Wissenschaft

Arduino ile Maker hareketi

Hepinize merhaba. Bu yazımda son yıllarda oldukça popülerleşen Maker ve DIY (do it yourself – kendin yap) hareketlerinin en vazgeçilmez parçalarından bir tanesi olan Arduino’ dan, Arduino ile nasıl herkesin (bir doktor olarak benim bile) kolayca “basit elektroniğe giriş” yapabileceğinden bahsedeceğim ve Arduino ile yaptığım birkaç projeyi sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle Arduino nedir? Arduino’nun resmi sitesinden birebir alırsak Arduino: “Kullanımı son derece kolay olan donanım ve yazılımlardan kaynak alan açık kaynak kodlu bir platformdur. Amaç, toplumun her kesiminden insanın interaktif projeler geliştirebilmesidir.” Bana sorarsanız ise Arduino’yu şu şekilde tanımlayabilirim: “Bir LED’i yakıp söndürmekten kendi 3 boyutlu yazıcınızı, uzaktan kumandalı helikopterinizi hatta akıllı evinizi yaratmaya uzanan uzun ve karmaşık yoldaki en önemli yol göstericiniz.”

arduino-ile-maker-kareketi-bilimorg-2

Arduino, basitçe üzerinde USB çıkışı, güç girişleri – çıkışları ve dijital – analog olmak üzere giriş ve çıkış pinleri bulunduran elektronik bir kart. Karta projenizin gerekliliklerine göre USB, adaptör veya pil ile güç sağlayabiliyorsunuz.

Farklı modelleri olan kartlardan en popüler, basit olanı ve ençok kullanılanı Uno modeli. Modelde 14 dijital, 6 tane analog pin bulunmakta. Analog ve dijitalden biraz bahsetmek gerekirse. En basitinden analog 0 ile 1024 arasında herhangi bir değeri alabilir. Örneğin analog pine bir ışık sensörü bağlarsanız tam karanlıkta size 0, tam aydınlıkta ise 1024 değerini verir. Bu aralıktaki her ışık şiddeti için size 0 ile 1024 arasındaki bir sayıyı verir. Dijitalde ise 0 ve 1 vardır. Yani durum ya vardır ya da yoktur. Bilgisayardaki yazılımdan USB kablo aracılığıyla Arduino’nun asıl beyni olan Atmega 328 çipine kodlanan bilgiler işte bu pinlerden gelen bilgileri okuyor ve yine gerekli pinleri açıp kapatarak projenizi çalıştırıyor.

arduino-ile-maker-kareketi-bilimorg-3

Sistemin yazılımı ise oldukça kolay, zaten yazılım işini çok da bilmenize gerek yok. Benim de yaptığım gibi hazır kütüpheler kullanarak ve onları modifiye ederek neredeyse tüm ihtiyaçlarınıza cevap bulabilirsiniz. Yine de bir örnekle yazılımın mantığını açıklamak istiyorum. Basit bir butona basınca led yansın devresinin yazılımı işte aşağıdaki gibi..

 

const int buttonPin = 2;   // Burada butonumuzu 2 numaralı pine bağladığımızı söylüyoruz

const int ledPin = 13;  //LED’ imizi ise 13 numaralı pine

void setup() {

pinMode(ledPin, OUTPUT); //led’ i bağladığımız pin çıkış pini olmalı

pinMode(buttonPin, INPUT); //butonu bağladığımız ise giriş, çünkü butonun durumunu okuyacağız.

}

void loop() {

if (buttonState == HIGH) { // eğer butona basılıyorsa (yanı buton HİGH ise)

digitalWrite(ledPin, HIGH);   // Led’ i yak (yani HİGH yap).

}

else {

digitalWrite(ledPin, LOW);   //geri kalan tüm durumlar için Led’ i söndür.

}

}

 

İşte bu gibi basit kalıplar kullanarak devreler kullanmak mümkün.

Arduino kendi sitesindeki learning bölümünde aslında bilmeniz gereken her şeyi adım adım anlatmış. Bunun yanısıra sitede güzel bir forum da var. Yazıyı çok da uzatmak istemiyorum ve sizi yaptığım birkaç projenin fotoğraf ve videolarıyla baş başa bırakıyorum.

arduino-ile-maker-kareketi-bilimorg-4

Kendin yapcı birçok insanın kullandığı ve edindiği tecrübeleri internet ortamında paylaştığı bu günlerde Arduino kullanarak projeler yapmak gerçekten hiç de zor değil. Bu konuda yazılmış yüzlerce kitap, açılmış binlerce internet sitesi mevcut. Sadece yapmanız gereken meraklı olmak ve kendinizi en iyi şekilde eğitmek. Başarılar.

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!