Anime || Manga

Uzay Türünde Anime Önerileri

Selam arkadaşlar, uzun bir aradan sonra Uzay Türünde Anime Önerileri – TOP 10 yazım ile karşınızdayım. Yazı yazmayı baya özledim diyebilirim, fazla uzatmadan yazımıza başlayalım. Keyifli Okumalar.

Uzay Türünde Anime Önerileri – TOP 10

Uzay Konulu Animeler, bilim-kurgu’nun sınırlarını zorlayıp izleyiciye bambaşka tatlar tattırabiliyor. Klişe serilerden sıkılıp farklı bir şeyler arayan insanlar için uzay animeleri gerçekten harika bir seçenek. Epik savaşlar, devasa savaş gemileri ve politik çıkmazlar arasında izleyiciyi adeta sürükleyebiliyor. Buyrun fazla uzatmadanuzay animeleri öneri listemize geçelim.

 

10 – Sidonia no Kishi

uzay animeleri 2018

Kategori: Aksiyon, Mecha, Bilim-kurgu, Seinen, Uzay

Bölüm Sayısı12 + 12

Yayın Tarihi: 2014 + 2015

Stüdyo: Polygon Pictures 

 

Konusu:

Gauna adlı bilinmeyen bir uzaylı ırkı, güneş sistemini yok etmiştir. Ancak insanlığın bir kısmı, Sidonia gibi devasa gönderme gemilerini kullanarak hayatta kalmayı başarmıştır. Ancak, Gauna’lar insanlığın kaçmayı başarmış son kalıntılarını aramaktadır. Nagate Tanikaze, gönderme gemilerinden biri olan Sidonia’nın içinde yetişmiş genç bir adamdır. Tanikaze, Gardes adı verilen devasa silah robotların bir pilotu olmak için eğitilirken, kendisine efsanevi ünite olarak bilinen Tsugumori emanet edilmiştir.

Gauna’lar Sidonia’ya tekrar saldırdığında, insanlığın hayatta kalmak ve bilinmeyen düşmanlarını yenmek için tek umudu, Nagate Tanikaze olmuştur. Nagate, dostları Shizuka Hoshijiro, Izana Shinatose ve Yuhata Midorikawa’nın da yardımıyla bu tehdite karşı koymak zorundadır.

Yazar Yorumu: 

Sidonia no Kishi, Tanikaze’nin tüm yaşamından daha önemli bir dünyayı nasıl keşfettiğini ve zorlukları nasıl karşıladığını izleyiciye harika bir şekilde aktarmış,uzayda geçen animeler’i seven kişilerin kaçırmaması gereken bir yapım.

 

9- Seihou Bukyou Outlaw Star

Kategori: Aksiyon, Bilim-kurgu, Macera, Uzay, Komedi

Bölüm Sayısı: 24

Yayın Tarihi: 1998

Stüdyo: Sunrise 

 

Konusu:

Günümüzde uzay, en önemli üç grup tarafından yönetilmektedir. Bu gruplar; Federasyon, Korsanlar ve Kanunkaçakları’dır. Federasyon ve Korsanlar sürekli çatışma halindeyken, Kanun kaçakları ise hiç kimsenin baskısı olmadan yaşamaya devam etmektedir.

Gene Starwind ve ortağı Jim Hawking ise, kanun kaçaklarını avlayıp başlarındaki ödülle geçimlerini sağlayan iki ödül avcısıdır. Ancak bir gün, heyecanlı hayatları korsanlardan kaçmakta olan Melfina isimli bir kadını koruma görevini kabul etmeleriyle birlikte altüst olur.

Kahramanlarımız Gene Starwind ve Jim Hawking, kendilerini ödül avcıları, uzay korsanları ve federasyon birliklerinden kaçtıkları bir maceranın içine çekilmiştir. Ancak, ellerinde önemli bir koz vardır; son derece gelişmiş uzay gemisi, Outlaw Star.

Yazar Yorumu: 

Outlaw Star, izleyiciyi sonsuz uzayda geçen, harika bir maceranın içine başarıyla çekmeyi başarabilen, oldukça kaliteli bir yapım. İzlemenizi kesinlikle öneriyorum.

 

8- Planetes

uzay animeleri

Kategori: Dram, Romantizm, Bilim-kurgu, Seinen, Uzay

Bölüm Sayısı: 26

Yapım Yılı: 2003-2004

Stüdyo: Sunrise

 

Konusu:

2075 Yılında, uzay yolculuğu insanlar için artık bir hayal olmaktan çıkmış, günlük yaşamın bir parçası haline gelmiştir. Bilim ve teknolojideki ilerlemeler, ayın kolonizasyonuna, dış dünyanın ticarileşmesine ve büyük uzay şirketlerinin kurulmasına yol açmıştır. Ancak bu gelişen teknolojinin bir eseri olan Dünya ve Ay arasındaki molozlar, gemilere ve ekipmanlara büyük hasarlar vermektedir.

Ai Tanabe ise, Technora Corporation’ın Dünya ve Ay arasındaki molozları temizlemekle görevli olan Enkaz Bölümü’nün bir parçasıdır. Ancak, Ai’nin işinin ne kadar verimsiz olduğunu keşfetmesi çok uzun sürmemiştir. Enkaz Bölümü ciddi şekilde yetersiz, verilen destek çok azdır. Üstelik Ai, molozları toplamak için Toy Box isimli harap bir gemiyi kullanmaktadır. Ancak Ai, huysuz ama iyi kalpli başkatip Philippe Myers gibi enkaz bölümünün kadrosunu oluşturan garip kişiliklerle karşılaşır. 

 

Yazar Yorumu: 

Planetes, zevkle izleyeceğiniz harika bir uzay serisi. Seri’yi izlerken sanki kaçınılmaz gelecekle ilgili bir belgesel izliyormuş hissine kapılıyorsunuz. Harika karakterleri ve işlenişiyle Planetes, listemde yedinci sıraya yerleşiyor.

 

7- Space Brothers 

uzay konulu animeler

Kategori: Komedi, Bilim-kurgu, Seinen, Yaşamdan Kesitler, Uzay

Bölüm Sayısı: 99

Yayın Tarihi: 2012-2014

Stüdyo: A1-Pictures 

 

Konusu: 

Mutta Nanba ve küçük kardeşi Hibito, 2006 yılında bir yaz gecesi Ay’a doğru uçan bir UFO görmüşlerdir, ya da öyle olduğuna inanmaktadırlar. Bu etkileyici ve olağanüstü olay, her iki kardeşin de Astronot olmak ve bir gün Ay’a gitmek için yemin etmelerine yol açmıştır.

Ancak işler Mutta için pek de iyi gitmemiştir. Şimdi bir yetişkin olan Mutta, bir otomotiv şirketinde olan işinden kovulmuş ve ailesinin yanına taşınmak zorunda kalmıştır. Fakat küçük kardeşi Hibito, Ay’a adım atacak olan ilk Japon olmak için yoldadır. İşler Mutta için sarpa sararken, JAXA olarak bilinen Japon Havacılık ve Uzay Araştırma Dairesi’nin bir sonraki Astronot seçimlerine katılma başvurusunun kabul edildiğini öğrenir. Sonunda, küçük kardeşine yetişmek için Mutta’ya inanılmaz bir fırsat sunulmuştur.

Mutta, beklentileriyle ilgili kendinden şüphe duymasına rağmen, kendisine verilmiş bu fırsatı kaçırmak istemiyor ve 19 yıl önce vermiş olduğu sözü yerine getirmek için muhteşem bir yolculuğa çıkıyor!

Yazar Yorumu: 

İzlerken büyülenip kendinize önemli dersler çıkarabileceğiniz, muhteşem ötesi bir yapım. Uzun soluklu seinen-uzay serileri arıyorsanız, Space Brothers sizin için biçilmiş kaftan.

 

6- Space Dandy

uzayda geçen animeler

Kategori: Bilim-kurgu, Uzay, Komedi

Bölüm Sayısı: 13+13

Yapım Yılı: 2014

Stüdyo: Bones

 

Konusu:

Evren, gizemli ve güçlü yaratıklarla dolu sonu olmayan bir yerdir. Space Dandy ise, sınıflandırılmamış yaratıkları keşfeden ve keşfettiği her yeni yaratık için ödül alan bir ödül avcısıdır. Fakat ödüller, bu yaratıkları en çabuk keşfeden kişilere verilir. Zombilerden Mistik Ramen Şeflerine kadar uzanan fantastik yaratıklar sizi bekliyor. Bu yaratıkları avlamak kolay değildir, fakat sıkıcı hiç değildir. QT adındaki sevimli bir robot ve yarı-kedi bir uzaylı olan Meow’un da yardımlarıyla, Space Dandy yaratıkları keşfetmek için sonsuz uzay’ı dolaşıyor!

Yazar Yorumu: 

Space Dandy, size aksiyon, macera ve tehlikeyi sonuna kadar yaşatabilecek olağanüstü bir seri. Konusu klişe ve kendini tekrar ediyor gibi görünebilir, fakat aksine hiçbir macera birbirinin aynısı değildir. Aksiyon ve Macera tutkunları için Space Dandy harika bir yapım.

 

5- Macross

uzay animeleri 2018

Kategori: Action, Mecha, Military, Music, Romance, Sci-Fi, Space

Bölüm Sayısı: 36

Yapım Yılı: 1982-1983

Stüdyo: Artland, Tatsunoko Production

 

Konusu: 

1999 Yılında Dünya’ya bir uzay gemisi düşmüş ve insanlık evrende başka uygarlıkların da var olduğunu öğrenmiştir. Uzaydan gelen bu tehditten korkan insanoğlu, milliyetçiliğini, çatışan çıkarlarını ve kültürel farklılıklarını bir kenara bırakmış ve yeni kurulan Birleşmiş Milletler çatısı altında tek güç haline gelmiştir.

Çarpma’nın ardından gelen 10 yılda uzay gemisinden elde edilen veriler sonucunda insanoğlu teknolojide çağ atlamıştır. Uzay gemisi onarılmış ve SDF-1 Macross adı verilmiştir. Ancak geminin kalkacağı gün, insanlık uzay gemisinin sahip olduğu teknolojiyi ele geçirmeye çalışan Zentraedi ırkının yıkıcı saldırısına uğramıştır. SDF-1 Macross’un gelen filoyu vurmasıyla evreni etkileyecek devasa bir savaş başlayacak ve bu iki ırkın kaderi sonsuza kadar değişecektir.

Yazar Yorumu:

Öncelikle şunu belirtmeliyim, bu yalnızca Macross’un ilk sezonunun tanıtımı. Macross toplam 4 sezon, 3 Movie ve 2 OVA serisinden oluşuyor. Ve sezondan sezona kalite farklılık da gösterebiliyor. Bazı sezonları başyapıt sayılabilecek sezonlar iken, bazı serileri klasik idol animeleri gibi olabiliyor. Fakat Uzay ve Mecha seven bir insansanız, Macross sonuna kadar kendini izlettirebilecek bir seri.

 

4- Cowboy Bebop

uzay animeleri öneri

 

Kategori: Aksiyon, Macera, Komedi, Dram, Bilim-kurgu, Uzay

Bölüm Sayısı: 26

Yapım Yılı: 1998-1999

Stüdyo: Sunrise

 

Konusu: 

Yıl 2071 olmuş, insanlık artık yaşanamaz bir hale gelmiş olan dünya’yı terk ederek güneş sisteminin diğer gezegenlerini ve uydularını kolonize etmiştir. Güneş Sistemi Polisi, Galaksi’deki barışı korumak için, ”Cowboy” olarak anılan ve görevleri yasa dışı kanun kaçaklarını avlamak olan ödül avcılarını desteklemektedir. Spike Spiegel ve Jet Black de, ”Bebop” isimli gemileriyle bu işi icra eden iki dosttur.

Spike, meraklı, kaygısız ve aklına eseni yapan birisi iken, Jet, pragmatist ve daha sakin birisidir. Yolculuklarında tanıştıkları çok yetenekli bir hacker olan Ein, hafıza kaybı yaşayan ve gizemli bir kişiliği olan düzenbaz Faye ve zeki bir köpek olan Welsh Corgi ile daha da büyürler. Anime başlarda ekibin yaşadıkları olaylar üzerine şekillenirken, ilerledikçe her karakter karakter kendi geçmişleriyle yüzleşecektir.

Yazar Yorumu: 

Cowboy Bebop, sırf müzikleri için bile baştan sona izlenebilecek kadar kaliteli bir seri. Anime başlarda aksiyon üzerine daha fazla yoğunlaşırken, seri ilerledikçe her karakterin geçmişinden bir şeyler bulması izleyiciyi oldukça etkiliyor. Fazla uzatmadan Bebop hakkında diyebileceğim tek şey, izlemediyseniz çok şey kaybettiğinizdir.

 

3- Uchuu Senkan Yamato 2199

uzay animeleri

Kategori: Aksiyon, Dram, Askeri, Bilim-kurgu, Uzay

Bölüm Sayısı: 26

Yapım Yılı: 2012-2013

Stüdyo: Xebec, AIC

 

Konusu: 

Yıl 2199’u göstermiş ve insanlık, tarihindeki en büyük krizle karşı karşıya gelmiştir. ‘Gamilas’ adı verilen uzaylı ırkının Dünya’yı bombalamasının ardından insanlık zar zor ayakta durmaktadır. Bir yıl içerisinde insan soyu tükenmeye başlamıştır. Çaresizlik içerisindeki Dünya halkı, güce aç olan Gamilas İmparatorluğuna karşı son umutları olan Dünya Savunma Kuvvetlerini kurmuştur.

Ancak insanlık, bir gün gizemli gezegen Iscandar’dan yeryüzünü eski ihtişamına kavuşturacak bir cihaz sunan bir mesaj alır. Bu mesajla tekrar umutlanan Dünya Savunma Kuvvetleri, 148.000 ışık yılı uzaklığındaki Iscandar’a göndermek ve yardım almak için bir mürettebat toplamaya başlar, ve onlara var olan en güçlü uzay gemisi Space Battleship Yamato 2199’u verir.

Mürettebat’ın içinde, genç subaylar Susumu Kodai ve Daisuke Shima ile birlikte yeni seçilen diğerlerinin yanısıra, seçkin kaptan Juuzou Okita yer almaktadır. Bir yandan Gamilas filolarının saldırısıyla uğraşan mürettebat, bir yandan da geminin ileri düzey teknolojisini nasıl kullanacağını çözmeye çalışmak zorundadır. Space Battleship Yamato 2199’un tecrübesiz kadrosu, insanlığı kurtarmak için çok geç olmadan görevlerini tamamlamak için akıllarına gelen tüm çözümleri uygulamalıdır.

Yazar Yorumu:

Şunu belirteyim, Uchuu Senkan Yamato da tıpkı Macross gibi çok fazla sezondan oluşan bir seri. Burada tanıttığım 2199 serisi, bir remake. Ayrıca diğer sezonlarının malesef türkçe’si olmadığı için bunu tanıtmaya karar verdim. Remake olarak oldukça kaliteli bir seri Uchuu Senkan Yamato, fakat eski serilerini de izlemenizi tavsiye ederim. İzleyiciye benzersiz macera sunan seriyi adeta soluksuz izliyorsunuz.

 

2- Uchuu Kaizoku Captain Harlock

uzay konulu animeler

Kategori: Aksiyon, Bilim-kurgu, Macera, Uzay, Dram, Seinen

Bölüm Sayısı: 42 + 1 Movie

Yapım Yılı: 1978-1979

Stüdyo: Toei Animation

 

Konusu: 

Yıl 2977 yılına gelmiş, insanlık önemini kaybetmiştir. Tüm işleri robotlar yapmaktadır, kitleler bilinçaltı mesajlar tarafından sakinleştirilmektedir ve hükümet yetkilileri sadece golf ve at yarışı gibi şeylere önem veren tembel insanlardır. Kaptan Harlock, bu zihniyete meydan okumuş ve benzer fikirli bir grup isyancıyı da alarak uzay gemisi Arcadia ile macera dolu bir hayata atılmıştır.

Mazone olarak bilinen gizemli bir güç, bu sırada dünyayı işgal etmiştir ve bu istilaya sadece Kaptan Harlock ve Arcadia gemisi karşı çıkmıştır. Bilim insanı babası hükümet tarafından susturulan ve Mazone tarafından öldürülen Tadashi Daiba ise, babasının ölümünün ardından Kaptan Harlock ve tayfasına katılmaya karar vermiştir. Amaçları Dünya’yı kendi yurtları yapmak olan istilacılara karşı Kaptan Harlock karşı koyabilecek midir?

Yazar Yorumu: 

Kaptan Harlock, izleyiciye hem harika bir macera ve aksiyon sunuyor hem de yer yer dersler veriyor. Yozlaşmış hükümet yetkilileri, işlevini kaybetmiş insanlık ve tüm bunlara karşı çıkan büyük isim Kaptan Harlock. Soluksuz izleyeceğiniz harika bir serüven sizleri bekliyor.

 

1- Legend of the Galactic Heroes

uzayda geçen animeler

Kategori: Askeri, Bilim-kurgu, Uzay, Dram

Bölüm Sayısı: 110 

Yapım Yılı: 1997-1998

Stüdyo: Artland, Magic Bus

 

Konusu: 

Samanyolu galaksisinde, halihazırda yüzyıllardır süregelen bir savaş vardır. Çökmek üzere olan ve monarşi ile yönetilen Goldenbaum hanedanlığının hüküm sürdüğü Galaktik İmparatorluk ile, yine çöküşte olan ve demokrasi ile yönetilen Hür Gezegenler birliği arasındaki bu savaşta, yüz binlerce uzay gemisi ve milyonlarca asker yüzyıllardır savaşmaktadır.

Bu sırada, tiyatro sahnesinde iki askeri ve siyasi deha ortaya çıkar. Bunlardan biri, İmparatorluktan  Amiral Reinhard von Lohengramm, diğeri ise Hür Gezegenler Birliğinden Yang Wenli’dir.

Kayzer’in ablasını metresi olarak almasının ardından hem ablasını kurtarmak hem de mevcut sistemi ve hanedanlığı değiştirmek için asker olmayı seçmiş Reinhard, inanılmaz zeki, yetenekli ve karizmatik birisidir.

Eğitimini karşılayabilmek amacıyla asker olmak zorunda kalmış Yang Wenli ise zeki olmakla beraber bir o kadar da tembel olan birisidir.

Her iki deha da, gerçekleştirdiği eylemler ve başarılar ile diğer amiralleri ve düşünce adamlarını etrafında toplamaya başlarlar. Zaman geçtikçe, bu iki birbirinin tam tersi insanın arasındaki rekabet, mevcut dünyayı sarsacak ve büyük bir olay haline dönüşecektir. Bir yandan astlarıyla ve üstleriyle uğraşırlarken, diğer yandan kişisel ve politik sorunlarla yüzleşecekler, bir yandan savaş alanında strateji ve taktiklerini ortaya koyarken, diğer yandan hedeflerine ulaşmaya çalışacaklardır. Bu epik savaşın sonunda, galip gelen taraf kim olacak?

Daha çok anime makalesi okumak isterseniz anime manga kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!