Sozialen Medien

Wonder Woman 1984: Cheetah kimdir?

Wonder Woman 1984 fragmanında ilk kez karşılaştığımız Barbara Ann Minerva kimdir? Wonder Woman’ın en büyük düşmanlarından Cheetah’nın güçleri neler?

Gal Gadot ve Chris Pine‘ın bir kez daha bir araya geleceği Wonder Woman 1984 filmi için ilk fragman yayınlandı. İlk filmin gişedeki büyük başarısının ardından yönetmen Patty Jenkins ile birden fazla devam filmi kararı alan Warner Bros’un yeni filmin başarısına dair güveni de tam.

Wonder Woman 1984, 5 Haziran 2020 tarihinde vizyona girecek

Wonder Woman 1984, ilk filmde öldüğü düşünülen Steve Trevor’ın geri dönüşünün yanı sıra yepyeni karakterlerin evrene dahil edilmesine de sahne olacak. Son zamanların gözde aktörlerinden Pedro Pascal, DC çizgi romanlarının düşük segment Lex Luthor’ı diyebileceğimiz Maxwell Lord’u canlandıracak. Filmin DC çizgi romanlarından beyazperdeye taşıyacağı tek karakter Maxwell Lord değil. Wonder Woman’ın azılı düşmanlarından Cheetah, filmde yer alacak. Barbara Minerva, yani Cheetah, Kristen Wiig tarafından canlandırılacak.

Peki Wonder Woman’ın çizgi romanlardaki baş düşmanlarından Cheetah kimdir?

Cheetah kimdir?

Cheetah, Wonder Woman’ın en sık karşılaştığı düşmanlarından biri

Düşmanları arasında hem tanrılar hem kozmik varlıklar hem de insanlar yer alan Wonder Woman’a en fazla zorluk çıkaran rakiplerden biri de Cheetah. Güçleri bitkilerin tanrısı Urzkartaga tarafından bahşedilen Cheetah, çoğu hikayede kıskançlık ve nefret beslediği Wonder Woman’a karşı tüm vahşiliğiyle karşımıza çıkıyor. Cheetah, Wonder Woman’a karşı düşmanlık ve nefretten başka bir şey hissetmese de Diana’nın buna karşılığı çok farklı. Wonder Woman’a göre Cheetah, bir düşmandan çok yanlış yola sapmış ve kurtarılması gereken eski bir dost.

Cheetah karakterinin güçleri

Bugüne kadar çizgi romanlarda Cheetah ünvanını taşıyan dört farklı karakter bulunuyor

DC çizgi romanları şu ana kadar dört farklı Cheetah versiyonuna ev sahipliği yaptı. Bunlardan ilk ikisi olan Priscilla Rich ve yeğeni Deborah Domaine herhangi bir insanüstü güce sahip değildi. Cheetah karakterinin bu iki versiyonu yalnızca çita kostümü giyiyor ve Wonder Woman’a olan nefretini dövüş kabiliyetleriyle birleştiriyordu.

Cheetah karakterinin modern versiyonları olan Barbara Ann Minerva ve Sebastian Ballesteros ise bitkilerin tanrısı Urzkartaga tarafından bahşedilen özel güçlere sahip. İki isim de yarı insan yarı çita şeklinde bir meleze dönüşüyor. Ayrıca bu ikilinin insanüstü hız, kuvvet, dayanıklılık gibi özelliklerinin yanında Wonder Woman’a dahi zarar verebilecek keskinlikte pençeleri bulunuyor.

Cheetah karakterinin geçmişi

Priscilla Rich

1943 yılında yayınlanan Wonder Woman #6 çizgi romanında ilk kez okuyucuların karşısına çıkan Cheetah, Wonder Woman’ın en eski ve en sık karşılaştığı düşmanlarından biri. William Moulton Marston ve H.G. Peter ikilisi tarafından yaratılan ilk Cheetah, yani Priscilla Rich, nefret ve kıskançlığının yol açtığı kişilik bölünmesi sonucu kötüye dönüşmüş bir karakter. Cheetah karakteri, ilk ortaya çıktığı yıllar göz önüne alınırsa çizgi romanların o dönemki en fazla derinliğe sahip kötü karakterlerinden biri.

Bir diğer Cheetah olan Deborah Domaine ise 1980 yılında yayınlanan Wonder Woman #274 ile evrene katıldı. Priscilla’nın yeğeni olan Deborah, Cheetah ünvanını devralması ve aslında arkadaşı olan Wonder Woman ile savaşması için Kobra isimli bir terörist örgütün beyin yıkamasına maruz kaldı.

1985 yılında meydana gelen Crisis on Infinite Earths hikayesiyle DC, Wonder Woman markasını ve Cheetah karakterinin buradaki rolünü modernize etti. Len Wein ve George Perez ikilisinin kaleminden çıkan Barbara Ann Minerva, 1987 yılında yayınlanan Wonder Woman #7 ile Cheetah olarak yerini aldı. Karakterin yenilenmesiyle birlikte Barbara, süper güçlere sahip olan ve tanrılar ile bağı bulunan ilk Cheetah oldu. Hevesli bir arkeolojist olan Barbara Ann Minerva, bitkilerin tanrısı olan Urzkartaga’nın takipçileri tarafından yapılan nadir bir kimyasala maruz kaldı. Fakat yalnızca bakirelerin üzerinde kullanılması gereken bu kimyasal, Barbara’nın insan formunda dayanılmaz bir acı çekmesine ve çita olarak doyumsuz bir kana susamışlık beslemesine neden oldu.

Wonder Woman 1984 filminde Barbara Ann Minerva’ya hayat verecek isim Kristen Wiig

Barbara Ann Minerva, 2001 yılında çok kısa bir süreliğine Wonder Woman #170 çizgi romanıyla yerini Sebastian Ballesteros’a devretmesi dışında o tarihten günümüze dek Cheetah ünvanının sahibi olarak kaldı. Minerva, çizgi romanlarda çoğunlukla bir süper kötü olarak karşımıza çıksa da bazı hikayelerde anti-kahraman olarak da kendine yer buldu.

Çizgi romanların dışında Cheetah

Cheetah, Injustice 2 oyununda oynanabilir bir karakter olarak yer aldı

Cheetah karakterinin çizgi romanlar dışında yer aldığı ilk yapım Challenge of the Super Friends isimli animasyon dizi oldu. Bu dizide Marlene Aragon tarafından seslendirilen Priscilla Rich, süper kötülerden oluşan Legion of Doom ekibinin bir üyesiydi. Sheryl Lee Ralph tarafından seslendirilen Barbara Minerva ise Justice League ve Justice League Unlimited dizilerinde yer aldı. Bu diziler karakterin mistik yönünü işin içinden çıkararak, Barbara’yı kendisini çitaya çeviren bir genetikçi olarak tasvir etti.

Cheetah karakteri ayrıca Justice League Task Force, DC Universe Online, LEGO Batman 3: Beyond Gotham ve Injustice 2 gibi video oyunlarında da yer aldı.

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!