Wissenschaft

Yeniden kullanılabilir bambu bardaklardaki formaldehit ve melamin riski

Bambu lifi içeren reçinelerden yapılmış kahve bardakları sıklıkla bambu bardakları olarak satılmakta ve içeceklere o kadar fazla formaldehit ve melamin salıyor ki, Alman Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü bunların sıcak içeceklerde kullanılmaması gerektiği konusunda uyardı.

Bambu bardaklar melamin reçinesinin bambu liflerle güçlendirilmesi ile üretiliyor. Tekrardan kullanılabilir özelliğe sahip olarak, bunlar eko-dost olarak pazarlanıyor; lakin bunlar biyo-bozunur özelliğe sahip değil. Melamin reçinesi bir polimer ve tehlikeli değil, ancak monomerleri olan 1,3,5-triazin-2,4,6-triamin ve formaldehit zehirli olup kansere yol açabiliyor.

Bu yaz, bir Alman tüketici grubu bambu bardaklardan salınan ve endişe verici miktarlara ulaşan zararlı bileşikleri keşfetti. BfR’nin değerlendirmesine göre 70 °C sıcaklıkta bulunan içeceklerde “alarm” seviyesinde toksin bulunduğu aktarıldı; bu değerler AB’nin yetişkinler için önerdiği sınırdan 30 kat ve çocuklar için belirlenen sınırdan 120 kat daha yüksek. Bu kimyasalların bir kere alınması sorun yaratmıyor; BfR’ye göre bambu bardaktan düzenli olarak alınan bu kimyasalların ciddi sağlık sorunu yaratması bekleniyor.

BfR, formaldehit için 228 adet ve melamin
için 180 adet bambu bardağı test etti. Her durumda, bardakların %35’inden
fazlası güvenlik sınırını aşan miktarlarda zararlı kimyasal saldı. Bunun
ötesinde, melamin (ancak formaldehit değil) miktarının tekrarlayan şekilde
sıcak ve hafifçe asitli sıvılar tüketilirken arttığı bulundu.

Bambu dolgusu olmadan üretilen melamin bardakların de zararlı maddeler saldığı bulundu, ancak miktarları ciddi oranda daha düşük. Stuttgart’daki bir gıda kontrol laboratuvarında çalışan analizciler, bambu liflerinin polimer ağı içindeki çapraz bağlanmayı azalttığı sonucuna vardı. Sıcak sıvılar malzemeye daha kolay sızıyor ve reçineyi hidrolizleyip parçalıyor.

Kaynak: Chemistryworld.com | Reusable bamboo mugs leach dangerous amounts of formaldehyde and melamine

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!