Wissenschaft

Dünya nüfusu tahminlerden daha hızlı büyüyor!

Uzmanlar, uzun  yıllar boyunca insan nüfusunun oldukça şaşırtıcı bir biçimde büyüdüğünü varsaydı. Ancak bundan sonra bu büyümenin hızı, daha da şaşırtıcı olabilir!

Population Reference Bureau (PRB)’de yayımlanan son bir rapora göre, 2050 yılı itibari ile dünya nufusu 9,9 milyara erişecek.

Gezegende günümüzde tahmini 7,6 milyar yaşıyor; o halde matematik kurallarını uyguladığımızda, küresel nüfusun önümüzdeki 35 yıl içerisinde bugünden %33 daha fazla olacağını öngörebiliriz.

Bu öngörü, Birleşmiş Milletler’de en güncel verilere göre hazırlanmış olan ve 2050 yılı ile birlikte 9,6 milyar insana ulaşacağımızı varsayan rapora göre daha büyük bir rakam.

Dünya nüfusunun bu kadar hızlı büyümesinin elbette birkaç farklı sebebi var. Bunlardan biri; insanların, sağlık, beslenme ve yemeğe erişimlerindeki ilerlemeler sayesinde,  tarih boyunca hiç olmakları kadar uzun ömürlü olmaları.

Birleşmiş Milletler Raporu’nda ayrıca, üreme yaşındaki insan sayısının arttığı ve daha gelişmiş  alanlara göçün arttığına da değiniliyor.

PRB raporuna göre ise; gelecek 35 yıl içerisinde nüfus artış oranının en yüksek olacağı bölge Afrika. Örneğin  Nijerya nüfusunun 2050 yılı itibari ile iki katına çıkacağı öngörülüyor.

Birleşmiş Milletler Raporu da bu bulguları desteklemekte.  İlgili raporda, şimdi ile 2050 yılı arasındaki nüfus artışınının yarısından fazlasının Afrika kıtasında gerçekleşmesini beklediklerine dair yorumlar yer alıyor.

Hızlı nüfus artışının, tahmin edilebileceği gibi; su ve yemek kıtlığı gibi gelecek nesilleri tehlikede bırakacak getirileri olabilir.

Ve asıl büyük sorı;  tüm bu insan kalabalığı ile birlikte, hep beraber nasıl Mars’a yerleşeceğiz?

Kaynak: sciencealert.com

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!