Wissenschaft

Çin, yapay güneşini tamamlıyor

Kasım ayında, Çinli araştırmacılar, Deneysel Gelişmiş Süper İletken Tokamak (EAST) -gerçek Güneş’in enerji üretmek için kullandığı nükleer füzyon sürecini taklit etmek için tasarlanmış bir “yapay güneş” reaktörünün 100 milyon santigrat derece elektron sıcaklığına ulaşarak bir dönüm noktasına ulaştığını açıkladılar. Şimdi ise, yetkililer bu yıl yeni bir yapay güneş inşaatını tamamlayabileceklerini söylüyorlar. Bu cihazın iyon sıcaklığında bir kilometre taşı olarak görüp, nükleer füzyonun gücünden yararlanmaya bizi bir adım daha yaklaştırdığını ifade ediyorlar.

Çin Ulusal Nükleer Anonim Şirketi yetkililerinde Duan Xuru,
Çin Halkı Siyasi Danışma Konferansı’nın yıllık oturumunda, mühendislerin
ülkenin 2019’da HL-2M Tokamak’taki inşaatını tamamlayacağını açıkladı.

Global Times’a göre Duan ifadelerde bulundu:

  #Neun Jahre Doktorarbeit – na und? – Hinterm Mond gleich links

“Yapay güneşin plazması esas olarak elektronlardan ve iyonlardan oluşur. Ülkenin mevcut Tokamak cihazları çekirdek plazmasında 100 milyon derecenin üzerinde bir elektron sıcaklığına ve cihazda enerji üreten iyon ise 50 milyon santigrat derecelik iyon sıcaklığa ulaşmıştır.”

Duan’a göre, HL-2M Tokamak, gerçek Güneş’in iyon sıcaklığından yaklaşık yedi kat daha sıcak olan 100 milyon santigrat derece iyon sıcaklığına ulaşabilecek. Bu durum Global Times’a göre nükleer füzyondan yararlanma hedefine ulaşmak için üç zorluktan birinin aşıldığı anlamına geliyor. Eğer tüm bu söylenenler gerçekleşirse, cihaz gelecekteki nükleer füzyon reaktörleri için bir şablon olarak hizmet edebilir ve sınırsız temiz enerji rüyasına bir adım daha yaklaştırabilir.

Kaynak: Chinese Officials Say Their “Artificial Sun” Will Be Completed This Year | ScienceAlert

  #F2Pool, Astronomik Ether İşlem Ücretini Geri Ödedi

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"