Technologie
Trend

2020 Yılında Gerçekleşecek Teknolojik Gelişmeler

2020 ve Ötesinde Davos’ta Öne Çıkacak Teknolojiler

2020 Yılı Teknolojik Gelişmeleri ; Dünya Ekonomi Forumu için her yıl olduğu benzer biçimde bu yıl da İsviçre’nin meşhur Davos nahiyesinde bir araya gelen dünya liderleri, iş insanları, girişimciler, medya temsilcileri bu sefer “Küreselleşme 4.0” terimini masaya yatırdı.gelecekteki teknolojik gelişmeler .

Zirvede artan milliyetçilik ve korumacılık döneminde kültür ve ekonomilerin birbirine olan bağlılığına vurgu yapılırken, yaşanmış olan teknolojik dönüşümle beraber öne çıkan stratejiler konuşuldu.

Peki gelecek yıllarda düzenlenecek zirvelerde Davos’ta, hangi mevzular ve teknolojiler ön plana çıkabilir. CNBC kısa bir toparlama yapmış oldu;

Yeni Nesil Yaşam Bilimleri

Gen düzenleme ve genetik mühendisliği tıpta, tarımda ve bilimsel araştırmalarda devrimsel dönüşümlere yol açıyor. CRISPR teknolojisinin kullanımıyla insan genomunun modifiye edilmesi mühim gelişmelere yol açacak. Genetik hastalıklara müdahele etmeyi, zararı dokunan mikropları yok etmeyi, daha verimli ve sıhhatli yiyecekler üretmeyi, nesli tükenmekte olan canlıları korumayı başarabiliriz.

Sentetik biyolojide yaşanacak gelişmeler oldukça mühim. Doğada bulunmayan biyolojik yeni bileşenler üreterek bioyakıt, biyokimyasallar, biyoelektrik ve yeni tedavi şekilleri geliştirmek mümkün olabilir.

Ama etik tartışmaların da en yüksek düzeye yetişmesi mümkün.

Akıllı Şehirler ve Ehnerji Altyapıları

Tüm dünyada şehirleşme hızla artarken kaynaklar tükeniyor, trafik ve insan yoğunluğu yaşamı zorlaştırıyor. Yeni teknolojilerle beraber akıllı atık yönetimi, akıllı toplu taşıma sistemleri, kablosuz ağlar, enerji tasarruflu ve birbiriyle bağlantılı sistemler, rota optimizasyonu yazılımları, içinde yaşadığımız şehirleri daha yaşanabilir bölgeler haline getirecek.

Sadece ABD’de ticari enerji kullanımında yapılacak %20 tutum, ekonomiye senelik 80 milyar dolarlık bir katkı anlamına geliyor.2020 Yılı Teknolojik Gelişmeleri

Yeni Nesil Mobilite

Otonom sürüş teknolojisi ulaşımda yaşanmış olan verimsizliği ve harcamaları azaltacak. 2030 itibarıyla elektrikli ve hibrit otomobil satışının, toplam satışın %30’una yetişmesi planlanıyor. Bu da hava kirliliğinin azalması ve küresel ısınmanın yavaşlaması anlamına gelebilir. 2020 Yılı Teknolojik Gelişmeleri .

Elektrikli ve otonom araçların yaygınlaşması, uçan taksilerin yaşamımıza girmesi akıllı şehirlerin gelişmesiyle aynı paralelde gerçekleşecek.

5G – Beşinci Nesil Kablosuz Bağlantı

Beşinci nesil kablosuz bağlantı (5G), ağ bağlantı hızlarında trajik bir artışa sebep olacak. Sürücüsüz otomobiller, nesnelerin interneti, artırılmış gerçeklik, uzak mesafeli ameliyatlar 5G’nin yüksek bağlantı hızları ve düşük gecikme süreleri yardımıyla yaygınlaşacak.

Robotik ve İnsan Gücünün Durumu

Bugün Endüstri 4.0‘ı mümkün kılan robotik teknolojileri ilerlemeye devam ederken, yazılım ve donanımda yaşanmış olan yeni gelişmeler, ekonomimizin her alanına robotların dahil olmasını mümkün kılacak. İnsanlarla aynı ortamda çalışacak koloboratif robotlar ve üretim sahalarının haricinde vazife alacak servis robotları yaygınlaşacak. geleceğin teknoloji dünyası iyi mi olacak .

Yeni Nesil Bilgi İşlem

IBM System One

Son dönemde tesirini fazlaca hissetmeye başladığımız suni zeka ve makine öğrenmesi teknolojileri, yeni nesil programlama ve gelişmiş informasyon işlem yapılarına gerekseme duyuyor. Bu durum çip tasarımlarında yeniliklere ve kuantum bilgisayarlar benzer biçimde teknolojilerin yaygınlaşmasına yol açacak.

Siber Güvenlik

İnsanlık dijital dünyayla daha çok iç içe geçmeye başladıkça, siber kabahat oranları da artıyor. Bankaların, perakendecilerin, toplumsal medya platformlarının daha ilkin yaşanmamış seviyede kişisel veriye ulaşım imkanı var. Farklı sektörlerde pek oldukça şirket oldukça daha çok veriden görevli hale geliyor.

Yapay zeka, makine öğrenmesi ve bulut bilişim teknolojilerinde yaşanmış olan gelişmler tüm bu verileri koruma yolunda ciddi bir kararlılık ve planlamayı mecburi kılıyor.

Uzayın Ticarileşmesi

Hususi uzay şirketleri kendi haiz oldukları uydularla, yerçekimsiz ortamlarda, daha ilkin mümkün olmayan deneyleri ve veri transferlerini gerçekleştiriyorlar. Uzayın ticarileşmesi araştırmacıların ve yeni nesil girişmicilerin insanlık ve bilimle ilgili yeni sorular sormalarına ve yeni cevaplar almalarını sağlıyor. 2020 teknolojileri .

Bununla beraber uzay turizmi, uzay madenciliği benzer biçimde yepyeni sektörler hususi şirketlerin karşısına yeni iş alanları olarak çıkıyor.

Gelecekteki teknolojik gelişmeler :2019 yılı itibariyle 5G, blok zincir ve suni zeka alanında birçok yeniliğin tanıtımı yapılmış oldu. Öncesinden bir tek bilim kurgu filmlerinde karşılaştığımız teknolojilere ulaşmamıza oldukça azca bir süre kaldı. 2020 senesinde yaşanacak teknolojik değişimlere gelin daha yakından bakalım.Geçtiğimiz yıllarda suni zeka, sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik, bulut sistemi benzer biçimde alanlardaki teknolojik gelişmeler devamlı birbiriyle rekabet içinde olmuştur. Ancak bu rekabetin içinde sanki hep aynı şeylerin süslenmiş halini görüyor gibiydik. 2020 senesinde ise bu değişecek ve hakkaten üst düzey teknolojik değişimlerle tanışacağız. Peki nedir bu teknolojik değişimler?

5. Nesil Mobil Telekomünikasyon Hizmeti: 5G

2020 yılı itibariyle 5G teknolojisi küresel olarak kullanılmaya başlanacak. Dünyadaki en büyük android telefon üreticileri şimdiden 5G destekleyen telefonları üretmeye başladı. 5G teknolojisi tam anlamıyla kullanıma sunulduğunda ortalama bin kat daha çok mobil veriyi denetim edebileceğiz. gelecekteki bilimsel ve teknolojik gelişmeler .

5G’nin yarar sağlayacağı öteki bir alan ise sürücüsüz otomobiller. Bu biçim teknolojilerde birkaç saniyelik gecikmenin bile önemi büyük olduğundan 5G yardımıyla bu sektörde hızla gelişmeye başlayacaktır.

Bağlantı Kalitesinde Son Nokta: Wi-Fi 6

Wi-Fi 6 ve 5G birbirinden oldukça değişik teknolojilerde olsa, 2020 senesinde ikisi beraber kullanılarak ev ve ofislerde ultra süratli bağlantı imkanı sağlayacak. Wi-Fi 6 yardımıyla Wi-Fi 5’teki maksimum indirme hızının 3 kat fazlasına erişim mümkün olacak. Bunun yanında Wi-Fi 6 ile beraber oldukça daha süratli veri akışı sağlanabilecek. Yani bir dağıtıcıya sorunsuzca bağlanabilen şahıs sayısı artacak ve Wi-Fi vasıtasıyla kulanılan verilerin kalitesi artacak. gelecekteki teknolojik icatlar .

Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi, Veri Analitiğinde Büyük Bir Araç Olacak

Adını sıkça duyduğumuz suni zeka teknolojisinin kullanımı giderek artmakta. Analitik alanına yatırım yapmak isteniyorsa, en önce suni zeka ve makine öğrenimi alanlarına da yatırım yapılması gerekmektedir. Veri analizi yaparken bir insan yerine suni zekayı kullanmak işin daha süratli bitmesini ve daha tutarlı sonuçlar çıkmasını elde edecektir. Geçtiğimiz yıllarda da suni zeka ve makine öğrenimi esasen oldukça iyi bir yerdeydi. Ancak 2020 senesinde bu alanların hızı ve kullanımı oldukça daha çok artacak.

Sanal Asistanlar, Günlük Hayatımızı Kolaylaştırmak İçin Geliyor

Siri yada Google Asistan benzer biçimde sanal asistanlar birçok mevzuda hala teknolojik olarak geride kalmış durumda. Zira bu asistanlarla bir mesajı bile konuşarak tamamen doğru bir halde yazamıyorsunuz. 2020 yılına gelindiğinde ise konuşan suni zeka asistanları mevzusunda büyük bir ilerleme kaydedilecek. Mesela Microsoft, sanal asistan sistemi üstünde bir tek konuşulanı doğru anlayabilsin diye oldukça sıkı bir emek verme sürdürüyor.

Günümüzün Oldukça Büyük Sorunlarından Biri: Dijital Gizlilik

Geçtiğimiz yıllarda teknoloji şirketlerinde yaşanmış olan gizlilik skandalları, Amerika Birleşik Devletleri’nde teknoloji şirketlerine araştırma yapılması ve AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği getirilmesi yardımıyla 2020 senesinde dijital gizlilik mevzusunda büyük değişimler yaşanacak. Veri toplama işlemi gerçekleştiren firmalar 2020 senesinde bunu daha çok farkındalıkla gerçekleştirecek ya da buna zorunlu duracak diyebiliriz.

Akıllı Şehirler, Otonom Drone’lar ve İnternet Ağına Bağlı Araçlar

Uzun senelerdir hayallerimizi süsleyen bu mevzularda oldukça fazla konuşuluyor sadece kayda kıymet bir ilerleme hemen hemen kaydedilmedi. 2020 senesinde gelecek 5G ve Wi-Fi 6 teknolojileri yardımıyla bu alanlardaki gelişmeler hayal olmaktan çıkacak diyebiliriz. Bu alanda ilk gelişmeyi Tesla şirketinden görmeyi bekliyoruz sadece Elon Musk haricinde Intel, Nvidia, Qualcomm ve BMW, Volvo, Ford benzer biçimde firmalar de beraber bu mevzu hakkında çalışıyor. Uber ise kendi otonom araçlardan oluşan filosunu kurmaya hazırlanıyor. Amazon, otonom drone’lar ile sipariş ulaştırmak için büyük bir emek verme sürdürüyor. 2020 yılı bu alanlarda değişimler görmek için güzel bir yıl olacak.2050 senesinde teknoloji.

İlginizi çekebilir : Gelecekte Gerçekleşmesi Muhtemel Teknolojik Gelişmeler

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!