Technologie

2020’de otomotiv sektöründe vergi indirimi yapılacak mı?vergi indirimi

Otomotiv sektörünün kötü gidişini durdurmak için 2020 senesinde bir vergi indirimi yapılıp yapılmayacağı hakkında dikkat çeken açıklamalar yapıldı.

Otomotiv sektörü son 2 yıldır git gide dibe gidiyor. Artan fiyatlar ile birlikte alım gücü düşen sürücüler yeni araç almakta zorlanıyor. Bu durum yıl sonu satış rakamlarını da bire bir etkiliyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde 2019 yılına ait araç satış verileri açıklanmış ve toplam satışın 500 binin altında kalacağı söylenmişti. 2017 senesinde 1 milyonu görmüş bir pazar için oldukça kötü bir durum. Ek olarak hatırlatmak gerek ki sektörü ayakta tutan iç pazar değil, ihracat sektörünün hakaretli olması. Durumlar böyleyken fiyatların daha da artmaması için akıllara aynı soru geliyor. Otomotiv sektöründe daha önce yapıldığı gibi vergi indirimi yapılacak mı? Henüz konu ile ilgili olumlu veya olumsuz bir açıklama yapılmadı. Ancak sektörden isimler bu indirimlerin gerçekleşmesi için çalıştıklarını ve gerçek olması halinde sektöre pozitif yansıyacağını dile getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Vergi indirimi olumlu sonuçlar verecektir

OSD Yönetim Kurulu Başkanı Yenigün konu ile ilgili, “Belli bir dönem ÖTV-KDV, belli bir dönem faiz, belli bir dönem başka bir destek oluyor ama bunların bir süreklilik arz etmesi gerekiyor ve bir ekosistem olarak bunu düşünmek gerekiyor. Burada mesela, yıl sonu itibarıyla hurda teşviki bitiyor. Geçen sene başlamıştı. Yine yıl sonu itibarıyla faiz desteği bitiyor. Dolayısıyla sanki 1 milyonluk endüstri varmış gibi 1 Ocak 2020’den itibaren bir otomotiv endüstrisi beklentisi var maalesef. Buna karşı pek de söylenecek bir şey yok. Bir şeylerin değişmesi gerekiyor. Bunlarla ilgili çalışmalarımızı ve tekliflerimizi yapıyoruz, bakanlarımızla görüşüyoruz. Umarım önümüzdeki dönemde yine teşvik edici bir mekanizma içinde satışların artmasını bekleyeceğiz.” dedi. Gelişmeleri LOG.com.tr’den takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Citroen C5 Aircross tanıtım filmi

Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!