Allgemeines

#COVID-19: Sigara Tüketiminin Koronavirüs Üzerindeki Etkileri #SosyalMedya #Tv #BB

COVID-19: Sigara Tüketiminin Koronavirüs Üzerindeki Etkileri

Unutmayın, sigara içmeniz demek parmaklarınızı dudaklarınızla temas ettirdiğiniz anlamına geliyor. Bu da virüsün elden ağza geçme olasılığını büyük ölçüde arttırmaktadır. Yapılan araştırmalar sigara tüketen bireylerin COVID-19 riskini arttıracak akciğer hastalığı veya azalmış akciğer kapasitesine sahip olabileceğini göstermektedir.


Sigara Tüketiminin Koronavirüs Üzerindeki Etkileri

Sigara ve Koronavirüs Enfeksiyonu

Sigara içen kişiler genellikle akciğer ve göğüs hastalıkları gibi solunum yolu enfeksiyonları açsından daha yüksek risk altında olduğu bilinmektedir. Özellikle sigara içen bireyler, son zamanlarda tüm dünyayı etkisi altına alan ve binlerce kişinin ölümüne sebep olan COVID-19 (SARS-CoV-2) enfeksiyonuna karşı daha yüksek risk altında olabileceğine dair sayısız kanıt bulunmaktadır. Öte yandan sigaranın akciğerlere büyük ölçüde zarar verdiği, damar tıkanıklığına sebep olduğu ve hatta ölümcül hastalıkların oluşumuna davetiye çıkarttığı bilinmektedir. Bu sebeple sigara içen bireylerin gerek COVID-19 enfeksiyonu olsun gerekse diğer hastalıkların oluşumu olsun yakalanma riski diğer bireylere oranda daha yüksektir. Öyleyse artık sigarayı bırakmanın vakti geldi de geçiyor bile! Çinli doktorların koronavirüse yakanmış 99 hasta üzerinde yaptığı araştırmalar, sigara içen bireylerin yaşlılara göre ölme riskinin daha fazla olduğunu göstermektedir. 


Sigara İçmek Koronavirüs Riskini Nasıl Arttırır?

Sigara ve Koronavirüs Enfeksiyonu

Sigara içmek grip gibi akut solunum yolu enfeksiyonları için bir risk faktörüdür. Sigara içen kişilerin grip olma olasılığı daha yüksektir ve sigara içmeyenlere göre daha kötü bir enfeksiyona yakalanma olasılığı daha yüksektir. Koronavirüs yeni bir virüs olmasına rağmen, sigara içmenin koronavirüs enfeksiyonu için de bir risk faktörü olduğu ortaya çıkmaktadır. , Koronavirüs enfeksiyonu tıpkı gripte olduğu gibi sigara içen kişilerde daha şiddetli olabilir.

1. Zayıflamış kalp ve akciğer

Sigara içmek kalbinizin ve akciğerlerinizin işlevini etkiler, grip veya koronavirüs gibi akut bir enfeksiyona cevap vermeyi zorlaştırır. Sigara dumanı akciğerlerdeki doğal bariyerleri enfeksiyona karşı hafifletir ve SARS-CoV-2 virüsünün akciğer yüzeyine yapışmasını ve akciğer dokusunu enfekte etmesini kolaylaştırabilir.


2. Yüze dokunmak

Coronavirüs hapşırma veya öksürük damlacıklarına yayılır. Virüsün sizi enfekte etmesi için burnunuza veya ağzınıza girmesi gerekir. Bu doğrudan veya dolaylı olabilir (ellerde, nesnelerde, yüzeylerde). Bu süreçte herkesin yüzüne dokunmayı bırakması tavsiye edilmektedir ancak sigara içiyorsanız, yüzünüze, özellikle ağzınıza dokunma olasılığınız daha yüksek olacaktır. Bu durum beraberinde enfekte olma riskinizi de arttırmaktadır.


3. Fiziksel olarak başkalarına yakın olmak

Sosyal uzaklaşma yada bir başka deyişle sosyal izolasyon, koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olmak için alınan en büyük önlemlerdendir. Bunu, potansiyel olarak enfekte olmuş bireylerle sağlıklı bireyler arasındaki teması en aza indirerek yapmak gerekmektedir. Sizinle diğer insanlar arasında 2 metre (6,5 feet) boşluk bırakmalısınız ancak insanların sigara içerken fiziksel olarak yakın olma olasılıkları daha yüksektir. 


4. Sigara paylaşımı

Koronavirüse karşı alınabilecek önlemler kapsamında iyi hijyen ve uygun el yıkama en önemli koşullar arasında gösterilmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın ve diğer halk sağlığı doktorlarının tavsiyesi, ağızlarımıza dokunan nesneleri, örneğin şişeleri veya bardakları paylaşmamamız gerektiğidir. Bu, genellikle insanlar arasında paylaşılan sigaralar için de geçerlidir.


5. Pasif içicilik

Kapalı bir ortamda sigara içmek, size en yakın olanları riske atar, çünkü ikinci el dumanına maruz kalma, vücudun koronavirüs gibi savaşan enfeksiyonlara karşı doğal direncini etkiler. Çocuklar özellikle daha hızlı nefes aldıkları ve akciğerleri, hava yolları ve bağışıklık sistemleri hala geliştiği için ikinci el dumanına karşı savunmasızdır. Bundan kaçınmanın ve başkalarını korumanın en iyi yolu sigarayı bırakmaktır. Bunun nasıl yapılacağı konusunda tavsiye almak için ALO 171 sigara bırakma hattını arayabilir, 182’yi tuşlayarak Merkezi Hastane Randevu Sistemi’nden randevu talebinizi oluşturabilirsiniz. 


Sigara içen kişiler risk altında mı?

Sigara ve Koronavirüs Enfeksiyonu

Sigara içen kişilerin COVID-19 hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğuna dair kesin bir sonuç bulunmasa da, bu enfeksiyonun genel olarak akciğer rahatsızlıkları veya altta yatan bazı hastalıklara bağlı olarak risk oluştuduğunu biliyoruz. Bu durum sigara içen kişilerin sigara içmeyen kişilere kıyasla COVID-19 enfeksiyonuna yakalanma riskinden çok daha ağır semptomlar gösterebileceği anlamına geliyor. 

Solunum yoluna bağlı olarak gelişen koronavirüs salgını, herhangi bir tütün veya tütün ürününün (sigara, e-sigara, nargile vb.) tüketiminden doğan duman sonucunda çevreye ciddi ölçüde zarar verebilmektedir. Öte yandan sigara içen kişilerin elleriyle yüzlerine ve ağızlarına daha fazla dokundukları bilinmektedir. Bu da sigara içen kişilerin COVID-19’a karşı daha savunmasız olduğu anlamına geliyor.


Sigara içen biri COVID-19’a yakalanırsa ne olur?

Sigara ve Koronavirüs Enfeksiyonu

Sigara içen kişilerin COVID-19 hastalığından daha ciddi şekilde etkileneceğini gösteren birçok kanıt bulunmaktadır. Bunun temel sebebi, sigara içmek akciğerlere zarar verir, böylece akciğerler ve vücudun bazı organları tam randımanlı çalışma gösterememektedir. Örneğin, akciğerler doğal olarak mukus üretir ancak sigara içen insanların akciğerlerde temizlenmesi daha zor olan kalın bir mukus bulunmaktadır. Bu mukus akciğeri tıkar ve enfekte olma riskini maksimuma çıkartır.

Tüm bunların yanında sigara tüketimi bağışıklık sisteminide ciddi ölçüde etkilemektedir ve enfeksiyonlarla savaşmayı zorlaştırır. Ayrıca kardiyovasküler hastalık ve kanser gibi rahatsızlıklara sahip olan kişilerin COVID-19 enfeksiyonuna bağlı olarak ciddi komplikasyonlara maruz kalma olasılığı son derece yüksektir. Sigara tüketimi bu riskleri daha fazla arttırmaktadır.


Daha önce sigara tüketen birinin COVID-19’a yakalanma riski?

Sigara ve Koronavirüs Enfeksiyonu

Daha önce sigara içen kişilerin hiç sigara içmemiş olanlara kıyasla COVID-19 enfeksiyonuna yakalanma riskinin daha yüksek olup olmadığı henüz bilinmemektedir. Sigara içen insanlar genel olarak akciğer enfeksiyonu riski altındadır ancak insanlar sigarayı bıraktığında akciğerler nispeten de olsa iyileşme göstermektedir. Daha önce sigara içtiyseniz ve şimdi bıraktıysanız muhtemelen sigara içiyor olmanızdan çok daha düşük ihtimallerde komplikasyon riskine sahip olacaksınız.


Sigara Kullanımı Koronavirüs Riskini 14 Kat Arttırıyor!

Sigara ve Koronavirüs Enfeksiyonu

Kamuya yararlı cemiyetler arasında bulunan Yeşilay, 1920 yılından bu yana sigara, alkol ve diğer uyuşturucu alışkanlıklarla mücadele etmektedir. Bu tarz kötü alışkanlıkların insan vücuduna verdiği zararlar hakkında hep dikkat çekmeye çalışan Yeşilay, bu kezde sigara kullanımının koronavirüs riskini nasıl arttırdığı hakkında yepyeni bir bilgilendirmede bulundu. Sigara kullanan bireylerin normal bireylere göre 14 kat daha risk altında olduğunu söyleyen Yeşilay, „Sigara bırakmanın tam zamanı“ sloganıyla yepyeni bir film hazırladı. Herkesin sağlığına dikkat ettiği şu dönemde sigaranın zararlarına dikkat çeken kurum, koronavirüsün akciğerleri hedef aldığını ve tütün kullanımının akciğerleri tahribata uğratarak bağışıklık sistemini de zayıflattı bir kez daha yinelenmiştir.

Önerilen İçerik: Koronavirüs Kaç Derece Yok Olur?

Neoldu.com

Kaynak

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"