Technologie
Trend

Gelecekte Gerçekleşmesi Muhtemel Teknolojik Gelişmeler

Gelecekte Olması Beklenen Teknolojik Gelişmeler

Gelecekte Gerçekleşmesi Muhtemel Teknolojik Gelişmeler . 2050 yılı dendiğinde, asırlar sonrası şeklinde gelse de yalnız 30 yıl kaldı. O zamanı hayal etmeye çalıştığımızda ise bambaşka bir dünya gözümüzde canlanıyor. Fakat işin aslı şimdiden ne ile karşılaşacağımız hakkında bir fikrimiz var. Halihazırda birçok çevresel ve toplumsal sorunumuz var ve 2050 yılına kadar teknolojini yardımı ile bu tarz şeyleri çözebilecek miyiz göreceğiz.

Bu yazı hazırlanırken birçok araştırma yapılmış oldu. Belki de bunlardan en önemlisi dünyanın önde gelen fütüristlerinden ve oldukca satanlar içinde yer edinen kitapların yazarı Ray Kurzweil’in mevzu ile ilgili araştırmaları. Kurzweil’in öngörüleri o denli başarı göstermiş ki Google onu suni zeka çalışmalarının başına getirdi. Kurzweil bugüne dek yapmış olduğu tahminlerin yüzde 86’sında haklı çıktı. gelecekteki teknolojik gelişmeler .

Nanobotlar Beynimizin Bulut Teknoloji İle Bağlantı Kurmasını Sağlayacak

Geleceğin teknolojisi: Nanobotlar. Kurzweil’e bakılırsa 2050 yılına kadar nanobotlar yardımıyla beynimizi bulut teknolojisine bağlayabileceğiz ve bu bizlere sanal gerçekliğin içine dalma fırsatı sunacak. Akıllı telefonlar ile yapabildiklerimizi beynimizle de yapabilmeye ve bulut içinde neokorteksimizi* genişletebilmeye başlayacağız. Bu da bellek sorunlarının ortadan kalkmasını sağlayacak.

*Neokorteks: Neokorteks, öteki adlarıyla neopalyum ya da izokorteks, memeli beyninin bir parçasıdır. Beyin hemisferlerinin en dış tabakasını oluşturur ve I. en dışta, VI. en içte olmak suretiyle 6 tabakadan meydana gelir. Beyin korteksinin bir parçasıdır. Duyu algılaması, motor emirlerin oluşumu, uzaysal muhakeme, bilgili düşünme ve dil şeklinde yüksek fonksiyonların yürütülmesinde vazife alır. gelecekteki teknolojik icatlar .

Yapay Zeka Sayesinde İnsanlar Reenkarnasyon Geçirebilecek

Kulağa ürkütücü gelse de ya da bir çok dindar buna şiddetle karşı çıkacak olsa da, Kurzweil’e bakılırsa suni zeka yardımıyla sevdiklerimizi geri getirebileceğiz.

Kurzweil, 2050 yılına kadar nanobotları kullanarak insanların beyinlerinden hatıralarını toplayabileceğimizi öngörüyor. Bunu DNA örneği ile destekleyerek yaşamını yitirmiş birinin sanal versiyonunu hayata döndürebileceğiz. Eğer ilginizi çeken bir mevzu ise, bununla ilgili “The Discovery” adlı bir film de yapılmış oldu. Gelecekte Gerçekleşmesi Muhtemel Teknolojik Gelişmeler . gelecekte teknoloji alanında ne şeklinde emekler yapılabilir .

Yapay Zeka Yeni İşler Yaratacak

Biroldukca insan Yapay Zeka’nın ileride insanların yerini robotların almasını sağlayacağını düşünüyor ve insanların işi olmayan kalacağından endişeleniyor. Fakat Forbes dergisine bakılırsa, 2020 senesinde Yapay Zeka 2,3 milyon yeni iş yaratırken yalnız 1,8 milyon işi insanların elinden alacak. Üstelik bu yalnız 2 yıl sonrasının öngörüsü! 30 yıl sonrasında neler olabileceğini gelin siz tahmin edin.

Nesnelerin İnternet’i Ürün Tasarımından Etken Faktör Olacak

Yine Forbes dergisine bakılırsa, 2020 senesinde elektronik aletlerin yüzde 95’i İnternete bağlı olacak. 2050 yılına gelindiğinde ise derhal her şey bulut teknolojisine ve İnternete bağlı hale gelmiş olacak. gelecekte teknolojik alanda ne şeklinde emekler yapılabilir .

Uzay Turizmi: Yörüngede Bir Hafta

Business Insider’a bakılırsa uzay turizmi 2050 senesinde ulaşılabilir olsa da, yalnız oldukca zenginlerin deneyimleyebileceği bir seyahat olacak. Jeff Bezo’nun Blue Origin ve Elon Musk’ın SpaceX programları, gelecekteki bu yeni gezim adımının öncüleri durumunda. Tahminen ortalama 100 milyon dolar karşılığında yörüngede yedi gün gezilebilecek. Yani 2050 senesinde yalnız varlıklı insanoğlu için bu fırsat ortaya çıkmış olacak. Bu seyahatin kolay kolay ucuzlamayacağı da aşikar. Gelecekte Gerçekleşmesi Muhtemel Teknolojik Gelişmeler .

Otonom Araçlar Sürüş Güvenliğini Artıracak

Bu yıl haberlerde sıkça karşılaştığımız otonom araçların niçin olduğu kazalara karşın, suni zeka yollarda yaşanmış olan ölüm ve yaralanmaları ciddi oran azaltacak şeklinde duruyor. Stanford Üniversitesi’nin raporuna bakılırsa otonom araçlar yalnız trafikteki kaza, ölüm ve yaralanma vakalarını azaltmakla kalmayacak, hem de yaşam biçimimizi de değiştirecek potansiyele haiz. Başka bir deyişle, kendimize daha çok vakit ayırmamıza yarayacak.

Artan rahatlık ve azalan çaba sebebiyle, otonom araçlar ve ortak vasıta kullanımı insanların yaşayacakları bölge seçimlerini de değiştirebilir. gelecekte kullanılacak akıllı ürünler .

Telefonunuzu Bitkiler İle Şarj Edebileceksiniz

Telefonunuzu bir nebat ile şarj edebileceğinizi biliyor muydunuz? Ormanlar geleceğin enerji kaynakları olabilir. Şu anda bile olası olan bu durum, Bioo adındaki temiz enerji şirketi tarafınca denenmeye başladı bile. Firma bitkilerin fotosentezinden enerji üretebiliyor.gelecekte teknoloji iyi mi olacak kompozisyon .

Okyanuslardaki Isı Enerjisi İle %100 Temiz Enerjiye Ulaşılabilir

Okyanusların ısı enerjisi bugüne dek el değmeden gelebilmiş ve dünyanın en büyük temiz enerji deposu. Halihazırda Bluerise adındaki bir şirket, okyanuslardaki ısı enerjisini endüstri tipi elektrik enerjisine dönüştürmek için kolları sıvadı. Bu enerji türü, fosil yakıtları tamamen gereksiz kılarken depolama şeklinde sorunları olan öteki temiz enerji türlerini de alt edebilir. Okyanuslardaki ısı enerjisi, gece gündüz ve tüm yıl süresince kesintisiz bir kaynak olması sebebi ile gelecekte oldukça mühim bir rol oynayabilir.

AB’de 2020 Senesinde 800 Bin Bilgi İşlem Çalışanı İhtiyacı Doğacak

Avrupa’da büyük bir yazılım geliştirici talebi bulunsa da, data işlem eğitimi yalnız İngilizce dilinde veriliyor. 24 değişik resmi dilin konuşulmuş olduğu Birlik’te, ana dili İngilizce olmayanların kendi dilinde eğtim alma arzuları yadsınamayacak bir gerçek. Öte taraftan belli başlı firmaların gereksinimlerini karşılayacak mensubu yetiştirmek için birçok okul, akademi ve üniversite de kuruluyor. Tüm bunlara karşın 2020 yılına kadar bu probleminin çözülmesi pek de ihtimaller içinde değil. Bahsi geçen talep sadece 2050 senesinde karşılanabilecek şeklinde görünüyor.geleceğin teknoloji dünyası iyi mi olacak .

El Değmemiş Bölgelerin Drone İle Keşfi

Yeraltı madenciliğinde bazı bölgelere ulaşmak imkansıza yakındır. Fakat Inkonova şeklinde firmalar, bu şekilde bölgeler için uçabilen, yerde giden ve tırmanabilen dronelar geliştiriyor. Bu dronelar hem de laser teknolojiyi kullanarak istenilen alanı tarayıp 3 boyutlu haritasını da çıkarıyor. Bu ve benzeri gelişmiş robot teknolojileri yardımıyla insanoğlu, el değmemiş ya da ulaşılması olanaksız bölgelerde de söz sahibi olabilecek.

Bugün Var olan İşlerin Yaklaşık Yarısı 2050 Senesinde Ortadan Kalkmış Olacak

Dünya sandığımızdan oldukca daha süratli değişiyor ve bizim de öğrenmemiz gerekenler ve öğrenme şeklimiz de aynı şekilde değişmeli. İşverenler de çalışanlarının ustalaşmış gelişimlerine katkı sağlamak adına, iş yerinde eğitim kültürü yapmaya başlamalı.

Bu gelişmeler ve yenilikler bizim garip ve takip etmeye kıymet bulduğumuz birkaç örnek. Araştırma yapıldıkça yukarıdaki listenin uzayıp gideceği aşikar. gelecekteki teknolojik aletler .

İlginizi çekebilir : 2020 Yılında Gerçekleşecek Teknolojik Gelişmeler

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!