Technologie

Telefonlardaki gece modu gerçekten işe yaramıyor mu?gece modu

Günümüzde birçok akıllı telefonda gece modu yer alıyor. Ancak bu gözleri koruduğu ve uykuyu kolaylaştırdığı söylenen mod gerçekten işe yaramıyor olabilir mi?

Apple ekosisteminde “Night Shift”, Android ekosisteminde ise genelde gece modu olarak geçen (Farklı isimler de var) bir mod bulunuyor. Bu mod açıldığı zaman telefonların ekranı sıcak tonlara geçiş yapıyor (Sararıyor) ve böylece hem gözler korunmuş oluyor hem de uyku kolaylaşıyor. Şimdiye kadar bilindiği üzere ekrandan yayılan mavi ışık, uykuya yardımcı olan melatonin salınımı azaltıyor. Bu yüzden herkesin gece saatlerinde telefonunu gece moduna alarak gözlerini mavi ışıktan koruması isteniyor. Ancak Manchester Üniversitesi tarafından fareler üstünde yapılan bir araştırma, mavi ışıktan kaçmak adına ekranı sarartmanın tahmin edildiği gibi faydalı olmadığına işaret ediyor. Araştırma sonucuna göre telefonu gece modunda kullanmak, olması gerekenden farklı şekilde beyne uyku zamanının gelmediğini bildiriyor. Burada telefonu gece modu olmadan standart şekilde kullanmanın, uykuyu daha kolay hale getirdiği sonucu çıkıyor ve bu da çok şaşırtıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gece modu için daha çok araştırma gerekiyor gibi duruyor

Şimdilik Manchester Üniversitesi tarafından yapılan araştırma yüzde 100 doğrudur diyemiyoruz. Ancak dediğimiz gibi süreçte çok daha fazla –özellikle insanlı– deney yapılması gerekiyor gibi görünüyor. Günümüzde iyi olduğunu düşündüğümüz şeylerin yanlış çıkması durumu sürekli olarak artış gösteriyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO ekran altı kamera teknolojisi

Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!