Wissenschaft

Yaşlılık karşıtı tedavi ilk insan deneyinden geçti

Yaşlı hücreleri öldüren deneysel yaşlılık karşıtı tedavi ilk kez insan deneyinden geçti.

Yaşlanma dediğimiz şey aslında hücrelerin ölmesi ve artık yenilerinin oluşmaması sebebiyle oluşuyor. Ama bütün hasarlı hücreler ölmez. Bir kısmı yaşlı hücreler olarak, bölünemeyen ancak hâlâ kimyasal sinyaller verebilecek şekilde dolaşır ve yaşlanmaya karşı savaşta büyük bir rol oynar.

Texas at Austin Üniversitesi’nden Nicolas Musi, MIT Technology Review dergisine verdiği demeçte şöyle diyor:

“Bu hücreler ve ürettiği maddelerin yaşlanma sürecinde kullanıldığı düşünülüyor. Buradaki fikir sağlıklı yaşlanmayı teşvik etmek ve yaşlılık hastalıklarını önlemek bakımından bu hücrelerin giderilmesinin faydalı olacağı yönünde”.

Nasıl bir deney yapıldı?

Çok erken bir deneyin sonuçlarına göre bu teoride bir şeyler olabilir. Ocak ayında, Musi ve arkadaşları bir çalışma yayınlamış ve burada ölümcül bir akciğer sorunu olan idiopatik pulmoner fibrosis (IPF) hastası 14 kişi incelenmiş ve yaşlanmış hücreleri gidereceği düşünülen bir ilaç kombinasyonu denenmiş. Üç haftalık bir çalışma boyunca hastalar dokuz lösemi ilacı (dasatinib) ve tamamlayıcı madde olarak kuersetin aldı. Deneyin sonunda, hastaların aynı zaman içinde daha önce yürüdüğü mesafenin daha fazlasını yürüyebildiği ve hiç bir ciddi yan etki olmaksızın iyi göründükleri kaydedildi.

Bir basın toplantısında, araştırmacı Jamie Justice, “Küçük olsa da, bu pilot çalışma IPF gibi yaşla ilgili hastalıkları nasıl tedavi ettiğimize ilişkin büyük bir buluş niteliğindedir. Burada, IPF ile ilişkilendirilen esaslı bir yaşlanma durumunu terapötik olarak hedef aldık ve insanlarda ilk kez erken, ancak ümit verici sonuçlar ortaya koyduk” diyor.

Yaşlanmaya karşı kesin çözümü bulduk mu?

Şimdilik, ilaç kombinasyonunun yaşlanma karşıtı tedaviye iyi gelip gelemeyeceğini söylemek zor, ancak araştırmacılar bunu bulmaya niyetliler. Araştırma ekibi şu anda 15 akciğer hastasını ve 20 kronik böbrek hastasını test etmiş durumda.

Araştırmacı James Kirkland, MIT Technology Review’e verdiği demeçte şunları söylüyor:

“Etkili sinyaller alırsak ve ciddi kötü yan etkilerle karşılaşmazsak, hayatı daha az tehdit eden koşullara sahip insanlara geçeceğiz. Herşey yolunda giderse”.

 

Kaynak: Experimental Anti-Aging Treatment That Kills Old Cells Has Passed First Human Trial | ScienceAlert

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!