Sozialen Medien

Thor: Love and Thunder filminin konusu ne olacak?

Marvel Sinematik Evreni’nin 4. Faz takviminde yer alan Thor: Love and Thunder filminin konusu ne olacak?

Geçtiğimiz yaz döneminde düzenlenen San Diego Comic-Con 2019 sırasında gerçekleşen duyurular arasında en sürpriz olanlarından biri de Thor’un dördüncü filme kavuşuyor oluşuydu. Taika Waititi‘nin bir kez daha yönetmenlik koltuğunda oturacağı yeni Thor filmi için geri dönen tek isim ünlü yönetmen olmayacak. Marvel Sinematik Evreni’nin 4. Faz’ında izleyeceğimiz Thor: Love and Thunder filminin ilk iki filmde yer alan Jane Foster karakterinin dönüşüne sahne olacağı açıklandı. Ünlü aktris Natalie Portman‘ın hayat verdiği Jane Foster, son Thor filminde yer almamıştı. Yeni filmle birlikte geri dönüş yapacak olan karakter, bu kez çizgi roman severlerin aşina olacağı ölçüde büyük bir rolü üstlenecek: Mjölnir’i kaldırmak!

Jane Foster, çizgi romanlarda Thor ünvanını üstlenen isimlerden biri

Jane Foster’ın Thor: Love and Thunder filminde Mjölnir’i kullanacağı duyurusu sinema severleri şaşırtsa da bu çizgi roman okuyucularının yabancı olduğu bir konu değil. Jane, özellikle Jason Aaron ve Russell Dauterman’ın 2015 ile 2018 yılları arasında devam eden Mighty Thor çizgi roman serisinde Thor ünvanını üstlenen isim olmuştu.

Önceleri yalnızca Thor’un romantik ilişkisinin bulunduğu bir isim olarak karşımıza çıkan Jane Foster, aynı çizgi romanlarda olduğu gibi artık daha önemli bir role sahip olacak. Stan Lee, Larry Lieber ve Jack Kirby üçlüsü tarafından ilk olarak Jane Nelson ismiyle yaratılan karakter, ilk kez Journey into Mystery #84 sayısında okuyucularla buluşmuştu. Bir hemşire olan Jane, aslında Thor’un gizli kimliği Dr. Donald Blake’in yanında çalıştı. Marvel Sinematik Evreni’nde ise Jane’in mesleği konusunda değişikliğe gidilerek karakter bir astrofizikçi olarak güncellendi. İlk filmde Thor ile arasında romantik bir yakınlaşmanın olduğu görülen karakter, ikinci filmde ise Aether’a ulaşma yolunda önemli bir hikaye aracı olarak kullanılmıştı. Jane Foster, Avengers filmlerinde boy göstermedi ve son olarak Thor: Ragnarok filminde de kendisine yer bulamadı.

Thor: Love and Thunder filmi ise Jane Foster karakterinin geri dönüşüne sahne olacak. Akademi ödüllü aktris Natalie Portman‘ın olaylı şekilde ayrıldığı MCU’ya geri dönüşüne şahitlik edeceğimiz film hakkında en çok merak edilen konulardan biri ise Jane karakterinin Mjölnir’e ne şekilde hükmedeceği.

Jane Foster’ın Thor güçlerine sahip olacağı Thor: Love and
Thunder filminin konusu ne olabilir?

Unworthy Thor

Jane Foster’ın Thor olma yolundaki hikayesi 2014 yılında yayınlanan Original Sin hikayesi ile başladı. Bu hikayede Watcherların tanrısal güçlerini alan Nick Fury, Thor’a Mjölnir’i kaldırma kabiliyetini yitirmesine neden olacak derecede yıkıcı bir sır fısıldadı. Thor ünvanını yitiren ve yalnızca Odinson olarak anılmaya başlayan karakter, bu olaydan sonra büyük bir depresyona girdi. Güçlü silah bu kez Jane’i çağırarak kendisine layık olan kişinin o olduğuna karar verdi ve Jane Foster, Yıldırım Tanrıçası Thor oldu. Avengers: Endgame filminde gördüğümüz üzere MCU’da yer alan Thor, yıldırımlara hükmedebilmek için Mjölnir’e ihtiyaç duymuyor. Dolayısıyla sinematik evrende bu hikayeyi görme şansımız oldukça düşük.

Kılık değiştiren Jane

The Mighty Thor çizgi roman serisinin ilk yedi sayısı
boyunca Yıldırım Tanrıçası’nın gerçek kimliği gizemli kaldı. Comic Con buradaki
sürprizi açığa çıkarmış olsa da film evrenindeki Thor, Mjölnir’i kaldıran yeni
kişinin kimliğini bilmiyor olabilir. Dolayısıyla son bıraktığımızda Guardians
of the Galaxy ekibi ile birlikte uzayda olan Thor, dünyada kendisinin ismini
kullanarak ünlenen birinin varlığını öğrenip bu kişinin kimliğinin peşine
düşebilir. Çizgi romanlardaki hikayenin devamında ise Thor’un Jane’i Mjölnir’in
yeni sahibi olarak onaylaması ikiliyi ilerleyen filmlerde birlikte hareket
ederken görme şansımızı artırıyor.

Jane ve kanser

Aaron ve Dauterman’ın kaleminden çıkan çizgi roman serisinin
önemli noktalarından biri de gelişen bu olayların hemen öncesinde Jane Foster’a
meme kanseri teşhisi konulmuş olması. Bu nedenle Odinson, hikayenin başlarında
Thor ünvanını alan yeni kişinin Jane olmasına ihtimal vermemişti. İlerleyen
zamanlarda ise Mjölnir’in kendisine verdiği Thor güçlerinin aslında vücudundaki
toksinleri de yok ettiği ve bu nedenle Jane’in kanserinin gitgide yayıldığı
ortaya çıktı. Hikayenin bir bölümünde Dr. Strange, Jane’i bir daha Mjölnir’i
kontrol etmeye çalışırsa öleceği konusunda uyardı. Çizgi romanlarda ele alınan
bu hikaye hem Jane Foster karakterinin hikayesine önemli bir adım attırıyor
oluşu hem de kanser gibi ciddi bir konuyu işleyişiyle beyazperdeye
uyarlanabilecek en uygun alternatifler arasında gözüküyor.

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"