilen bütün veriler, ilave araştırmaları desteklemek amacıyla topluluk ile paylaşılacak. Breakthrough Listen ayrıca verileri analiz etmek için açık kaynak kodlu yazılım geliştirecek.

Breakthrough Listen’in yanı sıra, “Breakthrough Message” yarışması da yapılacak, bu yarışmanın amacı “insanlığı ve Dünya gezegenini temsil edecek dijital mesajlar oluşturmak” olarak duyuruldu. Toplam ödül 1 milyon dolar olarak belirlendi ve yarışmanın ayrıntıları daha sonra bildirilecek.

Milner, Facebook ve diğer şirketlerde yatırım yaparak zengin olmuş biri olarak Nature’nin haberine göre şöyle diyor: “Oldukça muhtemel ki hiç bir şey bulamayacağız”. “Ancak 10 yıl içinde daha çok ilerleme olacak ve projenin sonraki 10 yıl için en iyi stratejiyi belirleyebileceğiz, daha sonra bir 10 yıl daha sürecek”.

Kaynak: arstechnica.com

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!